Kniha Kult mrtvých - obálka

Kult mrtvých

Smrt a umírání v revoluci 1848

Autor:

EAN: 9788072039708

Edice: Každodenní život
Formát: 264 stran, vázaná
Rok vydání: 2008

Hardcover264
Argo

Doporučená cena: 298,- Kč

Objednávka: Knihu Kult mrtvých můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Základním tématem této knihy je ritualizace smrti a umírání v revoluci roku 1848. Jde o v českém prostředí nový pohled na revoluční rok 1848. Kult mrtvých byl sofistikovaným prostředkem využití obětí pro cíle revolučního i kontrarevolučního tábora. V kontextu tohoto instrumentu nezemřeli mrtví pro zištné důvody, nýbrž položili život za vlast a budoucnost. Tato teze platí jak pro padlé revolucionáře, tak pro zástupce kontrarevoluce. Násilná smrt obětí směřovala k morálnímu zdůvodnění snah konkrétního tábora. Práce si všímá tohoto jevu v prostředí české, rakouské, resp. vídeňské, německé i židovské společnosti roku 1848. Nejde však o pouhý popis tohoto jevu. Ten by přiblížil kult mrtvých především v jeho národních a místních souvislostech. Ačkoliv se totiž jednalo o kult ověnčený slavnostmi, vzpomínkovými akcemi i pronášenými a posléze uveřejňovanými řečmi, zahalenými do rozdílných národních barev a disponujících různým slovníkem, pod vnějším nacionálním nádechem šlo o shodné akce a přístupy.

 

Ohlasy a odkazy:

J. Randák: Kult mrtvých - recenze, Jan Lukavec, iLiteratura.cz, 27. 1. 2009 /Původně odvysílala stanice ČRo 3 - Vltava/

Přečtěte si také ukázku z knihu.

Recenze v médiích

Randák, Jan: Kult mrtvých. Smrt a umírání v revoluci 1848
iLiteratura, Jan Lukavec, 27.01.2009

Jedním z roků, které jsme si v rámci „osmičkových“ výročí připomínali, je letopočet 1848, kdy v Evropě proběhla řada revolucí, později vesměs potlačených. Tehdejší události zkoumá ve své knize Kult mrtvých: smrt a umírání v revoluci 1848 mladý český historik Jan Randák.

Názory našich čtenářů

Vřele doporučuji!
Vojtěch Böhm, Praha - Vídeň, 13.01.2009

Kniha zasluhuje vysoké ocenění - inovativně aplikuje metodu Mentalitätsgeschichte, v českém prostředí dosud nedostatečně reflektovanou, a důkladné znalosti historiografické a historické na případně vybraný pramenný materiál. Ten by se sice dal rozhojnit o další zajímavé položky (např. básně a projevy S. Kappera či memoáry M. Hartmanna), ty by však na výsledném vyznění práce sotva co změnily. Více takových sympaticky angažovaných prací, a to nejen věnovaných zdánlivě známému 19. století!

Zajímavá historie
Alena Müllerová, , 11.01.2009

Zajímavá kniha, která se dívá na známé události jiným pohledem. Podnětná pro myšlení o jiných událostech, o smrti pro vlast a oběti pro různé ideály. Určitě by stálo za to se podobně podívat na další konflikty v dějinách.

Mnoho stran o tomtéž
Mgr. Martin Konopásek, Praha, 16.12.2008

Vše podstatné je napsáno v záložce, přečtení všech 250 stran nepřináší nic dalšího a jeví se jako zbytečné. Výpovědní hodnota knihy by se snadno dala zhustit do odborné studie. Na knihu je to příliš málo.

argo pořád totéž
Pierre C. Legas, , 04.09.2008

Proč vychází v téže řadě už asi pátá kniha rádoby vědecky se zabývající kultem smrti? Bylo to tady mnohem lépe a mnohem dříve od historiků a spisovatelů především z Francie, takže tohle je jen neumělé objevování Ameriky.

04

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Kult mrtvých?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek