Kniha Češi a jejich komunismus - obálka

Češi a jejich komunismus

Autor:

Originální název: Les Tchégues et leur communisme. Mémoire et identités politiques
Překlad: Helena Beguivinová

EAN: 9788025701515

Edice: Historické myšlení
Formát: 274 stran, vázaná
Rok vydání: 2009

Hardcover274
Argo

Doporučená cena: 398,- Kč

Objednávka: Knihu Češi a jejich komunismus můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Kniha francouzské historičky a socioložky Francoise Mayer Češi a jejich komunismus představuje první pokus o reflexi české historické paměti komunismu, formující se v průběhu 90. let 20. století. Cenná je především v tom, že k tématu přistupuje jak na základě francouzského bádání týkajícího se paměti Vichy a francouzské kolaborace za druhé světové války, resp. na základě francouzského vyrovnávání se s ní, tak bez předsudků vůči českému prostředí, v němž se v různých sociálních a politických světech utvořilo několik svébytných pamětí komunismu. Mayer je nehodnotí, nýbrž mapuje a zkoumá z hlediska jejich aktérů, z hlediska jejich motivací, promítajících se do pozitivních, negativních i neutrálních pamětí komunismu.

 

Podle jejího názoru se v českém prostředí střetávaly a nadále střetávají tři základní diskurzy minulosti: politických vězňů 50. let, disentu 70.-80. let (reformních komunistů, katolíků a undergroundu) a nomenklaturních komunistů normalizačního období. Na základě společenského ohlasu těchto diskurzů dospívá k závěru, že diskurz disentu 70.-80. let z mnoha důvodů překryl diskurz politických vězňů 50. let. S tím úzce souvisí velmi složitá a zdlouhavá cesta uznání tzv. třetího odboje, jenž v českém společenském povědomí nikdy nedošel obecného uznání a nepodařilo se mu prosadit v politické přítomnosti 90. let a nastolit vyrovnání se s komunismem jako celospolečensky nosné téma.

 

Velkou pozornost autorka věnuje i debatám o spolupracovnících StB, o oprávněnosti lustračního zákona a o společenské potřebě a přijatelnosti zveřejnění spolupracovníků StB, přičemž hlas dává jako kritikům, tak postiženým, kteří se mnohdy ze dne na den změnili z hrdinů v kolaboranty. Spolu s tím pak vůbec poprvé nastoluje i téma psaní dějin komunismu českými historiky v 90. letech 20. století a vedle toho i otázku reflexe českého historiografie 50.-80. let 20. století, resp. problém vyrovnávání se historiků se svojí vlastní pamětí. Knihu Češi a jejich komunismus můžeme tedy vnímat jako zrcadlo nastavené na rozdíl od dnešní publicistiky české společnosti nepokřiveným, kritickým a zároveň i polemickým a hledajícím způsobem.

 

Ohlasy a odkazy:

"Komunismus skutečně náš" - recenze, Boris Hokr, Knihožrout, 17. 9. 2010

"F. Mayer: Češi a jejich komunismus - recenze" - Pavel Hlavatý, iLiteratura.cz, 25. 1. 2010

"Paměť jde svou cestou, říká francouzská historička Francoise Mayer" - rozhovor s autorkou, Zbyněk Vlasák, Salon deníku Právo, 12. 2. 2010

 

Recenze v médiích

Mayer, Françoise: Češi a jejich komunismus
iLiteratura, Pavel Hlavatý, 25.01.2010

Vyrovnání s totalitní komunistickou minulostí je téma, které zajímá stále menší část společnosti. Jako by už „všechno“ nebo alespoň „skoro všechno“ bylo řečeno a veřejnost byla touto oblastí unavena a navíc zahlcena přibývajícími novějšími problémy.

Češi na špendlíku
A2, Filip Pospíšil, 06.01.2010

Francouzská historička zkoumá, jak si lidé v České republice vysvětlují vlastní totalitní minulost a jak nacházejí svá místa v novém režimu. (...) Navíc se důsledně snaží, aby v knize dostali místo různí aktéři souboje o nedávné dějiny a jejich dnešní výklad. Staví vedle sebe ty, kdo se v obvyklé veřejné diskusi považují za nesmiřitelné nepřátele a vzájemně si odmítají naslouchat. Jejich často vroucí argumentaci se pokouší "chladně" shrnovat, vyhledávat protimluvy anebo nepřiznané shody s údajnými protivníky. České společnosti se tak dostává zacházení, na jaké není zvyklá. Může seznat, jak se asi cítí minoritní skupiny či exotické kmeny zkoumané sociálními vědci, anebo hmyz na špendlíku entomologů.

Mayerová nutí zamyslet se nad minulostí
E15, Jan Kubáček , 02.12.2009

(...) Přijmeme- li za své oba zmíněné pohledy, jako na zavolanou se nám do rukou dostává unikátní průvodce po nedávné minulosti a zejména stavu paměti o ní. Jde o pohled o to cennější, protože vychází z pera sympatizující cizinky, v českém prostředí několik let působící Francouzky, socioložky Françoise Mayerové. Knihou Češi a jejich komunismus prokázala, že si dokáže udržovat profesionální odstup od tématu a zachovat věcnou kritiku, přitom však téma respektuje a snaží se ho i pochopit a představit pohnutky a svět jednotlivých protagonistů. (...) Přesto však platí, že tato kniha kultivovaně provokuje a nabourává mnohá dlouho sdílená klišé, za to si zaslouží jednoznačné uznání.

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Češi a jejich komunismus?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek