Kniha Na cestě - rukopisný svitek - obálka

Na cestě - rukopisný svitek

Autor:

Originální název: On The Road
Překlad: Jiří Popel

EAN: 9788025701706

Formát: 390 stran, vázaná
Rok vydání: 2009

Hardcover390
Argo

Doporučená cena: 398,- Kč

Objednávka: Knihu Na cestě - rukopisný svitek můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Je známo, že Kerouac se ve své tvorbě snažil o „spontánní psaní“. Legendární je skutečnost, že svůj román Na cestě psal na dlouhý svitek papíru, aby nemusel psaní přerušovat ve chvíli, kdy dopíše na spodní okraj papíru a potřebuje do stroje vložit nový. Díky tomu mohl text doslova vychrlit, nezastavovat se, pokud se nezastavil text sám. Po dokončení se ovšem svitku ujali redaktoři a Kerouacovu spontánní prózu náležitě upravili, osekali, přizpůsobili konvencím a zcenzurovali. Proto se stalo událostí vydání původní, syrové verze, kterou v překladu přinášíme i českému čtenáři.
Svazek doplňuje čtveřice studií amerických badatelů, které se zaměřují na Kerouacovu metodu, historii textu i jeho místo v kontextu americké literatury.

Recenze v médiích

Svědectví o odvěkém snu o svobodě
PRÁVO, František Cinger, 31.07.2009

(...) Literární událostí je vydání legendárního Rukopisného svitku románu klasika beatnického hnutí Jacka Kerouaka Na cestě v českém překladu Jiřího Popela. Je považován za dílo, které proměnilo americkou literaturu i společnost. Jde o první znění románu, které Kerouac napsal během tří měsíců roku 1951. (...) Ke čtenáři se tak dostávají později vyřazené scény. Třeba o návštěvě u Billa Burroughse na podzim 1947. Nebo břitký rozhovor na téma "co bysme dělali, kdybychom byli postavy ze starého Západu". Vedou ho Jack a Neal při projíždění texaským Pecos na cestě do San Fransciska. Nebo zničující večírek v domě Alana Harringtona v Arizoně, který posiluje dojem, že sexualita bouřlivého Cassadyho se vymyká kontrole. Autorovi šlo o větší spád vyprávění i o obavu, aby kniha vůbec vyšla.

Unikát: 43metrová kniha
MF DNES, Klára Kubíčková, 31.07.2009

(...) Kromě klasické knihy na obálce s mapou Spojených států, na které je vyznačená trasa Kerouakovy cesty, je vytištěných i sedmačtyřicet neprodejných bibliofilských "svitků" Na cestě v číslovaných kusech s originální litografií Pavla Růta. O některé z nich je možné soutěžit na internetových stránkách nakladatelství. (...) Přesto se vyplatí vlastnit zrovna tohle necenzurované vydání - nejenom kvůli pozměněnému textu románu. Díky čtyřem kvalitním předmluvám zasazujícím román do širšího kontextu beat generation a seznamu doporučené literatury se tak kniha stává učebnicí pro nadšené obdivovatele beatniků. Těmi jsme byli v mládí skoro všichni a ve skrytu duše asi pořád ještě jsme.

Názory našich čtenářů

Překlad
L.P., Praha, 01.10.2009

Knížka a edice je super, ale ten překlad...Pan Popel si očividně myslí, že slang se dá přeložit pražským přízvukem. V tomhle překladu se to opravdu číst nedá, bohužel.

Rukopisný svitek
J.K., Praha, 06.08.2009

Tak to je opravdu bomba. Málem jsem se rozplakal, když jsem si tuto knihu předevčírem koupil. Opravdu úžasné... Text je tištěn na krásný papír, toto se opravdu povedlo!

Konečně...
T., Praha, 14.07.2009

Tak jsme se dočkali, a přemýšlení nad tím, JAKÝ asi byl ten mystický svitek spontánní prózy, můžeme porovnat se skutečností. Překvapilo mne, jak málo se to liší od prvního vydání. ALE - vše je tak, jak jsem si myslel - Jack je Jack, Neal je Dean,Allen je Carlo, atd. A rytmus je daleko lepší, asi takový, jako když si na tu knihu vzpomeneme, opravdu spontánní próza... Jack Kerouac BYL a JE VELIKÝ SPISOVATEL. Mé díky nakladatelství Argo a těším se už nyní na zbývající nevydané knihy Jacka Kerouaca, myslím, že se máme na co těšit!

03

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Na cestě - rukopisný svitek?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek