Kniha Zlodějka knih - obálka

Zlodějka knih

Autor:

Originální název: The Book Thief
Překlad: Vít Penkala

EAN: 9788025701881

Formát: 528 stran, vázaná
Rok vydání: 2009

Hardcover528
Argo

Doporučená cena: 398,- Kč

Objednávka: Knihu Zlodějka knih můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 12%.

Anotace:

Dlouho očekávané české vydání mezinárodního bestselleru.
Mladý australský autor sepsal silný, jímavý a neobyčejně čtivý příběh. Jeho vypravěčem učinil Smrt. Smrt je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem, s osobitou perspektivou; má všechny předpoklady pro to být svědkem a vypravěčem. Ale příběh Liesel Memingerové je tak mimořádný, že i Smrt si musí přiznat zájem o živé lidi, dojetí z jejich utrpení, hořkost a úlevu z konců. I Smrt má srdce. Zusakova kniha se vydává na smutná místa, rozhodně ale není skličující. Kniha se stala záhy po svém vydání mezinárodním bestselerem. Vyšla poprvé v roce 2006, letos její prodej dosáhl 1 000 000 výtisků po celém světě. Čtenáři oceňují Zusakovo vypravěčské umění, originální volbu vypravěče, poetický jazyk, zejména se však vyzvedává téma knihy. Druhou světovou válku a holokaust se Zusakovi podařilo originálně a působivě zprostředkovat i těm, kteří tu dobu znají už jen z literatury, filmů či z vyprávění. Líčí ji jednak pohledem vševědoucí a všudypřítomné smrti, jednak slovy dítěte, navíc dítěte žijícího v Německu, v poražené zemi. Zaměřuje se ale spíš na všední život v zázemí, do kterého válka jen pomalu a plíživě proniká. Podle Zusakových vlastních slov ho k napsání knihy inspirovalo vyprávění jeho matky, která prožila válku v Mnichově a zažila bombardování města, a byla i svědkem scény, která získala důležité místo ve Zlodějce knih: městem prošel průvod Židů pochodujících do koncentračního tábora; jakýsi muž prý jednomu z nich podal kousek chleba a dostal za to pár ran důtkami od vojáka z eskorty. Kolem této scény, spojující laskavost a krutost, dvě krajní polohy lidské povahy, pak vyrostl obsáhlý příběh, který dokáže podmanit.

 

Ohlasy a odkazy:

"Markus Zusak o tom, co vyprávěla Smrt", Tereza Radváková, Salon deníku Právo, 9. 2. 2010

 

Recenze v médiích

Zdálo se mi, že boxuju s Hitlerem
Hospodářské noviny, Ladislav Nagy, 09.04.2010

(...) Markus Zusak tuto knihu, původně určenou pro dospívající čtenáře, vydal již v roce 2005 a prakticky okamžitě se stala bestsellerem, který nadchl kritiky a přitáhl dospělé milovníky literatury. O tom dosti výmluvně svědčí skutečnost, že se románu již po celém světě prodalo přes milion výtisků. (...) příběh dívky Liesel, který Markus Zusak předkládá, je totiž dojemný, působivý, ale stejně tak znepokojivý tím, jaké otázky nakonec v člověku vyvolává. Toho efektu autor dosáhl především díky skvostně propracovaným postavám a citu, s jakým se mu daří stavět vedle sebe situace z běžného života - radosti a strasti dospívání, život v domácnosti, která má hluboko do kapsy - s extrémními zážitky vyvolanými válkou, jako jsou pochody Židů do koncentračního tábora, nálety či rozpolcené nálady ve společnosti.

Markus Zusak o tom, co vyprávěla Smrt
PRÁVO, Tereza Radváková, 09.02.2010

(...) Autor se vrátil do doby druhé světové války, a to přímo do epicentra. Snažil se o maximální věrohodnost. Oba jeho rodiče jsou původem Němci, a přestože zažili válku jen jako malé děti, představovali pro něj zásadní zdroj inspirace. Další informace navíc získával z fondů Židovského muzea v Sydney a v Mnichově, Australského válečného památníku a z mnichovského městského archívu. Téma války se v literatuře často opakuje. Zusakova kniha se liší především výběrem vypravěče. Příběhem o ztrátách a bolesti provází nejpovolanější osoba - Smrt. Od lidských osudů si udržuje dostatečný odstup, aby dokázala pouze nezaujatě konstatovat pravdu či popsat vývoj situace. Stojí nad nimi, přesto nevyznívá negativně. Čtenář časem zjistí, že má v podstatě velmi citlivé srdce a chování lidí ji děsí. Pochopí, že sadistická není smrt, ale lidstvo samo.

Názory našich čtenářů

*****
Silný příběh z toho druhého břehu
KaPe, 27.05.2016

Příběhů o lidském životě polámaném díky válkám a ideologiím jsou spousty. Tady nám autor předkládá osud německé dívky vychovávané z ideologických důvodů v náhradní rodině uvnitř válkou zmítaného Německa. Nic není černobílé a autorovi se skvěle daří nesklouznout do hry, kde jsou jen "hodní" a "zlí". Jak je pro autora typické, kromě výborně vypointovaného příběhu perfektně dokumentuje vývoj hlavních postav za lidsky extrémní válečné situace. Nedivím se, že příběh zaujal pro filmové zpracování, které se, mimochodem, dle mého názoru docela zdařilo.

*****
Tohle napíše někdo jen jednou za život!!!
Ed Scapa, 11.03.2014

Dechberoucí, skromné. O obyčejných věcech s neobyčejnými lidmi. Krásné. Dojímající. Lidské. Hřející.Smutné.
Je až neuvěřitelné, že tak "zkušený" román napíše tak mladý spisovatel!!!

*****
Tak lidská Smrt
Virgitt, 04.12.2013

Četla jsem Posla a byla uchvácena. Četla jsem Zlodějku a nemohla ji odložit. Plakala jsem, bála se, nevěřila..., zasáhlo mě to přímo do srdce. Tak lidská, tak opravdová, ten poetický jazyk... Lidé čtěte!

*****
Skvělé čtení...
Eliška, Beroun, 09.11.2013

Zlodějka knih patří k těm knihám, ke kterým se můžete stále vracet a nikdy se Vám "neočtou". Je to krásně napsaná kniha o "nekrásné" době a především je to kniha veselá i smutná a chytrá zároveň.

*****
Krajničky o Zlodějce knih
Michael Babka, 09.09.2013

Tento objemný román z válečného Německa není zrovna vhodná četba na prázdniny, ale na druhou stranu si člověk při ležení na pláži bude víc vážit toho, co má. Většina čtenářů se shodne na tom, že jde o velmi silný příběh, který vás uchvátí. Jestli se na tom shodnou i literární kritici, je mi upřímně jedno. Vypravěčem není nikdo jiný než Smrt, která v oné době měla hodně napilno. Někdy ji cítíme jen v pozadí, někdy k nám a o sobě hovoří přímo. Malou Liesel Memingerovou, onu zlodějku, si zamilujete a budete s ní a jejími blízkými, byť "vyfasovanými" rodiči sdílet vzestup a pád velkého Německa viděný z pozice chudých obyvatel Himmelstrasse. Čtenář na jednu stranu pospíchá, aby zjistil, jak bude příběh pokračovat, jak dopadne, ale poetika textu ho nutí se vracet, číst věty znovu a vnímat krásu Zusakova jazyka. Válečná mašinerie je tu zachycena jen nepřímo, o to působivěji. Zlodějka knih ve vás zůstane ještě dlouho poté, co si přečtete "POSLEDNÍ VZKAZ OD VAŠÍ VYPRAVĚČKY: Lidi mě děsí."

55

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Zlodějka knih?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek