Kniha Putování Walesem/Popis Walesu - obálka

Putování Walesem/Popis Walesu

Autor:

Originální název: Giraldi Cambrensis Itinerium Cambriae
Překlad: Petr Šourek

EAN: 9788025701027

Edice: Memoria medii aevi – Paměť středověku
Formát: 208 stran, vázaná
Rok vydání: 2008

Hardcover208
Argo

Doporučená cena: 298,- Kč

Objednávka: Knihu Putování Walesem/Popis Walesu můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Středověké latinské texty Popis Walesu a Cesta Walesem jsou první ucelené práce, které se zabývají výhradně keltským Walesem. Gerald z Walesu (též Gerald de Barry, lat. Giraldus Cambrensis) zaznamenává zejména dávné velšské zvyky, jež srovnává se situací v Anglii i na kontinentě. Autorův svěží styl zaručuje čtivost, podpořenou poetickou středověkou „bulvárností“ i osobitým zájmem autora o bizarních témata. Dílo Cesta Walesem je navíc pozoruhodnou zprávou mapující propagandistickou pouť za účelem podnícení zájmu o křížovou výpravu, v níž je zaznamenáno jak úsilí propagátorů, tak různorodé reakce oslovovaného obyvatelstva. Vydání doplňuje odborný doslov o Walesu i o autorovi knihy, středověkém intelektuálovi, neúspěšném kariéristovi a vynikajícím pozorovateli. Kniha díky své vrstevnatosti zaujme zájemce o středověk, milovníky keltských tradic nebo i čtenáře se zájmem o rané dějiny církve a křížové výpravy.

Recenze v médiích

Gerald z Walesu: Putování Walesem/Popis Walesu (in Auriga)
iLiteratura, Jan Kopecký, 04.02.2011

V loňském roce vydalo nakladatelství Argo dva překlady středolatinských textů z konce 12. století: Putování Walesem (Itinerarium Cambriae) a Popis Walesu (Descriptio Cambriae). Autorem obou těchto děl je Giraldus Cambrensis, zvaný též, dle rodové državy (někdejšího ostrova u pobřeží jižního Walesu), G. de Barry (1146-1223).

Názory našich čtenářů

Memoria medii aevi - svazek 5
Aleš Novák, Univerzita Karlova v Praze, 20.03.2009

Svazek volně navazuje na Geraldův 'Místopis Irska', který v minulosti vydalo nakl. Aurora. I tentokrát se překladu ujal Petr Šourek. Popis pamětihodností, přírody, dějin a legend Walesu doplňuje podrobný komentář. Pěkným bonusem je rozsáhlý a podrobný rejstřík. Doslov Daniela Samka, známého keltologa z Akademie věd, knihu zasahuje do širšího kontextu. Nakladatelství ARGO lze jen blahopřát k vynikající edici Memoria medii aevi, jejíž formální a (typo)grafickou podobu - z fontů Střešovické písmolijny Františka Štorma - vhodně navrhnul Luboš Drtina. Doporučuji pořídit si další svazek v této edici, a to 'Církevní dějiny národa Anglů' od Bedy Ctihodného, protože Gerald na ně v textu několikrát odkazuje. I to poukazuje na promyšlenou koncepci celé edice, kterou řídí kolektiv šesti historiků. Jenom houšť!

01

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Putování Walesem/Popis Walesu?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek