Kniha O rodičích a dětech - obálka

O rodičích a dětech

Autor:

EAN: 9788072039869

Formát: 136 stran, vázaná
Rok vydání: 2008

Hardcover136
Argo

Doporučená cena: 258,- Kč

Objednávka: Knihu O rodičích a dětech můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Elektronická kniha: Knihu jsme vydali také jako elektronickou knihu formátech ePub a Mobi.

Anotace:

Román O rodičích a dětech je zajímavý svou jednoduchostí a prostotou. Na první pohled banální situace: Syn jde na procházku se svým otcem… Synovi je však přes čtyřicet, je grafik na voné noze. Žije s Martou, které je 26 let. Dokončila studia na lingvistiky na filosofii a pracuje doma na grantech. Otci je přes sedmdesát. Je bývalý věděc-biolog. Klasický intelektuál v tom dobrém slova smyslu. Jediné, co tyto dva muže zdánlivě spojuje je to, že se jdou jednou za měsíc spolu projít. Nicméně je spojuje čtyřicet let společného života.

Haklova zatím nejúspěšnější kniha vypráví tedy o odpolední procházce, na kterou vyráží dospělý syn s dospělým otcem pražskou Stromovkou a přilehlými místy. V jejich řeči se střídají vzpomínky, traumata a komentáře k pouličním dějům s úvahami o stavu a osudu světa.
Procházka, říká autor v úvodu k prvnímu vydání, je totiž magický úkon, spojující sportovní výkon s modlitbou, fňukání sfér s řevem dávno vyhynulých zvířat a vzájemnou výměnu výčitek s vyprávěním vtipů a fórků.

Kniha O rodičích a dětech posloužila jako předloha pro stejnojmenný film, který byl uveden do kin 6. března 2008. Režie se ujal Vladimír Michálek, otce zahrál Josef Somr, syna David Novotný a postavu Marty ztvárnila Mariana Kroftová.

Za tuto knihu získal Emil Hakl ocenění Magnesia Litera 2002 v kategorii próza.

 

Ohlasy a odkazy:

"Čtyři knihy na české půdě", Jiří Peňás, Týden, 7. 7. 2003

 

Přečtěte si také ukázku z knihu.

Recenze v médiích

Čtyři knihy na české půdě
TÝDEN, Jiří Peňás, 07.07.2003

(...) V jejich hovoru, který je stále čímsi přerušován a znovu pak zase navazován - jak to na takových mužských toulkách bývá - se v zadním plánu ozývá vědomí, že počet jejich setkání je již pomalu vyčerpán, ovšem to je tu přítomno jen jaksi mimochodem, jen jako sice neodbytné, ale nepřípustně sentimentální faktum. Ti dva se mají rádi, přitom jejich nevyřčená touha po sobě se projevuje v neustálém nervním napětí. (...) Tato mužná citovost, v současném umění tak výjimečná, je nakonec vlastním jádrem Haklova psaní, i když se může na první pohled zdát rozbité do anekdotických střepin. Ale důležité je to, co je v něm konstantní: že se lidé stávají sami sebou teprve ve vztazích k jiným lidem a ty že je třeba stále hledat.

K přečtení
LIDOVÉ NOVINY, grm, 01.02.2003

(...) Haklova třetí prozaická kniha je sevřenější a komornější než předchozí dvě. Vývoj v psychologii obou postav zaznamenáme především díky působení jimi konzumovaného alkoholu. Mizí vzájemný ostych a hovor nabývá na upřímnosti i intimitě. Současně ale tím více vystoupí na povrch věkový rozdíl i zasuté bariéry. Emil Hakl opisuje své texty ze života a jsou to příběhy čtivé a čtenářsky atraktivní. Platí to i o jeho nejnovější próze.

Osobní obrazy ve zpomaleném čase
PRÁVO, Petr Pýcha, 28.01.2003

(...) "Rodiče a děti" ukazují, že Haklova síla spočívá ve vytváření čistě osobních obrazů okolního světa, se zpomaleným plynutím času, v zachycení velkých dramat na miniaturách upachtěné všednosti, plného pocitových odstínů. K tomu však Hakl potřebuje dostatečný prostor pro svou autorskou řeč. Když se však o něj nechá připravit svými postavami, poznáváme z něho samého, jak se nám představil před dvěma lety v debutu Konec světa, tentokrát jenom část.

Názory našich čtenářů

*****
O rodičích a dětech
Kvasnička Martin, 07.03.2016

Na procházce se toho dá zažít mnoho. Když je vám čtyřicet a jste na ní se svým o třicet let starším otcem a oba máte rádi opravdový život, nebojíte se mluvit upřímně a k tomu všemu ještě znáte nekonečnou spoustu historek, tak máte možnost strávit opravdu výjimečný den. Otec a syn si takto místo diskuze spíše vyměňují příběhy, odhalují na nich vlastní já, své životy. A protože k sobě cítí důvěru, tak vytahují i staré křivdy, které jsou s odstupem času předkládány k vysvětlení s možností dokreslit léty možná pokřivený obraz a obhájit vlastní chování.
Děj plynu tiše, poklidně a přeci se ani na vteřinu nenudíte.

Kdo to nezažil NEPOCHOPÍ
gita, praha, 30.01.2011

Asi se kniha zatím nedostala do ruky potřebným ;-) Já to vidím jako BRILANTNÍ VYSTIŽENÍ mého celoživotního konfliktu s tátou (mně je 50 a tátovi 82).

o rodicich a detech
Praha, 27.02.2008

kniha je vlastne jednim dlouhym rozhovorem mezi otcem a synem; rozhovor plyne prijemne, jedna vtipna historka strida druhou, jedna zivotni situace navazuje na dalsi. v prubehu textu si ctenar muze uzit nenarocne filozofovani a moralizovani, a precist si radu vtipnych postrehu a dialogu. a pak doctete (a doctete brzo, nejedna se o zadnou bichli) a...? A nic vic. Knizka pro me byla prijemnym zpestrenim jednoho odpoledne a vecera, ale nekde tam to skoncilo. Historky jsou rozhodne zabavne natolik, aby udrzely vasi pozornost behem cteni, ale ne vic nez to. Samozrejme, uz to, ze O rodicich a detech obsahuje dobre odvypravene, zajimave historky, stavi tuhle knizku nekam na spici soucasne ceske beletrie. To ale spis svedci o kvalite soucasne ceske beletrie, nez o vyjimecnych kvalitach tehle knihy.

já to četl
sedoka, , 13.09.2003

a kniha se mi líbila. jde o jemné vyprávění otce a syna, které vás strhne na celé dopoledne

jojo
mirek vodrážka, brno, 26.05.2003

sice sem to nečet, ale mám pocit, že emil je fakt vypravěč par excellence, ať si kdo chce co chce říká, prostě to má v paži

15

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu O rodičích a dětech?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek