Kniha Krátký, leč divuplný život Oskara Wajda - obálka

Krátký, leč divuplný život Oskara Wajda

Autor:

Originální název: The Brief Wondrous Life of Oscar Wao
Překlad: Barbora Punge Puchalská

EAN: 9788025701553

Edice: AAA - Edice angloamerických autorů
Formát: 316 stran, vázaná
Rok vydání: 2009

Hardcover316
Argo

Doporučená cena: 358,- Kč

Objednávka: Knihu Krátký, leč divuplný život Oskara Wajda můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Junot Díaz, americký autor původem z Dominikánské republiky, vyrůstající v New Jersey a nyní žijící v New Yorku, si získal nadšené zástupy čtenářů a posléze i uznání v podobě Pulitzerovy ceny v r. 2008 právě tímto románem. Hlavní postava Oskar (narážka na Oscara Wilda) je milý, ale značně obtloustlý nýmand, který v New Jersey sní o tom, že se stane dominikánským Tolkienem a že díky tomu najde konečně lásku. Možná se mu to ale nikdy nemá splnit, protože jeho rodinu už po několik generací pronásleduje prastará kletba zvaná fukú, jež je sužuje různými pohromami, smůlou a hlavně nešťastnými láskami. Oskar stále jen teprve sní o svém prvním polibku a zdá se být zatím poslední obětí rodinné kletby, když se jednoho osudového léta rozhodne, že to s fukú skoncuje. Ve jménu lásky je třeba riskovat všechno.

 

Ohlasy a odkazy:

J. Díaz: Krátký, leč divuplný život Oskara Wajda - recenze, Luboš Valenta, iLiteratura.cz, 24. 1. 2010

"Imigrantská sága o tlustém mimoňovi i brutální diktatuře", Richard Olehla, MF Dnes, 10. 10. 2009

"Tlustý a nešťastně zamilovaný v New Jersey", Markéta Musilová, Richard Olehla, iLiteratura, 13. 6. 2008

 

Recenze v médiích

Díaz, Junot: Krátký, leč divuplný život Oscara Wajda 2
iLiteratura, Luboš Valenta, 24.01.2010

Junot Díaz prostřednictvím příběhu rodiny De Leónů předkládá neobyčejně naléhavou obžalobu Trujillova režimu, která vyznívá o to děsivěji, že autor ani v popisech totalitní zvrhlosti neupouští od svého ležérního, sarkasticky glosujícího stylu.

O dvojí tváři Ameriky
RESPEKT, Hana Ulmanová, 07.12.2009

(...) Jeho kniha mistrně využívá žánrovou literaturu sci-fi a fantasy. Formou pak připomíná kombinaci Bildungsromanu s rodinnou ságou, kde se přistěhovalecké motivy pojí s příznačně latinskoamerickým tématem diktatury, podaným na způsob magického realismu. A výsledek? Svěží a energií nabité dílko uchopující s trochou nadsázky prostor celého kontinentu. Díaz navíc radikálně zpochybňuje mytologii Nového světa: podle něj není páteří amerického písemnictví nový život či přímo úspěch, nýbrž hledání domova, neboť v obou Amerikách žijí (s výjimkou indiánů) historicky vykořenění lidé.

Díaz, Junot: Krátký, leč divuplný život Oscara Wajda 1
iLiteratura, Richard Olehla, 02.11.2009

Oscar Wajd (podle Oscara Wildea) je přezdívka jistého Oscara de Leona, který má rád ženy, Pána prstenů a komiksy. Kromě toho trpí – mírně řečeno – nadváhou: Díaz jej charakterizuje jako "tlustého mimoně libujícího si ve sci-fi".

Skvělá sága (nejen) o tlustém mimoňovi
Ostatní, Richard Olehla, 10.10.2009

(...) Děj knihy má úžasný spád, v němž rodinné dějiny střídají historická fakta. Suchopárná data však pokaždé shodí vtípek, pikantní detail nebo rovnou sprosťárna. Čtenář se sice musí prokousat četnými poznámkami pod čarou i výrazy ve španělštině, ale jejich smysl se dá vyrozumět z kontextu - a když ne, je tu k dispozici překladatelkou připravený slovníček na konci knihy. V nejlepších pasážích snese Díazovo psaní srovnání s romány Rushdieho, Márqueze či Zadie Smithové. Na rozdíl od nich však Díaz nepotřebuje pro svou ságu stovky stran, a čtenáře tak neděsí monumentalitou. Porota Pulitzerovy ceny se v roce 2008 rozhodla správně: Oscar Wajd i jeho stvořitel mají velmi slušnou šanci v historii americké literatury nějakou tu chvilku pobýt.

Názory našich čtenářů

*****
Toto je nejlepší dílo, jaké jsem kdy četl.
MlevaP, 22.02.2013

Okouzlující, šokující, geniální dílo o nás všech. Mládí, společnost, národ, rasa, lidské soužití. Chudoba, stres, víra, láska, naděje. Nejlepší kniha mého života a to se považuji za aktivního čtenáře špičkových děl románů světové literární prózy. Dílo, které nezestárne, skvost, který ozdobí vaši knihovnu navždy. Krátký, leč divu-plný román o stavu lidské společnosti a nekompromisní svědectví o jejím dalším nezvratném směřování. Doporučuji zakoupit, ta kniha prostě nemá chybu, navíc je krásně fyzicky "udělaná", dobrý překlad, mazel, i memento, oddych i "náboženství". Radost ji mít ve své knihovně. Četl jsem ji už před několika lety, ale těším se, jak se k ní zase vrátím.
Pohlédnu, vzpomenu příběh, zamyslím se...nic už není jako dřív ;)
(Kniha se bude líbit mladým studentům, i nám co mají(mládí) pomalu ale jistě nenávratně "za sebou" = mládí v pr...a do důchodu daleko. Zdar všem! pokud jste dočetli až sem! :)PM

51

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Krátký, leč divuplný život Oskara Wajda?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek