Kniha Lord Mord - obálka

Lord Mord

Autor:

EAN: 9788025700877

Formát: 361 stran, vázaná
Rok vydání: 2008

Hardcover361
Argo

Doporučená cena: 298,- Kč

Objednávka: Knihu Lord Mord můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Elektronická kniha: Knihu jsme vydali také jako elektronickou knihu formátech ePub a Mobi.

Anotace:

Lord Mord - existenciální thriller z Prahy na sklonku devatenáctého století. V metropoli zuří konflikt mezi Čechy a Němci, probíhá asanace, Židovské město ohlodávají krysy a parní bagry. Kdo z obyvatel neodejde sám, je vystěhován násilím. Ctihodní Pražané, navyklí vybíjet si stres a zapovězené choutky v nevěstincích bývalého ghetta, se bojí na Josefov chodit, přestože pár tradičních podniků vzdoruje bourání a nadále prodává své vyhlášené holky. Hrabě Arco, jemuž milovaný kout Prahy mizí před očima, se rozhoduje zachránit aspoň jeden jediný dům tím, že ho koupí a odmítne se vystěhovat. Pražská radnice má však na potírání rebelií patent a posílá proti němu své lidi nejdříve po dobrém, pak po zlém. Navíc se uličkami Josefova po nocích promenuje staré židovské strašidlo, vraždící monstrum bez tváře, jemuž se říká Masíčko nebo též Kleinfleisch. Strach se starou Prahou šíří jako lavina. V tu nejméně vhodnou dobu se Arco doslechne, že do města přijela nevšedně krásná dívka, a rozhodne se získat ji stůj co stůj.

Mimo bězné vydání vytvořili také výtvarník Pavel Růt spolu s Milošem Urbanem 33 nečíslovaných kusů doplněných originálním grafickým listem. Fotky z výroby bibliofilií si můžeme prohlédnout zde.

 

V soutěži Nejkrásnější české knihy roku 2008 získal Lord Mord třetí místo v kategorii Krásná literatura. Více...

 

Ohlasy a odkazy:

"Každý den otvírám železná kamna" - rozhovor s Milošem Urbanem, Ondřej Horák, Lidové noviny, 12. 12. 2008

"Sex, drogy a asanace", Karel Kouba, A2, č. 2/09

"Fascinuje mě, že můžu někoho zabít, a nepůjdu sedět" - rozhovor s Milošem Urbanem, Petr Fischer, Hospodářské noviny, 3. 4. 2009

"Vůbec jsem nevěděl, kdo to je Dan Brown" - rozhovor s Milošem Urbanem, Jan Januš, FFakt, 5. 4. 2009

"Lord Mord - béčkový horor z pražského Židovského města", Ondřej Píša, ČRo Radio Wave, 14. 12. 2008

"Kouzla starých časů Miloše Urbana" - rozhovor s autorem, Pavel Sladký, ČRo Radio Wave, 9. 1. 2009

M. Urban: Lord Mord - recenze, ČRo 3 - Vltava, Jan Bednář, 10. 3. 2009

Lord Mord - rozhovor s Milošem Urbanem, Ivana Myšková, ČRo 3 - Vltava, 16. 1. 2009

"Čtvrť, kde vládne Bürger a Meister", Aleš Haman, Lidové noviny, 4. 12. 2008

"Miloš Urban vydává Lorda Morda, horor ze starého Josefova", Klára Kubíčková, MF Dnes, 27. 11. 2008

 

Román Miloše Urbana doporučuje ke čtení také vedoucí kulturní rubriky Hospodářských novin Petr Fischer.

© iHNed.cz

 

Přečtěte si také ukázku z knihu.

Recenze v médiích

O triumfující bestii aneb Budete mít, co si zasloužíte
PRÁVO, Zdenko Pavelka, 05.03.2009

(...) Urban nechá záporné postavy svého románu pozabíjet, ale ví, že taková satisfakce je nejen jaksi nehumánní, ale taky zůstává jen osobní a nic neřešící - ten hlavní zápas už je stejně prohrán a hrabě Arco neuspěje ani se svou individuální vzpourou, zbourán je i jeho dům. Právě tímto konceptem však dokázal, myslím si, prostřednictvím napínavého příběhu s tajemstvím vyvolat v život tu správnou otázku: Můžu já jako občan něco dělat? A možná i další: Koho například budete volit? Ty usměvavé, ustaraně optimistické tváře, které nás přesvědčují, že jsme všichni v jednom týmu, a proto chceme v Praze olympijské hry?

Urban, Miloš: Lord Mord 2
iLiteratura, Pavel Janoušek, 13.02.2009

Příběh, který nám tentokrát Urban vypráví, je vlastně českou variantou story o tajemném Jacku Rozparovači, jenž v temných uličkách Londýna mordoval prostitutky. A protože ke klíčovým rysům Urbanovy poetiky nepatří jen kombinace atraktivního děje, pitoreskně hrůzostrašného tématu a aktuálních politických asociací, ale také začlenění příběhu do zcela konkrétního prostoru, stál jako autor před úkolem, jaké prostředí pro tento příběh zvolit.

Urban, Miloš: Lord Mord 1
iLiteratura, Petr Nagy, 13.02.2009

Jak naznačuje nastíněný půdorys zápletky Urbanova románu, čeká na jeho čtenáře dobrodružný příběh odvíjející se v rychlém tempu, který hlavního hrdinu strhává s sebou jako rozvodněná řeka – a je jen zásluhou autorova vypravěčského umu, že svůj příběh udrží až do samého konce v předem vymezených hranicích a ten tak navzdory značnému množství postav a motivů nevystoupí ze svých břehů.

Urbanův pražský román z dob, kterým vládla bestia triumphans
Ostatní, Ivan Matějka , 09.02.2009

(...) Urban nachází úlevu v pletenci jednoduše i složitěji průhledných aktuálních narážek, průniků současnosti do příběhu z dávných dob, kdy Prahou, tou "provinciální zemljankou", lomcovala parostrojní modernizace, národnostní šarvátky, pogromy i strach z přízraků. Varoval nás ovšem už na samém začátku svého příběhu: "Dokonce i historie je smyšlená." Lord Mord (vypravený nakladatelstvím Argo v malém příjemném formátu a v nápadité grafické i výtvarné úpravě Přemysla Růta - což jsou už téměř erbovní znamení Urbanových próz) patří ke knihám, které stojí za to číst. A přemýšlet nad nimi. I o tom, co stojí mezi řádky.

Sugestivní výprava do světa dekadence
MF DNES, Josef Chuchma, 30.01.2009

(...) Dějové eskapády, jak naznačeno, napájejí dva základní zdroje: jedním je tradice krvavých románů, obecněji napínavého čtiva, druhým dobové politické a společenské reálie - sváry mezi českým, německy mluvícím a židovským živlem, ale zejména asanace řízená pražským magistrátem. (...) Nicméně obraz ghetta v Urbanově podání zdá se mi jedinečný. Podařilo se mu vytvořit dostředivý prostor, území, do něhož je čtenář vtahován stejně silně a neodbytně, jako je ghettem přitahován šlechtic Arco. Urban přitom ghetto neidealizuje: je to území zakouřené, špinavé, potemnělé, agresivní i bez těch ornamentálních vraždiček provedených monstrem jménem Masíčko. O životním stylu a ruchu v Praze přelomu 19. a 20. století se pochopitelně můžeme dočíst v dostupné literatuře historické či v dobové tvorbě beletrické, ale Urban vystavěl území, v němž se pohybujeme tak, že životní styl a obtíže té doby a toho místa pociťujeme velmi naléhavě, uvědomujeme si pomalost a obtížnost tehdejší existence ve srovnání se servisem, jímž jsme obklopeni my dnes.

Názory našich čtenářů

Další oblíbená knížka od Urbana
Pavel Bored, Tábor, 24.03.2011

Opět zábavná kniha, která mě přiměla přečíst si něco o historii Prahy a omrknout trochu fotky z už neexistujícího starého Židovského města, abych si vytvořil v hlavě nějaké ty kulisy. Hrabě a jeho partička jsou opravdu postavy k pomilování. :)

Lord Mord
Lili, Praha, 07.06.2009

Urbanovská klasika, magická pražská atmosféra... radost číst.

Dva dny dvě noci
eva, , 27.04.2009

Dva dny dvě noci mě trvalo přečtení knihy. Plné soustředění na děj přineslo kýženou úlevu a odpočinek. Spokojená jsem byla velmi. Navíc Stránov je kousek od nás. Zajímalo by mne, proč pro domov hrdiny zvolil autor právě toto místo.

Opět za 1
Miloslav Vejrážka, Rakovník, 05.04.2009

Lord Mord opět jen potvrzuje, proč je pro mě Miloš Urban jako autor na prvním místě. Nezbývá mě nic jiného než se těšit na další knihu.

Urban opět ve vrcholné formě.
24.03.2009

Po několika románech z posledních let jsem se pomalu smiřoval s faktem, že po skvělém Hastrmanovi a vynikajícím Sedmikostelí se asi autor po tvůrčí stránce vyčerpal. Jsem velmi rád, že jsem se mýlil. Lord Mord navazuje na to nejlepší co jsem od Urbana četl. A zase jednou po čase jsem měl u domácího autora radost ze čtení. Takže díky pane Miloši Urbane.

05

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Lord Mord?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek