Kniha Pravidla směšného chování - obálka

Pravidla směšného chování

Autor:

EAN: 9788025702628

Formát: 136 stran, vázaná
Rok vydání: 2010

Hardcover136
Argo

Doporučená cena: 248,- Kč

Objednávka: Knihu Pravidla směšného chování můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Elektronická kniha: Knihu jsme vydali také jako elektronickou knihu formátech ePub a Mobi.

Anotace:

Nová próza Emila Hakla volně navazuje na autorovu nejúspěšnější knihu O rodičích a dětech. Ve třech příbězích píše vypraveč soukromou kroniku svého dosavadního života.
Nejprve se vydává se dvěma mladšími přáteli vyzkoušet paragliding, aby se v napůl bezmocném závěsu začal přibližovat k vlastní minulosti. Nejpůsobivějším, absolutním předělem tohoto triptychu je loučení s otcem a závěr patří cestě do dunajské delty, symbolickému pokusu najít sebe sama. I v nejsmutnější situaci si Haklův hrdina dokáže zachovat odstup a s jazykem i vlastní pamětí zachází se stejnou bravurou jako Hrabalův Hanťa. Je ovšem dnešní, a proto drsnější, když v sebeironickách glosách a metaforách konstatuje, o co jde outsiderům i vítězům: Vzájemně si předvádět odrbané plechové slepičky svých životů. Natahovat klíč a přihlížet, jak zobou...

 Portrét Emila Hakla při nominaci na cenu Magnesia Litera 2011:

"Emil Hakl: Pravidla směšného chování" - iVy\sílání na ČT

Ohlasy a odkazy:

"Emil Hakl: Když vypravěč konstatuje, že je v řiti, neznamená to, že je v řiti autor"  - rozhovor, Alice Horáčková, MF Dnes, 7. 5. 2010

"Haklova novinka: Kniha, která není směšná. Jen dobrá a smutná" - recenze, Lukáš Bíba, MF Dnes, 7. 5. 2010

"Hakl, Emil: Pravidla směšného chování, recenze" - recenze, Petr Vaněk, ČRo3 -Vltava, přepis na iliteratura.cz, 22. 4. 2010

"Doufám, že jsem se nespletl a samota má smysl" - rozhovor s Emilem Haklem, Michal Šanda, Salon deníku Právo, 7. 4. 2010

"Jsme ve skutečnosti. Stav nula. Loading" - rozhovor s Emilem Haklem, Filip Zdražil, Host, č. 2/2010

"Emil Hakl: Běžný neurotik" - rozhovor s Emilem Haklem, Ondřej Horák, Hospodářské noviny, 28. 1. 2010

"Intimní výpověď bilancujícího muže", František Cinger, Salon deníku Právo, 20. 4. 2010

"O samotě a jiných směšných věcech", Jiří Peňás, LN, 28. 4. 2010

"Emil Hakl napsal jednu z českých knih roku", Josef Chuchma, MF Dnes, 30. 4. 2010

"Haklova Pravidla směšného chování vypráví o dospělých, kterým umírají rodiče", Ondřej Horák, HN, 3. 5. 2010

"Haklova novinka: Kniha, která není směšná. Jen dobrá a smutná", Alice Horáčková, MF Dnes, 7. 5. 2010

"V normálním životě se příběhy takřka nedějí", Stanislav Šulc, E15, 21. 5. 2010

"Bestiář rozervaného pozorovatele", Jan Gregor, Respekt, 23. 5. 2010

 

Přečtěte si také ukázku z knihu.

Recenze v médiích

Pravidla dobrého psaní
REFLEX, Michaela Hečková, 24.06.2010

(...) Vypravěč postupně přidává vážný tón, je tichý a všechno banální v jeho okolí je najednou intenzívnější. Pravidla směšného chování představují tu nejlepší možnou prezentaci autorova stylu: možná ještě nejsou knihou století, ale dobře abstrahují témata osamělosti, chlápků ve středních letech, kteří se musejí se svou osamělostí vyrovnat, neschopnost komunikace atd. i základní Haklův stylotvorný postup, zdánlivě rozvolněné, ale pečlivě rytmizované vyprávění. A pak taky úplně jednoduše: nová kniha není banální. Autor se nenakrucuje před zrcadlem, pomalu, ale jistě se na sebe začíná být schopen podívat s odstupem. Hrdina, pro svou generaci typický, je osočován pro "nudnej, kluzkej, rádobyneortodoxní život bez hlubších citů, bez závazků, všecek zaměřenej na vystihování povrchnosti, tak přitažlivej a nezáživnej zároveň". Jenomže nuda je zkrátka další nové (civilní) dobrodružství. Nejen v téhle knize.

PRAVIDLA (SMĚŠNÉHO) HAKLA
TÝDEN, Irena Hejdová , 24.05.2010

Emil Hakl vydal novou knihu Pravidla směšného chování a ta se hned stala bestsellerem. Hakl od 90. let vcelku důsledně zaznamenává na stránkách svých knih - podobně jako jeho generační souputníci Tereza Boučková či Michal Viewegh - více či méně zastřeně vlastní osudy.(...) Haklova síla tkví v dobře odposlechnutých dialozích, v hrabalovské schopnosti obklopovat se podivnými existencemi a těžit z těchto setkání inspiraci, v pábitelském vypravěčství. Hakl i zde mluví, jak mu pusa narostla, nestrojeně a bez kašírování. Jeho příhody mohou občas vyznít až banálně, i když je to banalita jaksi přiznaná. Je tentokrát vážnější a hlubší než v předchozích knihách, uvažuje o konečnosti, což může být spojeno i s postupujícím procesem stárnutí. Více než kdy předtím tu platí, že Haklova přednost je vtom, že lehkou rukou a čtivě píše o docela nelehkých věcech - o lidské osamělosti a smrtelnosti.

Bestiář rozervaného pozorovatele
RESPEKT, Jan Gregor, 24.05.2010

Leitmotivem poslední prózy Emila Hakla Pravidla směšného chování, kterou tvoří tři provázané příběhy, je neschopnost člověka opravdu se přiblížit k jiným lidem. Samota z něj potom vychází jako základní nastavení existence na tomto světě. Přes všechnu snahu se autobiografický vypravěč míjí s umírajícím otcem, s kumpány o generaci mladšími i se současnými a dávnými partnerkami. (...) O svém egu si nechová žádné iluze, naopak se ho opakovaně pomocí psychedelických látek nebo extrémních zážitků pokouší rozpouštět. Ve své šesté próze se navíc prezentuje jako ukázněný stylista. Při spolupráci na překladu své zatím nejúspěšnější knihy O rodičích a dětech ho údajně rozčilovalo, jak špatně je napsaná a kolik vaty obsahuje. Zjevně se poučil. Jeho psaní je čím dál úspornější. Vyjadřuje se minimalistickým jazykem v hutných krátkých větách. Ze struktury meandrovitého textu, rytmizovaného rozbitím do krátkých kapitol, nejde nic vypustit, nic v ní nepřebývá.

Kniha, která není směšná. Jen dobrá a smutná
MF DNES, Alice Horáčková, 07.05.2010

Emil Hakl napsal svou nejpovedenější knihu Pravidla směšného chování. Ta sice obrábí podobná témata jako v předchozích pěti prózách - lidskou samotu, směšnost života a konec světa, ale obsahuje třeba jedinečnou scénu umírání. Haklovská postava se pozná. Jede někam, kam nechce, s lidmi, které nezná, na akci, co nemusí. Ale když do sebe nacpe pár neurolů, možná to bude bezva trip. Alespoň tak začíná šestá próza Emila Hakla Pravidla směšného chování. (...) Navzdory názvu nejsou Pravidla směšného chování směšná kniha. Spíš smutná, sebetrýznivá a hořká. Vypravěč se v padesáti ohlíží za životem, starší, zkušenější, ale smysl mu pořád uniká. Ne nadarmo se Haklovy první povídky jmenovaly Konec světa. Atmosféra rozpadu, vnitřní i vnější apokalypsy, které se dá říkat i směšnost, se ozývá i tady, jen naléhavěji. Co zbývá? Nechat tu směšnost proudit - a vědět o ní.

O dospělých, kterým umírají rodiče
Hospodářské noviny, Ondřej Horák, 30.04.2010

(...) Nyní publikovaná novela Pravidla směšného chování se k synovsko-otcovskému dialogu vrací, přesněji řečeno její druhá část. Ta však jízdou taxíkem nekončí, nýbrž začíná. A nejede se domů, nýbrž do nemocnice (...) I v knihách Emila Hakla se tedy věci vyvíjejí, přestože se zdá, že vše stojí, v lepším případě se vše jen opakuje... Dohromady se tak prózy pražského autora splétají do jednoho chumlu - každá obstojí sama o sobě, ale dohromady tvoří vyšší celek. (...) U Emila Hakla jde vůbec těžko oddělit to, co se vypráví, od toho, jak se to vypráví. Jedno se snoubí s druhým v celek, který je "živý", a tak pro čtenáře přitažlivý. Podařilo se mu totiž udělat v českém prostředí obtížný, avšak nadmíru potřebný krok: dokázal vytvořit postavu. Tím se vymanil z proudu lyrické či básnické sebezpytné prózy, která nedisponuje dostatečnou komunikativností. To však zároveň ještě neznamená, že by pražský autor konstruoval nějaké vyspekulované příběhy plné rádobyatraktivního šuntu.

Názory našich čtenářů

*****
Hakl vtipný, ironický, kritický a originální... osamocený a tíživý
Laco Toušek, 05.01.2012

Měl jsem to potěšení číst velkou část knih od Hakla a jakkoli jeho předchozí díla mají švih, tak jeho poslední román považuji, co se týče jeho stylu psaní, za nejkompaktnější a nejvybroušenější. Na Haklovi obdivuji, jakým způsobem dokáže zacházet s všední banalitou, současnou popkulturou a hovorovým jazykem, aniž by text ztrácel na chytrosti, jakkoli jeho některé starší věci trochu zavánějí až moc maskulinním a stylistickým primitivismem Bukowského. Hakl je vtipný, ironický, kritický a originální. A nutno dodat, že svým způsobem osamocený a tíživý.

51

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Pravidla směšného chování?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek