Kniha Ať vejde ten pravý - obálka

Ať vejde ten pravý

Autor:

Originální název: Lat den rätte komma in
Překlad: Jana Holá

EAN: 9788025703502

Formát: 448 stran, vázaná
Rok vydání: 2010

Hardcover448
Argo

Doporučená cena: 378,- Kč

Objednávka: Knihu Ať vejde ten pravý můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Zima roku 1981. Poklidný život na stockholmském předměstí Blackeberg naruší podivné události. Nejprve nedaleko objeví mrtvolu chlapce, kterého vrah nechal záměrně vykrvácet. Vše nasvědčuje tomu, že by mohlo jít o rituální vraždu. A to je jenom začátek. Místní obyvatele pozvolna zachvátí strach a bojí se v noci vycházet z domu. Nikdo z nich ale netuší, co se opravdu děje. Dvanáctiletý Oskar má zatím jiné starosti. Jeho spolužáci ho už dlouho šikanují a on se jim nedokáže postavit. Marně sní o pomstě. Dokud se do vedlejšího bytu nenastěhuje postarší muž s holčičkou. Jmenuje se Eli. Oskar se s Eli spřátelí. Jeho nová kamarádka je ale poněkud divná. Vychází ven jen v noci, i v mrazu chodí nalehko a často bývá hladová. Navíc trvá na tom, že nemůže vejít dovnitř, dokud ji nepozve dál. Přesto mezi nimi vzniká silné pouto.

Ať vejde ten pravý (šv. Lat den rätte komma in, 2004) je románový debut švédského spisovatele Johna Ajvida Lindqvista (*1968). "Všechno v mé knize je v podstatě pravda, jenom se to stalo trochu jinak," říká autor. Tento upíří horor o první lásce ze švédského předměstí, kde Lindqvist sám vyrůstal, vzbudil na švédské literární scéně senzaci, byl přeložen do řady jazyků a zatím vyšel v jedenácti zemích. Stejnojmenný film Tomase Alfredsona podle Lindqvistova vlastního scénáře měl ve Švédsku premiéru v roce 2008. V současné době se připravuje americká filmová adaptace pod názvem Let Me In.

Ohlasy a odkazy:

"Upíři existují! Nakladatelství Argo má důkaz" - reportáž, Libuše Turecká, TopZine, 29. 1. 2011


Recenze v médiích

Lindqvist, John Ajvide: Ať vejde ten pravý (in Respekt)
iLiteratura, Helena Stiessová, 10.03.2011

Oskar má problém. Spolužáci ze školy ho šikanují a dvanáctiletý obtloustlý kluk může jen snít, jaké by to bylo vrazit třeba do svých trýznitelů nůž a otočit jím v ráně. Ale ani Oskarova bujná morbidní fantazie neobsáhne to, co se chystá udeřit na stockholmské sídliště, kde Oskar bydlí.

Lindqvist, John Ajvide: Ať vejde ten pravý
iLiteratura, Jana Holá, 26.01.2011

Byla skoro stejně vysoká jako on, ale mnohem hubenější. Růžový svetr jí obepínal útlý hrudník, na kterém se ani náznakem nerýsovala prsa. Oči měla černé, obrovské v té bledé drobné tvářičce. Zvedla před ním ruku do vzduchu, jako by chtěla zastavit něco, co se k ní blíží. Měla dlouhé prsty, tenké jako větvičky. „Nemůžu se s tebou kamarádit. Jen aby bylo jasno.“ Oskar zkřížil ruce na prsou. Pod bundou jednou rukou nahmátl obrysy střenky nože. „Jak to?“

Lindqvist, John Ajvide: Ať vejde ten pravý
iLiteratura, Roman Lipčík, 26.01.2011

Skoro by to bylo na komparativní recenzi, kdybych se byl prokousal Stmíváním Stephenie Meyerové dál než na cca 40. stránku a pak se jím prolistoval kvapíkem kombinovaným se skočnou a doprovázeným zprvu tichým a pak už hodně hlasitým láteřením.

Názory našich čtenářů

SNÍH TAJÍCÍ NA KŮŽI
Bethinka@seznam.cz, , 26.12.2010

Ještě předtím než jsem po celkem dlouhém maratonu v knihkupectvích sehnala knihu, viděla jsem švédský stejnojmenný film (mimochodem taky úžasný) a i přesto, že jsem od začátku čtení znala příběh, nenudila jsem se ani sekundu. Vřele doporučuju všem, kteří už mají plné zuby všemožných filozofických slintů a potřebují místo toho pořádný příběh!

Nech vojde ten pravý
Maroš Dvorščák, Prešov, 15.08.2010

Na Slovensku je kniha dostupná už niekoľko týždňov.Na začiatok poviem,že som najprv videl film a knihu stále čítam.Včera som začal a dnes ju dúfam dočítam.S toho je videť,že mi doslova vyrazila dych.Aj keď si autor napísal scénár k filmu sám,ako to býva kniha je ešte lepšia.Film hodnotím na 80%.Hvíľu mi trvalo,než som si zvykol na jeho chladnú poetiku.Slovenský preklad,používa niektoré slangové výrazy z 80-tych rokov,aby navodil atmosféru.Čo sa mne osobne veľmi páči.Niečo podobné sa podarilo v Českom preklade Dňa opričíka od Sorokina.Aby som sa vrátil ku knihe: mnohé vysvetľuje,mnohé je nové,ak ste predtým videli film,ako ja.Vsťah Oskara a Eli je tu oveľa intenzívnejšie vyobrazený.Mnohé náslie páchané na Oskarovi brutálnejšie,lebo vaša fantázia pracuje na plné obrátky,kdežto film je daný svojím vizuálom.Aby som to uzatvoril knihe dávam 100%,bez rozmýšlania.Takéto vtiahnutie do deja sa mi nedostalo,ani pri spomínanom Sorokinovi,ani pri Danteho pekle.Pri knihe sa budete báť,držať prsty nech Oskar potrestá svojich mučiteľov,ale hlavne vychutnáte si netypickú love story.Na jednej strane úplne nereálnu a miestami brutálnu,no naivne detsky krásnu.A už len pre to sa knihu oplatí vziať do rúk a pustiť sa do nej.Keď ju dočítate,isto sa k nej čas od času vrátite.Je dobre napísaná,tých cca 200 strán kde som teraz,ubehlo ako nič.Autor skvelo vyvažuje brutálne momenty,kedy som knihu zatvoril a musel to rozdýchať,s momentami,kedy som ľutoval,že nie som s Eli ja,ale Oskar.

02

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Ať vejde ten pravý?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek