Kniha Smrt Zajdy Munroa - obálka

Smrt Zajdy Munroa

Autor:

Originální název: The Death of Bunny Munro
Překlad: Michala Marková

EAN: 9788025701768

Edice: AAA - Edice angloamerických autorů
Formát: 238 stran, vázaná
Rok vydání: 2009

Hardcover238
Argo

Doporučená cena: 298,- Kč

Objednávka: Knihu Smrt Zajdy Munroa můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Elektronická kniha: Knihu jsme vydali také jako elektronickou knihu formátech ePub a Mobi.

Anotace:

Chlívák, cesťák a mrtvý muž Zajda Munro je proklet a odsouzen k odchodu z pozemského světa hned v první větě románu. Ne že by si v životě nestačil užít. Fantazie tohoto velkohubého, samolibého a uhrančivého dandyho je mírně omezená: představit si umí jedině vagínu, a hned nato si tiskne dlaň do rozkroku, aby si ulevil. Ženy hodnotí a svléká pohledem jako neúnavný rentgen a s většinou z nich je hotov si okamžitě na jakémkoli místě zašukat. Už jen to vypadá jako jeho hlavní neřest, ale kromě toho ještě žvaní, pije, kouří, řídí jako magor a občas si rád šlehne. Takový je život hlavního hrdiny Zajdy, obchodního cestujícího s kosmetickými přípravky v Brightonu a okolí, mistra ve svém oboru.

Zajdovi juniorovi, druhému hrdinovi románu, který svého tátu miluje láskou bezpodmínečnou a nekritickou, je devět let. Dvojice Zajda a Zajda mladší není nepodobná otci a synovi z Cesty Cormaca McCarthyho, a každopádně je stejně nezapomenutelná. I Zajda se synkem jsou na cestě a zažívají svého druhu apokalypsu, třebaže v caveovském hávu, tedy groteskně utopenou v spermatu, vodce Smirnoff, tabákovém kouři a koksu. Nick Cave je tu ve svém živlu, je to jeho „knižní koncert“ par excelence, nezapře žádný ze svých atributů: je drzoun, komik, provokatér, sprosťák, patetik i moralista najednou.

 

O největším hitu renomovaného britského nakladatelství Canongate na tento rok, prodanému do třiceti zemí světa, napsal Irvine Welsh: „Kdyby orgasmy byly malé smrti, tak by nám bylo hned jasné, na co hlavní hrdina této knihy sejde ze světa. Smíchejte McCarthyho, Kafku a lidového komedianta, a vyjde vám Králík Munro. Je to nenechavá četba nesoucí všechny známé Caveovy atributy: horor a lidství skryté pod tenkým povrchem ryčné a hravé odrhovačky.“

Více se dozvíte také na anglických stránkách knihy - www.thedeathofbunnymunro.com, kde si můžete mimo jiné poslechnout první tři kapitoly audioknihy načtené Nickem Cavem.

 

Ohlasy a odkazy:

"Vychází druhý román Nicka Cavea. Je plný černého humoru, drog a sprosťáren", Alice Horáčková, MF Dnes, 2. 10. 2009

"Ve jménu otce, syna a odpuštění, hlásá Nick Cave v Zajdovi Munroovi", Stanislav Šulc, E15, 6. 10. 2009

"Nick Cave ´ostří na magora´ a čte se jedním dechem", Klára Kubíčková, MF Dnes, 8. 10. 2009

"Vagína je v nové knize Nicka Cavea otvorem zkázy", Tomáš Turek, Aktuálně.cz, 10. 10. 2009

"Lascivní balada o marnosti zběsilého bytí", Jan Vrba, Literární noviny, 13. 10. 2009

"Caveova Smrt Zajdy Munroa: znepokojivá procházka po zákoutích zpustlé mysli", Tomáš Turek, ČRo - Rádio Wave, 13. 10. 2009

"Zajda putuje za smrtí", Ladislav Nagy, Lidové noviny, 16. 10. 2009

"Australský hudebník Nick Cave přichází do Česka se svým druhým románem", Tom Komárek, Reflex 43/2009, 22. 10. 2009

"(Ne)veselý příběh chlíváka", Ondřej Nezbeda, Respekt, 1. 11. 2009

"Nick Cave a jeho zvolna korodující casanova", Jan Duhajský, LitENky, 19. 11. 2009

"Smrt Zajdy Munroa Nicka Cavea", Petra Hůlová, Respekt, 13. 4. 2010

 

 

Recenze v médiích

(Ne)veselý příběh chlíváka
RESPEKT, Ondřej Nezbeda, 02.11.2009

(...) Hlavní hrdina po sebevraždě své ženy naloží malého synka Zajdu juniora do žlutého Fiatu Punto a putují od jedné zákaznice k druhé. Smyslem ovšem není jen prodat jim něco z kosmetických přípravků, ale dostat je do postele. To je pro Zajdu Munroa celoživotní náplň a smysl života, o jehož pravidlech chce poučit i synka. Čím víc se mu ale snaží předat, tím víc juniorovi dochází, čemu by se měl vyhnout. Nick Cave se však nesnaží o žádné morální poselství a větší přesah, z každé věty je znát, že se při psaní bavil a čtenáři nezbývá než se bavit s ním. A dobře. Z každodenní rutiny ho Smrt Zajdy Munroa na dlouho nevytrhne, ale může s ním strávit jedno příjemné odpoledne.

Zajda a posedlost vagínou
REFLEX, Tom Komárek, 22.10.2009

...) Kromě čtivosti u Nicka Cavea dosud nevídané stojí ve Smrti Zajdy Munroa bok po boku vedle černého humoru, komických scén, misantropie a toxického drajvu touha po odpuštění, spasení a nalezení pevného vztahu otce a syna přes všechnu hryzající vinu, staré zášti, utopené sny. Tahle velká témata jsou přes všechny Zajdovy sprosťárničky a excesy hlavní osou románu. Svým způsobem jde o velmi morální dílo, jehož hrdina dosáhne vysvobození a čistoty až po smrti a náležitém trestu shůry. Lehce lze nalézt paralelu mezi autorovými pozdními písňovými texty a touto knihou. Nick Cave poslední dobou překvapuje. Ať je to novými, uvolněnějšími deskami a projekty, nebo literárním stylem, který se pohybuje někde mezi Denisem Johnsonem, Cestou Cormaka McCarthyho, groteskností Flannery O'Connorové a komediálním sitcomem na BBC. Stejně jako muzika je i jeho psané slovo zábavné, drsné, vtipné a přitom hluboké, poetické a procítěné.

Zajda putuje za smrtí
LIDOVÉ NOVINY, Ladislav Nagy, 16.10.2009

(...) Nick Cave se ve svém druhém románu představuje v poloze, kterou už dostatečně známe z jeho písní -totiž jako autor zvláštní komedie s nádechem černého humoru. Ve Smrti Zajdy Munroa není nouze o komické situace - výborná je zejména scéna, kdy je Zajda doslova vyhozen jednou klientkou zběhlou v bojových sportech - ani o čistě slovní humor. Samozřejmě, pokud jde o silné stránky románu, nelze rozhodně nezmínit ani obrovskou jazykovou invenci a způsob, jímž autor dokáže literárně pracovat s různými klišé. Smrt Zajdy Munroa je vynikající kniha - rozhodně patří k nejlepším, které v poslední době vyšly.

Lascivní balada o marnosti zběsilého bytí
Literární noviny, Jan Vrba, 12.10.2009

"Jenom mi přišlo, že svět je místo, kde není lehký být dobrej člověk," říká Zajda Munro na předposlední stránce druhého románu australského zpěváka, hudebníka a spisovatele Nicka Cavea. (...) Je ubit vlastní neschopností vyrovnat se s ubíjejícím životem, závislostí na náhražkách emocí a citů, hysterickými pokusy uniknout - ale z čeho vlastně?, je obětí sebe sama. Jeho způsob života (či spíše přežívání) nás může odpuzovat, ale také přitahovat, můžeme se děsit a pohoršovat, stejně tak jako bavit. V tom je největší síla románu. Absurdita se tu mísí s černým humorem, fantasmagorie s realismem, agresivní brutalita s nemohoucností. Nad vším se vznáší pach alkoholu, spermatu, kokainu, krve. Cave nám ale (naštěstí) nenabízí mravní rozuzlení.

Cave "ostří na magora" a čte se jedním dechem
MF DNES, Klára Kubíčková, 08.10.2009

(...) Zahraniční recenzenti knihy, která vyšla v originále na začátku září, se shodují v tom, že Smrt Zajdy Munroa je ve své krutosti i nesmírně vtipná. V kontextu prvního Caveova románu A uzřela oslice anděla určitě. Je psaná lehčím perem, s větším nadhledem, je lyričtější, a i když je otcovská láska hodně hybridní, je tu. Apokalypsa je však stále přítomná. U Cavea jsou svědky lidských běsů i děti. Zvrácenost? Spíš realita. Kdo jiný by měl být naším svědomím a kdo jiný by měl dědit naše chyby? Cave se čte jedním dechem, má spád a sevřený styl. Je krutý, to ano, ale smysl ta krutost má. Aspoň v tom, že se nepřetvařuje.

Názory našich čtenářů

****
Veselá depka
Omar Karibik, 02.09.2013

Krásně čtivá a hlavně přemýšlivá kniha psaná specifickým a hodně neotřelým způsobem. Vadilo mi akorát kolísavé tempo, atmosféra je však jedinečná.

Poděkování
Tomáš, Měsíc, 10.11.2010

Nebudu psát, že mě kniha oslovila, protože přitažlivá je pro mně už samotná individualita pana Cavea. Také nechci knihu hodnotit. Chci Vám poděkovat za její vydání v České Republice, provedení, překlad atd. Edice anglosasských autorů je mnou bedlivě střežena. Více takových, prosím... Budu se těšit...

povedená
klára, praha, 06.01.2010

Čtivá jízda do záhuby..lehce na podporu deprese, ale jinak skvělé. Díky bohu nekončí happy endem nebo mravním ponaučením, čtení jsem si užila.

1.33

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Smrt Zajdy Munroa?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek