Kniha Divocí detektivové - obálka

Divocí detektivové

Autor:

Překlad: Anežka Charvátová

EAN: 9788025701683

Formát: 630 stran, vázaná
Rok vydání: 2008

Hardcover630
Argo

Doporučená cena: 398,- Kč

Objednávka: Knihu Divocí detektivové můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Elektronická kniha: Knihu jsme vydali také jako elektronickou knihu formátech ePub, Mobi, PDF.

Anotace:

V této knize vypráví Chilan Roberto Bolaño, jedna z nejvýraznějších postav latinskoamerické literatury, příběh dvou „divokých detektivů“, básníků-desperátů Artura Belana a Odyssea Limy a jejich přátel, umělců a stoupenců „žaludečního realismu neboli žaludného či záludného realismu, někdy též bludrealismu“, kteří se vydávají po stopách tajemné básnířky Cesáreji Tinajerové. Hledání – iniciační cesta, bildungsroman, citová výchova – trvá dvacet let, od roku 1976 do roku 1996, a prostřednictvím množství postav se rozvětvuje do změti podivných, někdy neukončených příběhů, tvořících „totální“ román, kde se dá najít úplně všechno.

 

Mistrovsky napsaný román o dospívání a hledání smyslu života, o šílenství a podstatě zla, o vztahu moci a literatury, ale i o každodenních banalitách a zdánlivých nepodstatnostech, kde se pod povrchem často skrývá krutost, děs či komika, se dá číst tisícem způsobů. Netradiční detektivka, thriller, psychologický nebo erotický román… Tento hlavolam, kde některé dílky chybějí a jiné zase přebývají, strhne čtenáře jako Šeherezádino vyprávění z moderní doby, protkané ironií a humorem. Dějištěm je Mexiko (kde Bolaño vyrůstal), Nikaragua, USA, Francie, Španělsko, Rakousko, Izrael, Afrika.

 

 

Ohlasy a odkazy:

 

"Romány jsou heterosexuální" - portrét Roberta Bolana, Ondřej Horák, Lidové noviny, 4. 7. 2009

 

"Nový král na trůnu", Markéta Pilátová, Lidové noviny, 4. 11. 2009; /V nezkrácené verzi na iLiteratura.cz/

 

"Umění skočit do prázdna", Markéta Pilátová, iLiteratura.cz /pův. Právo/, 5. 12. 2009

 

"Divocí detektivové - tisíc a jeden příběh o sexu, drogách a hlavně poezii", Daniel Nemrava, iLiteratura.cz /pův. MF Dnes/, 13. 12. 2009

 

"Žaludeční realisté v mexické poušti" - rozhovor Stanislava Škody s překladatelkou Anežkou Charvátovou a romanistkou Annou Houskovou, Kritický klub, ČRo 3 - Vltava, 14. 12. 2009

/přepis části rozhovoru na iLiteratura.cz, Blanka Sárková, 31. 1. 2010/

 

"Divocí detektivové jedna báseň", Marta Ljubková, Hospodářské noviny, 18. 12 2009

 

"V Detektivech se Bolano blýskl jako mistrovský vypravěč", Petr Frinta, E15.cz, 21. 12. 2009

 

"Bolaňův labyrint", Magdaléna Platzová, Respekt, 7. 2. 2010

 

R. Bolano: Divocí detektivové - recenze, Stanislav Škoda, iLiteratura.cz, 6. 2. 2010

 

"Melancholie žaludečních realistů", Anna Vondřichová, A2, 3/2010Ocenění:


2010 - Cena Josefa Jungmanna - tvůrčí odměna za překlad Anežky Charvátové rozsáhlého románu R. Bolana Divocí detektivové

 

 

Recenze v médiích

Bolaño, Roberto: Divocí detektivové 2
iLiteratura, Anežka Charvátová, 06.02.2010

Zatelefonoval jsem Maríe Fontové. Řekl jsem, že ji chci vidět. Zapřísahal jsem ji, že se musíme vidět.

Bolaño, Roberto: Divocí detektivové
iLiteratura, Anežka Charvátová, 06.02.2010

Divocí detektivové jsou kniha, která se dá číst mnoha způsoby.

Bolaño, Roberto: Divocí detektivové
iLiteratura, Stanislav Škoda, 06.02.2010

Román Chilana Roberta Bolaña Divocí detektivové (španělsky vyšel v roce 1998) vyvolal senzaci a napsáno o něm bylo tolik, že už je těžké přijít s něčím novým.

Divocí detektivové v akci
REFLEX, Stanislav Škoda, 04.02.2010

(...) Asi i proto vyvolal román Chilana Roberta Bolana Divocí detektivové (španělsky vyšel v roce 1998) senzaci, kritici ho označili za průlomové dílo a setkal se s nadšeným přijetím i u čtenářů. (...) Nejsou ovšem detektivkou v tom smyslu, co od tohoto žánru čtenář očekává. Pátrání po mytické básnířce Cesáree Tinajerové je jen jednou z několika vrstev románu nabitého literárními odkazy, dekadentní erotikou, šílenstvím, drsným humorem a ironií.(...) Divocí detektivové jsou napsáni srozumitelně, střídání vypravěčské perspektivy ani obrovské množství literárních a historických odkazů na tom nic nemění. Kniha připomíná stavebnici, z níž si může každý vybrat kostky podle vlastního uvážení. Jenom se občas stane, že dílek přebývá nebo chybí, což je pochopitelně autorovým záměrem.

Melancholie žaludečních realistů
A2, Anna Vondřichová, 03.02.2010

(...) Posledním z důležitých prvků každé detektivky je tajemství. Čtenář má privilegium dostat se nejblíž k jeho rozluštění, je tím, komu je dopřáno sledovat dynamickou první a třetí část a navíc nahlédnout do křišťálové koule paměti druhých. Zároveň ale s množstvím indicií roste i počet otázek k životům samotných protagonistů i svědků. Rozkrytí jedné záhady nemůže vysvětlit vše ani nás nezbaví melancholie, jež se nás nad příběhem celé dané básnické generace zmocňuje. Osudy hrdinů se rozplývají v poušti času - koneckonců stejně jako osudy čtenářů. Fakt, že " je smutné, že umřeme a že zestárneme a že se od nás dobré věci vzdalují cvalem", Roberto Bolańo nikterak neskrývá. Avšak neskrývá ani veselí, komiku či absurdní nesmyslnost, jež jsou součástí jak daného příběhu, tak příběhů nás všech. A nejneproniknutelnějším tajemstvím tak v závěru zůstává, jak umět hořce vylíčit svět s tak rozvernou hravostí.

Názory našich čtenářů

Veľká literatúra ešte žije
08.04.2010

Divocí detektivové sa na prvý pohľad tvária ako zábavka, ale nenechajte sa odradiť. Áno, Divocí detektivové sú riadny úlet, lenže zároveň sú o Niečom, dokonca mám pocit, že obsah prekonáva formu. Výnimočné dielo.

01

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Divocí detektivové?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek