Kniha Dítě Boží - obálka

Dítě Boží

Autor:

EAN: 9788025702161

Edice: AAA - Edice angloamerických autorů
Formát: 182 stran, vázaná
Rok vydání: 2009

Hardcover182
Argo

Doporučená cena: 258,- Kč

Objednávka: Knihu Dítě Boží můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Hlavním protagonistou románu je Lester Ballard, vrah a nekrofil, kterého společnost vyloučila ze svého středu a který žije v podzemním labyrintu jeskyní se svými trofejemi - plyšáky, které si vystřílel na poutích, a s rozkládajícími se mrtvolami svých obětí. V první části sledujeme Lesterovu postupnou a nevratnou proměnu v outsidera, vyvrhele a "účastného" pozorovatele, který se stává postrachem Frog Mountain. Druhá část se soustřeďuje na změnu ještě zdánlivě neškodného voyeura v šíleného vraha. Lester Ballard má však přesto s ostatními lidmi něco společného -nezměrnou touhu po lásce, kterou však není schopen získat a naplnit běžným způsobem. Přes všechnu hrůznost Lesterova počínání si čtenář uvědomuje, že k němu není schopen cítit pouze antipatie. Dítě Boží vychází ze skutečného případu, ke kterému došlo v Tennessee. Je zde však také všudypřítomný mýtus, posílený alegorickými prvky díla. Přestože román líčí proces postupného odcizení a totální ztrátu morálních hodnot, nutí současně čtenáře, aby hledal vysvětlení daného stavu, a to zdaleka nejen Ballardových činů. Koneckonců, Lester Ballard je jedním z nás, "dítě Boží, jako vy nebo já".

 

Ohlasy a odkazy:

"Šílené dítě boží", Tomáš Weiss, Lidové noviny, 9. 12. 2009

"Všichni jsme jen taková ošklivá dítka Boží", Stanislav Šulc, E15, 17. 12. 2009

"McCarthyho román Dítě Boží je temnou meditací o lidské povaze", Ladislav Nagy, iHNed.cz, 26. 12. 2009

"I raný McCarthyho román už čpí chaosem a vraždami", Richard Olehla, MF Dnes, 18. 1. 2010

"McCarthy napsal horor a western bez kladných hrdinů", Jarmila Křenková, Aktuálně.cz, 21. 1. 2009

"Dítě boží, zrovna jako já nebo vy", Jana Kačurová, Lidové noviny, 3. 2. 2010

"Hovádko boží", Richard Klíčník, iLiteratura.cz, 5. 2. 2010

"Nahodilý vrah samotář", Martin M. Šimečka, Respekt, 14. 2. 2010

"Nekrofilní romance", Karel Kouba, A2, 3/2010

 

Recenze v médiích

Nahodilý vrah samotář
RESPEKT, Martin M. Šimečka, 15.02.2010

Když jeden člověk dělá totéž, není to totéž, zvláště pokud to dělá spisovatel. To je případ Cormaka McCarthyho, který píše jednu a tu samou knihu po celý život tak dlouho, až se dobere k podstatě toho, co chce říct. McCarthy si celosvětovou slávu zaslouží, protože celá desetiletí trpělivě zkouší napsat své téma z různých úhlů a čím déle to zkouší, tím více se mu to daří. Román Dítě Boží, který u nás vyšel loni, je jedním z úvodních pokusů. Čtenář v něm - také díky pečlivému překladu Bronislavy Grygové - pozná úsporný styl, jímž je napsána třeba Cesta, a poznává v něm také spisovatelův názor na literaturu, která má smysl tehdy, pokud pojednává o "životě a smrti". Lester Ballard, ono dítě Boží, je vrah a úchyl, který souloží s mrtvými dívkami. Tu první sice nezabil on, ale ty další už ano. A muže, většinou jejich milence, také.

McCarthy, Cormac: Dítě boží (in MfD)
iLiteratura, Richard Olehla, 05.02.2010

Spisovateli Cormaku McCarthymu vyšlo v Česku už několik knih. Dítě Boží se však trochu vymyká ze zavedeného pořádku, protože pochází z raného tvůrčího období. Dosud mu totiž díla vycházela v chronologickém pořádku podle data vzniku.

McCarthy, Cormac: Dítě Boží
iLiteratura, Richard Klíčník, 05.02.2010

Dnes patří už i u nás každá další kniha Cormaca McCarthyho k bestsellerům. Velkou pozornost vzbudil zejména jeho román Cesta, za který autor v roce 2007 získal Pulitzerovu cenu. Nakladatelství Argo tentokrát sáhlo k jeho ranějším dílům a českým čtenářům se dostává do rukou Dítě Boží z roku 1973.

Nekrofilní romance
A2, Karel Kouba, 03.02.2010

(...) Je zde totiž na základě minimalistického děje a úsporného vyprávění přítomno téměř všechno důležité: tázání po povaze zla, charakteristická strohá drsnost různých okrajů života i syrové kouzlo vyšinuté reality. (...) Příběh z krajiny, obydlené jednoduchými vesničany, " tvrdohlavou sebrankou", kterou obklopuje divoká horská příroda, popisuje život lidského ztracence, pološíleného odpadlíka Lestera Ballarda, žijícího na dně v pokřiveném prostoru periferie. Úděl poznamenaného mrzáka, skřeta, který po otcově sebevraždě přišel o všechno - o majetek i zbytky lidské důstojnosti - , se většinou pohybuje po cestách mimo dosah " normálního" života: na skládkách, v opuštěných polorozpadlých domech, v křovinách nebo v chodbách jeskynních komplexů.

I raný McCarthyho román už čpí chaosem a vraždami
iDNES, Richard Olehla, 18.01.2010

(...) Dítě Boží je v kontextu autorova díla spíše méně známou epizodou. Už zde jsou však patrné motivy, které dovedl později takřka k dokonalosti, totiž postupné odcizení od společnosti, jehož výsledkem je samota fyzická, metafyzická, etické a sexuální perverze a násilí jakožto projevy lidské přirozenosti. McCarthy netvrdí, že jeho hrdinové jsou zločinci, nebo naopak svatí. Říká, že pokud jim to společnost dovolila, je chyba na obou stranách. Protagonistou Dítěte Božího je venkovský prosťáček Lester Ballard. Je to sirotek, jenž chytrosti ani přitažlivosti moc nepobral. Nemá žádnou rodinu – matka odešla, když byl ještě dítě, a otec se krátce nato oběsil.

Názory našich čtenářů

***
Drsné
Virgitt, 27.03.2013

Autor je světový, toto je první dílko, kt. bych raději nečetla, nevím, co mi má přinést, nekrofil a vrah, brrr, je to drsné, ale zase udělala jsem si průřez českou literaturou, a než číst ty slátaniny, co u nás leckdo vydává, toto je alespoň dílko Pana Autora. Nicméně, čím dřív na ni zapomenu, tím lépe.

*****
child of god
Mikel Ondřej, 02.01.2013

Cormac McCarthy nám naturalisticky ukazuje, že stav mysli a chování člověka je ve skutečnosti determinováno prostředím a lidmi, kteří na něho během jeho bytí-jsoucna pozitivně nebo i negativně působí svou životní empirií. V podstatě nám autor ukazuje, že člověk má ve své podstatě živočišnou povahu, a že vše je - jednoduše řečeno - otázkou výchovy a prostředí, ve kterém vyrůstá. Jinými slovy můžeme toto originální a pozoruhodné dílo chápat tak, že schopnost odlišovat dobro od zla získáváme výchovou, reflexí, svědomím, křesťanskou morálkou seslanou Bohem jako dar člověku, aby jednal ve jménu lásky, pokory a šířil dobro. Člověk se sice může narodit s psychickými poruchami a postižením, ale pokud je vychováván v duchu etiky a společensky žádoucího jednání, můžou se tyto nedostatky zmírnit. Pokud je ovšem psychicky nevyrovnaný nebo neurotický vyděděný člověk neustále pod vlivem hříchu nehostinného prostředí a strádá na světě sám, nenachází dobro a plodí zlo.

****
Boží McCarthy
Ilona, 28.10.2012

C.M. ve své knize posouvá hranice nelidskosti. Jako vždy mě několikrát vyrazil dech. Příběh vraha-Lestera Ballarda graduje až mi bylo líto, že je konec.

*****
Boží "Dítě boží"
Ed Scapa, 10.07.2012

No co dodat...prostě Cormac McCarthy. Jeho knihy snad můžou zkazit jen špatné překlady:-)

04.12.2009

Všemi opuštěný mladý muž hledá lásku a blízkost u mrtvých - úžasný McCarthyho portrét masového vraha, kterého je člověku, i přes to, že ví, jaká zvěrstva páchá, líto a do jisté míry i jeho chování chápe.

3.45

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Dítě Boží?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek