Kniha Čeka, bomba, rokenrol - obálka

Čeka, bomba, rokenrol

Autor:

Originální název: Čeka, bumba & rokenrols
Překlad: Michal Škrabal

ISBN: 978-80-257-0145
EAN: 9788025701454

Formát: 282 stran, vázaná
Rok vydání: 2008

Hardcover282
Argo

Doporučená cena: 368,- Kč

Objednávka: Knihu Čeka, bomba, rokenrol můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 20%.

Anotace:

Tento retrospektivní pohled na éru socialismu v Lotyšské SSR je považován za jeden z nejvýraznějších lotyšských románů posledních let. Bankovskis v něm odhaluje, jaký byl svět za železnou oponou v letech 1978-1989: zmatek plný fám, bolesti, úzkosti a nesmyslnosti.

 

Setkáváme se tu s věčně opilým básníkem Harijsem Miķelsonsem, který se s úmyslem vylepšit svůj kádrový profil stane konfidentem sovětské tajné policie, s vysloužilým generálem, jenž z neznámých důvodů spáchá sebevraždu a svůj dům odkáže právě Miķelsonovi, s nadějnou plavkyní Evou Kallasovou, prožívající nenaplněný románek se západoněmeckým špiónem Jorenem, který nemá ponětí o tom, pro koho pracuje a jaký užitek vlastně jeho špionáž má. Je tu také brutální násilník Zmiják se svými kumpány, Jozefs, čerstvě odvedený do armády, a nekonečná řada dalších postav.

 

V lotyšské zkušenosti s tím, jak se žilo "za totáče", se možná pozná i leckterý český čtenář.

 

 

Ohlasy a odkazy:

 

"Kniha jako úraz", Jáchym Topol, Lidové noviny, 16. 10. 2009

 

 

Přečtěte si také ukázku z knihu.

Recenze v médiích

Čeka, bomba, rokenrol - a smutek
MF DNES, Alena Slezáková, 11.7.2009

(...) Možná pod vlivem této neblahé národní historické zkušenosti Bankovskis ... se v románu Čeka, bomba, rokenrol vrátil ke klasickému realistickému způsobu vyprávění. Nebo to je jednodušší: na popis všech těch trablů, zmatků, úzkosti, neuróz a nekonečných flámů ze zoufalství života v sovětském komunistickém systému, kde jediným světlým momentem je poslech Radia Luxembourg nebo pašovaných desek, je ten realistický způsob nejvhodnější. Dost silné je to, o čem se vypráví. Co se musí vyprávěním připomínat, aby nedošlo na slova staré uklízečky Ainy adresovaná Evě: "Lidé mají příliš krátkou paměť. Pamatujou si jen to, co se jim říká, a ne to, co se jim doopravdy stalo." Lotyšům se toho stalo hodně. A proto, i když román končí těsně před obnovením lotyšské nezávislosti, happy end nečekejte.

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Čeka, bomba, rokenrol?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Město

Nejprodávanější knihy
všechny nejprodávanější tituly
Kmenoví autoři
všichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
všechny připravované tituly
Nakladatelství Argo
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

Nové knihyChystámeNa skladěAutořiObjednávky
  Pokročilé hledání žádám o zasílání novinek