Kniha Příběh Operace Valkýra - obálka

Příběh Operace Valkýra

Autor: Kershaw Ian

Doporučená cena: 248,- Kč

přejít na detail knihy

Ukázka z knihy

„Nyní už nejde o praktický cíl, ale o to, aby se světu a dějinám předvedlo, že se německé odbojové hnutí, riskující život, odvážilo rozhodného úderu. Vedle toho je všechno ostatní lhostejné.“

Generálmajor Henning von Tresckow, červen 1944

 

„Nyní nastal čas, aby se něco udělalo. Avšak člověk, jenž má odvahu, aby něco udělal, to musí vykonat s vědomím, že do německých dějin vejde jako zrádce. Jenže pokud to neudělá, stane se zrádcem vlastního svědomí.“

Plukovník hrabě Claus Schenk von Stauffenberg, červenec 1944

 

„Nepatrná klika ambiciózních a současně zločineckých a hloupých důstojníků bez svědomí zosnovala spiknutí, aby mne odstranila a zároveň aby spolu se mnou vlastně zlikvidovala příslušníky velení německých ozbrojených sil.“

Hitler, 21. července 1944

 

[…]

Už v jednu hodinu po obědě řídil [Hitler] vojenskou poradu, jako by ani nebyl nikdy pryč. Při chůzi byl ještě shrbenější než obvykle. Jeho obdivovateli Belowovi však nadále imponovala jeho trvalá síla vůle navzdory tolika ranám osudu. Jenže pro ostatní znamenala tato síla vůle – tedy sveřepé odmítání nahlédnout do tváře skutečnosti – přesně to, co bránilo ukončení války a zavádělo Německo do nevyhnutelné katastrofy. Našli se Němci odhodlaní jednat, dokud nebude pozdě – zachránit, co zbývá z Říše, položit základy budoucnosti bez Hitlera a okolnímu světu ukázat, že mimo síly nacismu existuje i „jiné Německo“.

Z porad, jež se konaly v posledních dnech na Berghofu, se dvě – z 6. a 11. července – týkaly mobilizace „domácí armády“. Účastnil se jich jistý mladý důstojník s páskou přes oko, kratší pravou rukou a levačkou s chybějícími dvěma prsty – to vše bylo následkem vážných poranění, jež utrpěl na africkém tažení. Tento důstojník, plukovník hrabě Claus Schenk von Stauffenberg, od 1. července náčelník štábu vrchního velitele záložní armády generálplukovníka Friedricha Fromma, se poprvé dostavil den po Hitlerově návratu do Vlčího doupěte na další poradu o posílení domácí armády.

Otázka vytvoření nových divizí z domácí armády se dostala opět na program vojenské porady 20. července. Stauffenbergovi bylo nařízeno, aby opět přišel.

Tentokrát umístil pod dubový stůl uprostřed dřevěného srubu, kde Hitler tuto poradu pořádal, časovanou bombu, kterou přinesl ve své aktovce. Hitler poradu zahájil v půl jedné odpoledne, tedy o půl hodiny dřív než obvykle. Patnáct minut nato bomba vybuchla.

 

***

 

Stauffenbergův atentát na Hitlera z 20. července 1944 měl dlouhou prehistorii. Najdeme v ní v nemalé míře příklady upřímného vědomí vysokých morálních hodnot a transcendentálního smyslu pro morální povinnost a pravidla cti, politického idealismu, náboženského přesvědčení, osobní odvahy, pozoruhodné obětavosti, hluboké lidskosti a lásky k vlasti, vzdálených celé světelné roky nacistickému šovinismu. Její součástí ovšem zároveň byly i – a za daných okolností tomu ani nemohlo být jinak – neshody, pochyby, omyly, špatná hodnocení, morální dilemata, krátkozrakost, váhavost, ideologické různice, osobní střety, špatná organizace, nedůvěra a také ryzí smůla.

Jak jsme si ukázali v předchozích kapitolách, počátky puče s cílem odstranit Hitlera sahají daleko nazpět, až k sudetské krizi roku 1938. Tehdy Hitlerovo odhodlání riskovat válku se západními mocnostmi a zavléct Německo do katastrofy přimělo řadu vysoce postavených činitelů ve vrchním velení armády, diplomacii a abwehru spolu s okruhem jejich blízkých kontaktů k přípravě spiknutí, jež ho mělo odstavit, pokud by napadl Československo. Třebaže se plán rodil se značnými obtížemi, krátce předtím, než Chamberlain v Bad Godesbergu a potom v Mnichově dal najevo ochotu dohodnout se s Hitlerem, již vykrystalizovalo do pevnější podoby. Jenže Chamberlainova ústupnost tuto příležitost zhatila a spiklencům vzala vhodnou záminku. V každém případě se jejich naplánované vystoupení neuskutečnilo. Příští léto, kdy se neustále zvětšovala hrozba války, se stejná skupinka jednotlivců pokusila oživit spikleneckou činnost, jež v důsledku mnichovské dohody ochabla. Ze slabých záchvěvů odporu rok po Mnichově však nic nevzešlo – narážel totiž na vnitřní nesváry, Hitlerovou trvalou oblibu u mas a v nemalé míře i na věrnost Hitlerových předních armádních činitelů. I když se občas zdálo, že tato podpora slábne, nakonec se přes všechny výhrady ukazovalo, že velení armády stojí pevně za ním. Přitom jeho podpora byla pro případný puč nepostradatelná. Tytéž okolnosti budou brzdit spikleneckou činnost proti Hitlerovi za mnohem svízelnějších poměrů za války.

 

… pokračování příběhu naleznete na 144 stranách knihy Příběh Operace Valkýra.

Objednejte si knihu hned teď v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Příběh Operace Valkýra?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Město

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek