Kniha Můj Golem - obálka

Můj Golem

Autor:

Ilustrace: Hana Puchová

EAN: 9788025702192

Formát: 168 stran, vázaná
Rok vydání: 2009

Hardcover168
Argo

Doporučená cena: 248,- Kč

Objednávka: Knihu Můj Golem můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Elektronická kniha: Knihu jsme vydali také jako elektronickou knihu formátech ePub a Mobi.

Anotace:

Jak to bylo s Golemem doopravdy? To už se nejspíš nikdo nedozví. Za pomoci faktů a fantazie ale můžeme psát golemovský příběh stále znova. Marek Toman se toho v knize Můj Golem zhostil překvapivým způsobem: ve svém vyprávění se držel historických skutečností z Prahy konce 16. století a detailů ze života údajného Golemova tvůrce rabiho Lowa, zároveň však vytvořil napínavý příběh přitažlivý i pro mladé čtenáře moderní doby.

Můj Golem se odehrává v pražském Židovském městě konce 16. století. Patnáctiletý Jakub navštěvuje dům zázračného rabína, aby s ním studoval. Má si vzít za ženu rabínovu dceru Leu, je ale z předem dohodnutého sňatku nesvůj. V domě za zdí ghetta bydlí křesťanská dívka Klára, se kterou si Jakub přes zeď vyměňuje kresby. Židé s křesťany se pozorují, zkoumají i nenávidí. Když dojde k ohrožení Židovského města, rabín vytvoří ochránce Židů – Golema. Příběh přináší novou verzi představy, co Golem vlastně byl. Základní otázkou knihy ovšem zůstává, jak vyjít s druhými lidmi, a to uvnitř své komunity i mimo ni.

Temnou dynamiku knihy posilují expresivní ilustrace Hany Puchové, soustředěné na tváře a vnitřní život hrdinů příběhu. S použitím prvků komiksu tvoří rovnocennou součást textu. Můj Golem je určený starším dětem a dospívajícím a zároveň jejich rodičům. Rozlišit historickou skutečnost a fikci pomůže podrobný doslov s vysvětlivkami.

 

Kniha vychází s přispěním Mezinárodního visegrádského fondu česky, polsky a maďarsky a je součástí projektu na podporu soužití většin s menšinami. Na základě příběhu Mého Golema probíhají vystoupení pro děti ve školách,v knihovnách a v kulturních střediscích v České republice, v Maďarsku, v Polsku a na Slovensku.

 

 

Kniha Můj Golem Marka Tomana byla nominována na cenu Magnesia Litera 2010 v kategorii Litera za knihu pro děti a mládež.

Více...

 

 

 

Ohlasy a odkazy:

M. Toman: Můj Golem - recenze, Milena Šubrtová, iLiteratura.cz, 17. 2. 2010 

Rozhlasový rozhovor a recenze:

Stanice ČRo3 - Vltava odvysílala v pořadu Mozaika rozhovor s Markem Tomanem (Ivana Myšková) a recenzi knihy Můj Golem (Alena Skálová).

 

Televizní vizitka:

Česká televize uvedla v rámci pořadu Nominace na knižní ceny 2010 medailonek autora Marka Tomana a jeho knihy Můj Golem.

 

Recenze v médiích

Toman, Marek: Můj Golem
iLiteratura, Milena Šubrtová, 17.02.2010

Legenda o pražském Golemovi je trvalou součástí židovské kulturní tradice na našem území a dočkala se četných literárních zpracování v kontextu literatury pro dospělé i ve verzích určených dětem.

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Můj Golem?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek