Kniha Knih se jen tak nezbavíme - obálka

Knih se jen tak nezbavíme

Autor:

Překlad: Dagmar Slavíková

EAN: 9788025704790;9788025702666

Formát: 240 stran, vázaná
Rok vydání: 2010

Hardcover240
Argo

Doporučená cena: 298,- Kč

Objednávka: Knihu Knih se jen tak nezbavíme můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Přihlížíme právě soumraku knihy? Obstojí kniha jako nosič informací i do budoucnu, nebo se stane jen luxusním dárkovým artefaktem? Na podobné otázky hledá odpověď Jean-Philippe de Tonnac, francouzský novinář a spisovatel, v rozhovoru, který vedl s proslulým italským medievalistou, sémiotikem a spisovatelem Umbertem Ecem a s francouzským scénáristou Jeanem-Claudem Carrierem.

Oba myslitelé si nejprve kladou otázku, zda se změnou formy - to jest přechodem k e-bookům - změní i samotný pojem knihy, a rozvíjejí širší úvahy o archivaci dat, uchovávání osobních vzpomínek a funkcích knihy coby nositelky kultury. Na přetřes se však dostanou i nečekaně praktické otázky: dá se například číst e-book ve vaně?


Ohlasy a odkazy:

"Rozhovory knihomolov" - recenze, Ján Blažovský, Artforum, 11. 11. 2010

"Obrana knih" - rozhovor, Jiří Padevět, HN, 2. 8. 2010

"Umberto Eco a Jean-Claude Carrière: Velkou část minulosti známe jen z děl hlupáků"  - rozhovor dvou velikánů (ukázka z knihy), Salon deníku Právo, 5. 5. 2010

"Encykliky Laurela a Hardyho" - recenze, Jan Lukavec, LN, 23. 6. 2010

"Jak si dva mudrlanti vyprávěli o knihách" - recenze, Stanislav Šulc, E15, 15. 7. 2010

"Zachovejte klid, papírová kniha přežije i elektronickou revoluci" - Josef Chuchma, MF DNES, 12. 7. 2010

"Recenzia: Za minulosť vďačíme hlupákom" - Martin Kasarda, kultura.pravda.sk, 26. 7. 2010

Recenze v médiích

Klid, papírové knihy přežijí
MF DNES, Josef Chuchma, 10.07.2010

(...) A jak tedy Carriere a Eco zdůvodňují titulní tvrzení, že knih se jen tak nezbavíme? V těchto partiích drží argumentační převahu italský profesor poukazující především na to, že všechna dosavadní moderní nepapírová média (...) vykazují překvapivě krátkou životnost. Buď záznam na nich chřadne, nebo se přestanou vyrábět přístroje, které je umějí přečíst. Nadto se při četbě (a obecně při vnímání) těchto médií neobejdeme bez elektřiny. Kniha je vynález jednoduchý, předmět dovedený k dokonalosti, který nám poskytne vědění a potěšení i tehdy, nastaneli civilizační blackout a lidstvo se ocitne "bez šťávy". Tady Carriere a Eco zapějí na poněkud apokalyptickou notu, i když jinak se drží v tomto ohledu zkrátka. Mě, který se elektronickým knihám nebrání, přesvědčil o přežití papírových knih "přízemnější" Ecův argument: zatímco odborná literatura může být studována a konzumována (a dodejme, že i průběžně aktualizována) v elektronické podobě, beletrie a obrazové publikace mají, a měly by mít, svá individuální výtvarná řešení, protože svět díla je tvořen i tím, jak a na čem je podáno, jaký papír v knize obracíme, čím hmotným k nám publikace promlouvá.

Carrière, Jean-Claude; Eco, Umberto: Knih se jen tak nezbavíme
iLiteratura, Dagmar Slavíková, 24.06.2010

U. E.: Když se na texaských školách měla v 19. století zavádět výuka cizích jazyků, postavil se proti jeden senátor a takto logicky argumentoval: „Jestliže Ježíšovi stačila angličtina, pak nemáme dalších jazyků zapotřebí.“ J.-C. C.: A v Indii je to ještě jinak. Knihy tam samozřejmě existují, ale ústní tradice je vždy přitažlivější. Ještě i dnes ji považují za věrohodnější. Proč? Staré texty se pronášejí a hlavně zpívají ve skupinách. Jestliže někdo udělá chybu, skupina jej na to upozorní.

Carrière, Jean-Claude; Eco, Umberto: Knih se jen tak nezbavíme (in LN)
iLiteratura, Jan Lukavec, 24.06.2010

Autoři v knize navýsost zábavnou formou poukazují na četné paradoxy soudobé civilizace, v níž se vzmáhají nové a nové způsoby komunikace, aniž by přitom zanikaly ty předešlé, mnoho stran je v návaznosti nato věnováno tomu, jak se dnes zmocňujeme a co přetrvává z předchozího kulturního dědictví.

Kniha nezemře
RESPEKT, Ondřej Nezbeda, 07.06.2010

Poutavou formou rozhovoru s názvem Knih se jen tak nezbavíme teď do diskuse o budoucnosti tohoto kulturního nástroje vstupují italský spisovatel Umberto Eco a francouzský scenárista a esejista Jean-Claude Carriere, oba milovníci knih. Nikoho tedy asi nepřekvapí, že oba své drahé artefakty brání (...) Oba bibliofilové nejen věští budoucnost, ale rádi se vracejí k barvitým dějinám knihy. (...) Rozmlouvající knihomolové se dokonce přiznávají ke knihám, které nečetli, i k tomu, že jejich knihovny jsou plné titulů, které nikdy číst nebudou. Což je při míře jejich přirozené ješitnosti a učenosti sympatické. (...) Snad se tedy jejich úvahy dají shrnout v parafrázi výroku spisovatele Hermana Hesseho, který pronesl už v padesátých letech minulého století: Čím více nové objevy časem uspokojí potřeby lidové zábavy a výchovy, tím víc kniha znovu získá svou důstojnost a autoritu.

Názory našich čtenářů

Škoda
Protiva Rejpal, , 19.11.2010

Velmi zajímavá kniha, ale čtení mi kazila nedotažená redakce. Hugovi Bídníci vydaní poprvé 1962 - OK, to se dá brát jako přehlédnutý překlep. Ale pak jsou tam případy, kdy si překladatelka, redaktor ani korektor neuvědomili ani nedali práci zjistit, že pro něco existuje zavedený český název nebo přepis: Quichote/Quijote, Thackerayho Vanity Fair / Jarmark marnosti, Viscontiho Il Gattopardo / Gepard, Aung San Suu Kyi / Aun Schan Su Ťij, Leonardo namaloval Dámu s hranostajem (ne s hermelínem)...

01

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Knih se jen tak nezbavíme?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek