Kniha Tlumočník nemocí - obálka

Tlumočník nemocí

Autor:

EAN: 9788025701850

Edice: AAA - Edice angloamerických autorů
Formát: 180 stran, vázaná
Rok vydání: 2009

Hardcover180
Argo

Doporučená cena: 259,- Kč

Objednávka: Knihu Tlumočník nemocí můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Právě za svůj debut získala roku 2000 tehdy třiatřicetiletá americká autorka indického původu Pulitzerovu cenu. Spisovatelka s výjimečným citem pro jemná hnutí mysli tlumočí soužení svých krajanů, kteří se v Americe potýkají s odlišným životním stylem a hledají rovnováhu mezi svými tradicemi a lákavými americkými novotami. Indové narození v Americe zjišťují, že "tlumočníky" často potřebují nejen ve vztazích s Američany, ale i s indickými partnery nebo příbuznými. Každý, kdo se kdy cítil cizincem, ať už zeměpisně či citově, najde v této pozoruhodné knize povídek svůj příběh.

 

Ohlasy a odkazy:

"Tlumočník nemocí nedostal Pulitzerovu cenu náhodou, je skvělý", Markéta Musilová, MF Dnes, 24. 1. 2010

"Nositelka Pulitzerovy ceny Lahiriová: Amerika se mění, píšu o tom" - rozhovor s autorkou, Markéta Musilová, MF Dnes, 4. 2. 2010

 

Recenze v médiích

Outsider, nebo celebrita?
RESPEKT, Hana Ulmanová, 12.04.2010

(...) Autorčiny povídky čerpají z dojmů a zážitků nejen jí samotné, ale také rodičů a známých, přičemž osobní zkušenosti se nejvíce blíží dvě z nich. (...) K žánru přistěhovaleckého příběhu ovšem Lahiriová jakoby mimoděk přidává něco navíc, co lze zjednodušeně nazvat univerzálním rozměrem. Ani trvalé bydliště v zemi svobody a neomezených příležitostí totiž negarantuje jejím hrdinům bezpečí: do jejich osudů vstupuje náhoda, zdraví, nešťastná mezilidská pouta či pouhá pasivita. V určitém okamžiku pro ni tudíž přestává být důležité, zda její postavy žijí v manželství dohodnutém nebo z vlastní vůle, v manželství oboustranně indoamerickém či smíšeném: všechny prostě hledají lásku. Okusit hořkost vykořenění mohou zrovna tak, když se přestěhují z východního pobřeží USA na západní (Nezvyklá země) a problémy s překladem mohou zrovna tak mít děti snažící se proniknout do světa dospělých, pro které být sexy prozatím znamená "mít rád někoho, koho neznáš" (Sexy).

Poutavé povídky o Indech nejen z Indie
MF DNES, Markéta Musilová, 23.01.2010

(...) Tlumočník nemocí by se dal s trochou nadsázky přirovnat k nerudovské povídkové tvorbě. Lahiriová se nepouští do žádných vznosných témat, jde spíš o střípky ze života obyčejných lidí, které se ve finále poskládají v jednu velkou mozaiku. Lahiriová i na takto malé ploše dokáže zachytit neskutečnou pestrost a mnohovrstevnost indické reality a nepotřebuje k tomu žádné postmoderní hrátky s časem ani Rushdieho tolik napodobovaný magický realismus. Její povídky jsou v dobrém slova smyslu tradiční, chronologické, vyprávěné v erformě. Spíš než na formu se autorka soustředí na obsah, především na evergreeny diasporické literatury, jimiž jsou rozštěpená identita, hledání kořenů a střet kultur.

Názory našich čtenářů

Prečítajte si len jednu poviedku denne a nechajte ju v sebe doznieť
26.01.2010

Mám rád poviedky, v ktorých autor prekvapí vybočením z očakávenej schémy, v tomto prípade o problémoch prisťahovalcov. Mám rád poviedky, v ktorých autor starostlivo zvažuje každé slovo. Mám rád poviedky, ktoré pokračujú aj po poslednej vete.

01

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Tlumočník nemocí?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek