Kniha Demian - obálka

Demian

Příběh mládí Emila Sinclaira

Autor:

Originální název: Demian
Překlad: Vratislav Slezák

EAN: 9788072039791

Edice: Souborné dílo Hermanna Hesseho
Formát: 180 stran, flexi
Rok vydání: 2008

Hardcover180
Argo

Doporučená cena: 198,- Kč

Objednávka: Knihu Demian můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Elektronická kniha: Knihu jsme vydali také jako elektronickou knihu formátech ePub a Mobi.

Anotace:

Jeden z nejvýznačnějších románů nositele Nobelovy ceny za literaturu vznikl pod vlivem psychoanalýzy, Nietzscheho myšlenek a východní filosofie. Výjimečný text o složitém hledání sebe sama, o rozpolcenosti vlastního Já nachází stále nové generace čtenářů.

Názory našich čtenářů

Štěpán, Praha, 02.10.2009

Od Hesseho zatím nejslabší co jsem četl. Na můj vkus už s tím duchovnem moc tlačí na pilu. Přesto výborné.

Theosofie a shonen-ai
Veronika, Plzeň, 26.10.2008

Překrásná kniha, hluboce duchovní, zřetelně theosofická. Je zajímavá i tím, že autor se neustále snaží sjednocovat protiklady (muže a ženu, světlo a tmu) a obdivuje androgynnost, jsou tam homoerotické motivy (ovšem nevinné, jen pocity a jeden polibek), prostě láska a krása nezná omezení pohlavím. A zastává teorii, že temnota v nás (včetně sexuality)nemá být potlačována, ale zpracována a zušlechťována. To pak japonskou (tehdy asi dvacetiletou) autorku Moto Hagio v roce 1971 inspirovalo k vytvoření jejích zásadních děl Thomasovo srdce (1974) a Clan Poeů (1972-1976), motivy z Demiana jsou v obou velice výrazné, a ty pak (plus její další knihy) vyvolaly vlnu jejích následovnic, vedoucí k vytvoření žánru shonen-ai (někdy od roku 1995 označované v Japonsku jako Boys Love), příběhů (převážně) od žen pro ženy, o mužské homoerotice, která ale zrcadlí ženskou sexualitu. Bez Hesseho Demiana by to všechno nevzniklo buď vůbec nebo rozhodně jinak, bez důrazu na duchovní poselství přesahující hranice pohlaví... Práce Moto Hagio ho určitě mají. A vliv Hesseho je v nich nádherně znát. Fascinující, jak dokázal starý německý román (1919) změnit japonskou (ženskou) literaturu (od roku 1971)! Je vidět, že dílo působí stále, i dávno po smrti svého autora, a kdykoliv může přinést nečekané plody. Demian je navíc skutečně překrásný, i když ke svému plnému pochopení zřejmě vyžaduje jistou obeznámenost s duchovní literaturou a mystikou.

Internovaný Sinclair
bella, , 20.08.2008

Od Hesseho vlastně nic nečteno, zatím, krom Demiana. Předsádka knihy (na zadní straně)láká na psychoanalytické jízdy krajem. To mě ovšem poněkud zklamalo, i když vlastně není proč, dalo se čekat... Mate mě skutečnost, proč je tam uvedeno, že Hesse psal knihu na sklonku 2. světové války - to nesouhlasí s copyrightem (rok 1925, myslím). Autor prý své osobní problémy (krizi) řešil psychoanalýzou. To je milé, řekněme, je to tak nešťastně formulováno, že je to milé. Po jazykové stránce je kniha 'svěží', proud jazyka střežen vzdušnými protisměry, střety, přepady, cirkulacemi apod. - skoro bezbolestné, ale poněkud moc viditelná bezbolestnost, proklamace, která udržuje hranu, tedy ne dvě tvářnosti, ale ani jedna z nich! Nekonečná litania slova (pletivo 'já'), buržoazní synek vymezuje prostor, svět 'tam' venku je temný příslib, ono měkké domácí prostředí škrtí známou útěšností rajského spočinutí v mámině náručí. Tělesnost se hledá skrze průvan slova hospodských manýr. Učitelé internátní školy bdí dnem i nocí.

03

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Demian?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek