Kniha Malý vetřelec - obálka

Malý vetřelec

Autor:

Překlad: Barbora Punge Puchalská

EAN: 9788025702819

Formát: 512 stran, vázaná
Rok vydání: 2010

Hardcover512
Argo

Doporučená cena: 398,- Kč

Objednávka: Knihu Malý vetřelec můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Po dvou románech z viktoriánské Anglie: Zlodějce a Špičkou jazyka, se současná nejúspěšnější britská spisovatelka kvalitní beletrie představí v jiné době, jiném prostředí i jiném druhu vztahů. Malý vetřelec je zasazený do doby po druhé světové válce, na anglický venkov - do dříve opulentního, nyní chátrajícího sídla, a jeho středobodem je tentokrát heterosexuální vztah. Sídlo je přes dvě stě let domovem zámožné rodiny Ayresových: syn Roddy, který se vrátil z války, se pokouší v rychle se měnící době majetek spravovat, jeho matka usiluje o zachování dekoru, obyčejů a starého pořádku a jeho sestra Caroline, která se vůbec nehodí do role příslušnice vyšší třídy, na sebe bere úkoly, jež dříve plnilo početné služebnictvo, a v holinkách pracuje na zahradě. Do rodiny zcela zásadně zasáhne lékař z blízkého městečka, dr. Faraday, který jako chudý kluk kdysi dům navštívil při jakési dobročinné akci pro chudinu. Celý román má svoji druhou, velice temnou stránku, díky které se zatím poslední román Watersové může směle řadit mezi nejlepší díla duchařské literatury.

Ohlasy a odkazy:

"Sarah Watersová: Máte doma Malého vetřelce?" - recenze, Alžběta Lexová, TopZine, 8. 9. 2010

"Je to horor, když končí jedna epocha, píše Watersová" - recenze, Jarmila Křenková , Aktuálně.cz, 8. 8. 2010

"Ani muži nejsou úplně nezajímaví lidé, říká spisovatelka Sarah Waters" - rozhovor, Klára Kolářová, Právo, 3. 6. 2010

Zajímavosti:

O předchozím románu Sarah Watersové, Špičkou Jazyka, vytvořila Česká Televize pořad, který je možné shlédnout na i-Vysílání

"Sarah Watersová: Sexuální klišé" - rozhovor o Špičkou Jazyka, Jan Kučera, Hospodářské noviny, 1. 6. 2010

 

Recenze v médiích

Zánik domu Ayresů
A2, Pavel Kořínek, 08.07.2010

(...) Pro svou nejnovější historickou prózu použila Sarah Watersová oblíbený žánr ostrovní literatury přelomu osmnáctého a devatenáctého století - gotický román. Nadpřirozené rekvizity a prostředí chátrající rodinné usedlosti posloužily Sarah Watersové v Malém Vetřelci (The Little Stranger, 2009) při konstrukci sociálně-politického příběhu s tajemstvím, působivého vyprávění o konci jedné epochy. Ústředním prostorem je v románu honosné anglické rodové sídlo Hundreds Halí. Rozlehlé panství ve vypravěčových vzpomínkách na dětství figuruje coby oslnivý středobod nedosažitelné krásy a nepředstavitelného bohatství, k němuž se on, potomek služebnictva, mohl jen bázlivě a s úžasem přibližovat u příležitosti ojedinělé zahradní slavnosti. O téměř tři desetiletí a jednu ničivou světovou válku později pak protagonista, teďjiž venkovský lékař Faraday, přichází na Hundreds Halí podruhé.

Názory našich čtenářů

*****
Má oblíbená autorka, oblíbené prostředí a neobvyklý příběh - ...
kacaba, 07.04.2017

Má oblíbená autorka, oblíbené prostředí a neobvyklý příběh - co si přát víc. Duchařskou linku netřeba vnímat jako pointu příběhu (popravdě její vývoj i zakončení jsou docela předvídatelné) - ale spíš jako předpoklad pro to, aby se postavy dostávaly do hodně neobvyklých a těžko logicky pochopitelných situací. Přičemž Sarah Watersová umí napsat postavy velmi živoucí a uvěřitelné, s kterými se čtenář snadno spřátelí. A jednání takových postav, jejich vývoj a proměna vztahů mezi nimi mi přinášely větší zdroj napětí než existence nadpřirozeného elementu. To byl spíš jen takový zajímavý bonus.

Fajn počtení
Tinka, Praha, 20.04.2011

Tuto knihu jsem četla jako první ze třech. Naprosto mě nadchla. V obchodě jsem ji koupila čistě podle vzhledu obálky a risk se vyplatil. Děj měl svoje tajemno a některé pasáže se četly jedním dechem. Ostatní dvě knihy Zlodějka a Špičkou jazyka už pro mě byly jiné, možná mi nepasovala doba, kdy se odehrávají.

Klára, Praha, 23.12.2010

Zlodějka byla úžasná kniha, Špičkou jazyka byla hodně hezká kniha, Malý vetřelec je docela fajn... Děj se mi zdál zbytečně natahovaný, nakonec jsem se i docela začetla a líbilo se mi to. Ale jako dárek bych ji nekoupila a v hlavě mi nezůstane. Na závěr má kniha i chybné stránkování, děj sedí, čísla stránek jsou ale dost zmatená...

1.73

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Malý vetřelec?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek