Kniha Zmatky chovance Törlesse - obálka

Zmatky chovance Törlesse

Autor:

Překlad: Radovan Charvát

EAN: 9788025701362

Formát: 196 stran, vázaná
Rok vydání: 2011

Hardcover196
Argo

Doporučená cena: 258,- Kč

Objednávka: Knihu Zmatky chovance Törlesse můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Zmatky chovance Törlesse jsou románovou prvotinou význačného rakouského spisovatele, literárním plodem jeho pobytu ve vojenské škole v Eisenstadtu a v Hranicích na Moravě. Musil ji napsal, když mu bylo pouhých dvaadvacet let, a poprvé vyšla v roce 1906, přesto jde o dílo neobyčejně zralé, které dodnes uchvacuje nové generace čtenářů subtilní, citlivou a pronikavě přesnou studií duševního i tělesného zrání mladičkého chovance internátní vojenské školy. Na pozadí hrdinova pubertálního procitání autor zároveň vykresluje obraz fungování lidského společenství uvnitř uzavřeného světa, jemuž vládne duch soupeření a konfrontace, a zachycuje mechanismy soužití mezi chovanci, vztahy mezi jedincem a masou, mezi obětí a jejími trýzniteli, mezi diktátory a jejich přisluhovači i spojenci. Prvotina Roberta Musila v novém překladu Radovana Charváta.

Recenze v médiích

Musil, Robert: Zmatky chovance Törlesse
iLiteratura, Radovan Charvát, 19.02.2012

„Poslyš, už ho mám,“ zašeptal Reiting. „Koho?“ „Toho zlodějíčka, co nám vykrádá skříňky.“ Törlesse se zmocnila zvědavost.

Musil, Robert: Zmatky chovance Törlesse
iLiteratura, Roman Kopřiva, 19.02.2012

Princip neurčitosti patří dnes k učivu středoškolské fyziky. Zdá se ovšem, že otázka neurčitosti je obecnější povahy a důsažnosti, než jak byla zformulována pro oblast moderní exaktní vědy. Německý sociolog Arnold Gehlen považoval ve své knize Duch ve světě techniky (1957) fenomén neurčitosti dokonce za šifru doby a soudil, že se tento problém vynořil možná právě v moderním umění.

Musil, Robert: Zmatky chovance Törlesse
iLiteratura, Radovan Charvát, 19.02.2012

Prvotina Roberta Musila Zmatky chovance Törlesse vyšla roku 1906 v nakladatelství Wiener Verlag. Psychologicky vynikajícím způsobem ztvárněné pubertální dospívání čtyř žáků kadetní školy je předobrazem pozdějších autoritativních společenských struktur 20. století, jejichž předpokladem jsou psychické dispozice jedince ve službě totalitárních institucí.

Hranice
MF DNES, (roh), 29.11.2011

Malých měst, které by se stejně jako Hranice mohly pochlubit tím, že do jejich kulis zasadil děj svého románu přední evropský spisovatel, v zemi moc není. Významný rakouský romanopisec, dramatik a esejista Robert Musil, který bývá srovnávaný s velikány jako James Joyce nebo Marcel Proust a kterého obdivoval třeba básník Thomas Mann, rozehrál vyprávění svého prvního románu Zmatky chovance Törlesse právě v Hranicích. Tady totiž navštěvoval tehdejší vojenskou akademii, dnes kasárna generála Zahálky. (...) Román popisující zážitky a krize mladého chovance starorakouského vojenského výchovného ústavu totiž vyšel v češtině v roce 1967. Nyní si jej mohou pořídit domů. V novém, modernějším překladu ho vydává nakladatelství Argo.
Přestože se kniha odehrává většinou na půdě akademie, čtenářům neuniknou tehdejší zajímavé reálie města.

Názory našich čtenářů

Nejlepší, tajemné..
Vaniczek, Litvínov/Praha/ a dál.., 07.10.2009

Nejlepší, zpověď jako nejlepší forma psaní, zvláštně popsaný svět mladého žáka, jeden dlouhý text bez kapitol, souvislý text, spontánní výron potřeby sdělit mučivé, fascinující pocity, upřímnost. Popis skutečného chování, upravené nahlížen reality. Úvahy, skandálnost, sexualita, násilnost, oběť, dětskost. To vám nic neřekne, musí se to prostě přečíst...

01

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Zmatky chovance Törlesse?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek