Kniha Cesta - obálka

Cesta

Autor:

Originální název: The Road
Překlad: Jiří Hrubý

EAN: 9788072039739

Edice: AAA - Edice angloamerických autorů
Formát: 189 stran, vázaná
Rok vydání: 2008

Hardcover189
Argo

Doporučená cena: 279,- Kč

Objednávka: Knihu Cesta můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Elektronická kniha: Knihu jsme vydali také jako elektronickou knihu formátech ePub a Mobi.

Anotace:

Po úspěšném „morálním thrilleru” Tahle země není pro starý přichází tento americký spisovatel Cormac McCarthy se „sci-fi”, přičemž uvozovky jsou i tentokrát velmi na místě. Román Cesta se odehrává ve světě sežehnutém neznámou katastrofou. Otec se synem putují šedivou zimní krajinou a děsí se každého náznaku, že nejsou sami, kdo přežil; od posledních lidí totiž rozhodně nemohou čekat nic dobrého. Dvojici drží při životě jen to, co uveze jejich nákupní vozík a co občas najdou v prázdných domech. Jejich cílem je mořské pobřeží, ale i tam se samozřejmě ukáže, že naděje už neexistuje. Nebo snad ano?

Za tento román autor obdržel v roce 2007 Pulitzerovu cenu.

 

Cesta_film plakatFILM CESTA! 29. dubna 2010 bude mít v českých kinech premiéru stejnojmenná filmová adaptace režiséra Johna Hillcoata s Viggo Mortensenem v hlavní roli. Více...

 

Ohlasy a odkazy:

Recenzi na stránkách iLiteratura.cz najdete zde a zde.

"Lidstvo jde po cestě, na které zítřek nic neznamená", Markéta Musilová, Aktuálně.cz, 8. 3. 2008

 

McCarthy_Cesta_audTitul vydalo jako audioknihu vydavatelství Tympanum.

/Další audioknihy podle našich titulů.../

Recenze v médiích

Kam vede McCarthyho Cesta?
LIDOVÉ NOVINY, Václav Klaus, 18.12.2008

(...) Sám McCarthy je hluboce křesťanský člověk a svou knihou se snaží sdělit čtenářům, že západní civilizaci - když nebe zmizelo - chybí Bůh. Ale kniha má poselství univerzálnější, oslovující i lidi jiné víry (nebo i nevíry). Metafyzické odlišování "hodných a zlých" (v terminologii dítěte) je velmi silné. (...) Je to sice kniha vysoce moderní a dnešní, ale současně - v dobrém slova smyslu - až příliš "stará". Vrací nám několik zásadních témat, která se již zdála být - "postmoderně" - znehodnocena. McCarthy ví, že tomu tak není a být nemůže.

McCarthy, Cormac: Cesta
iLiteratura, Jiří Hrubý, 28.05.2008

Už pět dní nejedli a velmi málo spali a v tomto stavu přišli na kraji městečka ke kdysi honosnému domu; stál na kopci u silnice. Chlapec ho držel za ruku. Na asfaltu a k jihu obrácených polích a v lesích už sníh roztál. Jen tak tam stáli. Igelitové pytlíky přes nohy už měli dávno prodřené a nohy promočené a ledové.

McCarthy, Cormac: Cesta
iLiteratura, Petr Vaněk, 28.05.2008

Syžet Cesty staví na jednoduchém základě. Otec a syn putují zdevastovanou krajinou, a aby unikli přicházející zimě, snaží se dobrat k moři.

McCarthy, Cormac: Cesta (in MfD)
iLiteratura, Richard Olehla, 27.05.2008

Někteří spisovatelé se ocenění dočkají až na stará kolena. To je i případ Cormaca McCarthyho, který se nejvýznamnější americké literární ceny Pulitzer Prize dočkal až loni, ve čtyřiasedmdesáti letech, a to za román Cesta, který v citlivém překladu Jiřího Hrubého promptně vydalo nakladatelství Argo.

McCarthyho Cesta aspiruje na titul kniha roku
iDNES, Richard Olehla, 01.03.2008

Román amerického spisovatele Cormaca McCarthyho Cesta má všechny předpoklady stát se letošní knihou roku. (...)
Cesta se nečte lehce. Děj se nikam moc neposunuje, v knize se stane jen málo věcí. McCarthyho román je přesto nádherný. (...) Zcela jistě máme před sebou kandidáta na nejlepší knihu roku.
Hodnocení MF DNES: 100%

Názory našich čtenářů

*****
Dojemná depka
izmi, 10.10.2015

Věčné téma naprosté apokalypsy, která se dá přežít jenom dočerpáním všeho, co se do té doby podařilo vytvořit. A dále jen beznaděj a nejisté vyhlídky. Příběh otce a syna, jak je podaný, by byl dojemný a pravdivý i bez apokalyptických kulis. Dialogy jsou dokonalé, minimalisticky pojaté, přímé, syrové a přitom pravdivé. Beznadějná budoucnost, neustálé ohrožení, nebezpečí na každém kroku a drsná realita dýchá z každé stránky a nedá čtenáři oddechnout. Viděl jsem film, od kterého se knížka moc neliší, přesto je její četba strhujícím zážitkem. Doporučuji.

*****
Životně důležité
Virgitt, 27.03.2013

Ještě týdny po přečtení se mi o ní zdá, pořád mě to nutí přemýšlet, jak malicherné jsou naše starosti, doporučuji, ne ordinuji, všem jako povinnou četbu. Spoustu toho člověk ví a tuší, ale mít to takhle černé na bílém, úžasné, děsivé, fatální...

*****
the road
Mikel Ondřej, 02.01.2013

Postapokalyptická vize hodná zamyšlení, realistické svědectví o tom, jak tragicky by mohl svět na naší zeměkouli vypadat po jaderné válce. Celkově bych chtěl McCarthyho romány vřele doporučit. U nás v ČR je všeobecně známá pouze Cesta, což je škoda. Ze své zkušenosti mohu říct, že například i McCarthyho raná díla jsou velmi zajímavá, nekonvenční a umělecky i dějově pozoruhodná.

*****
hodně silné
Ilona, 28.10.2012

Nejprve kniha, pak film, obojí výborná práce. Mrazilo mě skoro po celou dobu tohoto post apokalyptického příběhu. Asi nejlepší dílo výborného autora.

*****
Skvělá kniha !!
Šimková Mirka, 15.02.2012

Nedivím se ceně, kterou autor v roce 2007 dostal, nedivím se recenzím, které o knize psaly tak poutavě, že jsem si ji minulý týden koupila. Cesta je úžasná, skvěle napsaná, pocitově neskutečně - a jako mámu čtyř dětí, z toho jednoho syna ve věku klučiny v knížce - mě opravdu hodně oslovila. Smekám a doporučuji !!

55

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Cesta?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek