Kniha HHhH - obálka

HHhH

Autor:

Originální název: HHhH
Překlad: Michala Marková

EAN: 9788025703540

Formát: 351 stran, vázaná
Rok vydání: 2010

Hardcover351
Argo

Doporučená cena: 398,- Kč

Objednávka: Knihu HHhH můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Elektronická kniha: Knihu jsme vydali také jako elektronickou knihu formátech ePub a Mobi.

Anotace:

Je květen 1942 a výsadkáři Jozef Gabčík a Jan Kubiš se připravují na cíl operace Antropoid: zabít Reinharda Heydricha, zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava, "pražského kata" a "blonďatou bestii". Druhého nejvyššího muže v hierarchii SS provází šeptem pronášená tajemná zkratka HHhH: Himmlers Hirn heißt Heydrich - Himmlerův mozek se jmenuje Heydrich. Ne nadarmo - Heydrich totiž patří k hlavním organizátorům židovského holocaustu neboli Endlösungu... Strhující prvotina francouzského spisovatele Laurenta Bineta, který dlouho pobýval na Slovensku a v Česku, barvitě vykresluje okolnosti "nejodvážnějšího protinacistického činu v dějinách druhé světové války" a novátorsky v něm zkoumá vztah mezi realitou a fikcí.

Ohlasy a odkazy:

Hodinový pořad Českého rozhlasu 6 o románu HHhH.

"Himmlers Hirn heisst Heydrich" - recenze, Martin Dolejský, veseliteratura.cz, 9. 3. 2011

"Historie se obvykle neopakuje, říká francouzský spisovatel Laurent Binet" - rozhovor, Tereza Radváková, Právo, 14. 10. 2010

"Francouzský svědek Heydrichovy smrti" - recenze, Anna Dtrtová, LN, 6. 10. 2010

"Nesnažil jsem se dostat Heydrichovi "do hlavy", tvrdí autor románu HHhH Binet" - rozhovor, Jovanka Šotolová, HN, 3. 8. 2010

"Heydrich mě dokázal děsit ve snech" - rozhovor Laurentem Binetem, Martina Buláková, MF DNES, 19. 6. 2010

"Z Francie:Literární pocta českým hrdinům" - glosa, Ladislava Chateau, Český rozhlas, 16. 4. 2010

"Hrdinovia sú dojemní, ja smiešny" - Kristína Kúdelová, sme.sk, 7. 4. 2010

"Laurent Binet: HHhH" - recenze, Jovanka Šotolová, iLiteratura.cz, 22. 3. 2010

"HHhH: román o Heydrichovi" - recenze, Zdeněk Müller, LN, 6. 3. 2010

"HHhH" - Jaroslav Formánek, Respekt, 5. 3. 2010

"Goncourtovu cenu získal Laurent Binet za knihu o Heydrichovi" - ČTK, Hospodářské noviny, 2. 3. 2010


Přečtěte si také ukázku z knihu.

Recenze v médiích

Kde je sakra svědectví toho hasiče?
TÝDEN, Vojtěch Varyš, 29.11.2010

(...) Osmatřicetiletý Binet má jako někdejší učitel francouzštiny na Slovensku k našim krajům blízko: však taky HHhH nepojímá jako běžný historický román, ale rámuje ho právě osobním příběhem a pátráním po detailech: což je zřejmě na celé knize nejzajímavější. Líčí nám svůj osobní vztah k Československu, zážitky včetně těch milostných, jež u nás prožil, a především nám odkrývá vyprávění o Heydrichovi a posléze Gabčíkovi s Kubišem jako osobní pátrací akci. S řadou odboček k Benešovi, Háchovi, Moravcovi, ale i Himmlerovi a Hitlerovi jako by sám právě celou síť příběhů objevoval, neskrývaje zaujetí či přímo nadšení. Nikoli tedy z pozice karatelského učitele nebo moudrého znalce dějin, ale jako fascinovaný objevitel, jenž pátrá a je každou stránkou příběhu sám více stržen. A nutno říct, že díky tomu více a více strhává i čtenáře – osobní zaujetí je nakažlivé.

Zabil jsem Heydricha, pánové
LIDOVÉ NOVINY, Jiří Peňás, 27.11.2010

(...) Jako Čech, příslušník etnika nikterak mocného, natož mentálně rozpínavého, je člověk potěšen, věnuje-li jeho národu pozornost někdo pocházející z národa naopak vlivného a se sebou tradičně spokojeného. Třeba právě Francouz. To je na knize Laurenta Bineta HHhH - což je šifra "Himmlers Hirn heisst Heydrich" (Himmlerův mozek se jmenuje Heydrich) - nutné ocenit hned na začátku. Knize, jejíž obal zdobí přelepka, že získala francouzskou Goncourtovu cenu za nejlepší románový debut, se dostalo u nás zatím velmi vlídného přijetí. Předpokládám, že zatímco ve Francii musela být oceněna nezvyklost látky, o níž, domnívám se, mají Francouzi bohužel jen malé ponětí, u nás jí sympatie recenzentů vydobyla skutečnost, že se autor nijak netají svými sympatiemi k nám.

Binet, Laurent: HHhH
iLiteratura, Jovanka Šotolová, 04.11.2010

Román Laurenta Bineta se pravděpodobně stane jedním z mála českých bestsellerů francouzské provenience. Týden po uvedení českého překladu na trh v žebříčku nejprodávanějších knih Kosmasu vede.

Kniha o Heydrichovi, která vzbudila rozruch
MF DNES, Alice Horáčková, 23.10.2010

(...) Nesnaží se zakamuflovat, že je mladý, nezkušený, že dobu neprožil, nestylizuje se do vševědoucího vypravěče. Právě naopak: hlavně zpočátku působí až jako jeliman, který za každou cenu chce napsat něco o Heydrichovi a ze svého pátrání po základních informacích dělá detektivku. Moc toho neví a ještě si stěžuje, že se paměti Heydrichovy manželky na internetu prodávají za 350 eur, což on tedy rozhodně nemíní investovat. Jenže o pár stránek dál je jasné, že přece jen investoval a že tak ztracený zase není. (...) Je to postmoderní hra se čtenářem a žánrem, z které vzniká cosi jako "román o hranicích historického románu". Nebo jinými slovy polemika s historickým románem, úvaha nad literární interpretací dějin, souboj o pravdu, vždycky jenom přibližnou. (...) Kniha HHhH získala prestižní Goncourtovu cenu pro nejlepší románovou prvotinu a zdá se, že po zásluze. Navzdory nijak skromnému rozsahu (350 stran) čtení nenudí...

Názory našich čtenářů

*****
Hlava hnědé hrůzovlády Heydrich
hippo9, 13.08.2016

Záblesky momentů největšího odbojového činu v historii našeho státu na nás útočí poslední týdny ze všech stran. Chystá se premiéra filmu Sean Ellise Anthropoid, a znovu se tak o atentátu píše v novinách, časopisech, každý se chce přihřát na slávě hollywoodského filmu, vyšel zdařilý Průvodce operací Anthropoid. Ovšem kromě filmu Anthropoid vzniká i film HHhH právě podle románu Laurenta Bineta. A právě tahle informace mě přivedla ke knize.
Laurent Binet kousek po kousku skládá mozaiku příběhu, na jehož konci je atentát na možná nejmocnějšího muže říše. Samotný čin českých parašutistů je tady jen malá část příběhu, větší prostor tady má samotný Heydrich. Čtenář Šulcova románu Dva proti říši to jistě ocení, protože má možnost sledovat, jak bývalý mariňák Heydrich chytne do rukou příležitost pomoci straně a postupnými kroky dostává do rukou všechny trumfy nutné k tomu, aby jednou vystoupal na nejvyšší post. Nabízí portrét psychopata, který se nezastaví před ničím, pro kterého je lidský život jen položka v dokumentech pečlivě srovnaného šanonu. A který si je jistý svou velikostí tak, že do práce jezdí jen s řidičem bez stráže. Žádný strom neroste do nebe…
Ale možná ještě důležitější postavou knihy je sám autor. Vysvětluje proč právě Anthropoid, jak hledal ony střípky informací, které sestavily jeho knihu, jak odmítl zaplatit za životopis Heydricha, aby si ho nakonec nechal poslat a přeložit od studentky. Jak by řekli v Brně – na prvotinu dobrý!

*****
Kniha o Heydrichovi a jeho katech
Zacheus, 13.02.2012

Tahle kniha mi byla doporučena s tím, že je to knížka o atentátu na Heydricha. A ano, je i o atentátu. Připadá mi ale, že zdaleka není jen o něm: je o tvůrčím procesu člověka, který je z neznámých důvodů uchvácen Prahou, ačkoli je Francouz, má rád historii a zřejmě mu připadá, že toho o atentátu nebylo napsáno dost. Kniha ale navíc popisuje vlastně mozaiku Heydrichova života, což bylo pro mě osobně velice přínosné, a upozorňuje na důležité věci, které možná i Čechům trochu unikají - například to, že Heydrich nebyl jen protektorem, ale například také strůjcem konečného řešení atd. Podle mě je potřeba si tohle připomínat a jsem rád, že to někdo udělal i dneska, a jsem taky rád, že to napsal Francouz. Koneckonců, ta kniha se nejmenuje "Atentát" nebo tak nějak, ale "Himmlerův mozek se jmenuje Heydrich" - a ten název podle mě knihu plně vystihuje. Samozřejmě, autor se někdy neubrání jisté dávky patosu, ačkoli se tomu úporně brání. To ale nic nemění na tom, že je to strhující kniha a jsem za ní rád.

*****
Kniha, která potěší
hesperides, 30.09.2011

Na úvod je dobré od této knihy nečekat hluboký vhled do problematiky a než se autor (a vypravěč v jedné osobě) ponoří do problematiky, musí vám vydržet nadšení z toho, že se nějaký Vám neznámý Francouz z ničeho nic, jen tak pro svou osobní radost, věnuje naší zemi, kterou obdivuje a má ji rád. Skvělá kniha a druhá polovina je lepší než první.

*****
Nejsem literární kritik
kukuslav, 11.09.2011

Nejsem literární kritik, ale literatuře snad trochu rozumím. Právě tím, jak je tahle kniha vystavěna, jak nahlížíme do autorovy „kuchyně“, jak do knihy promítá i vlastní osudy, zaujetí tématem, svoje životní peripetie, když zhodnotím to, že je to cizinec - Francouz - a dějiny protektorátu by mu mohly být „ukradené“, neboť Francie má svá ožehavá dějinná témata, je tahle kniha jedinečná. Je napínavá, čte se jedním dechem. A když musíte čtení přerušit, těšíte se, kdy zase vyšetříte kousíček času a budete se moct posadit do pohodlného křesílka, uvařit si kávičku nebo nalít něco ostřejšího a znovu se začíst se do osudů naší téměř nedávné minulosti, kdy se tříbily charaktery. Objevili jste nějakou faktografickou chybu? Ale to je běžné, dějiny přeci nejsou uzavřenou záležitostí, pořád se objevují nové artefakty a poznání se mění. Tedy jednoduše, protože nejsem tím literárním kritikem - mně se kniha líbila. Jen víc takových. :-)

Nudna v podobe nahledu do autorova uvazovani
Radek, Praha, 01.02.2011

Pokud máte zájem přečíst si úvahy autora o vlastním díle a touhu s ním uvažovat o samotném textu potenciální knihy zvolte tuto knihu. Bohužel je nutno říci, že by jistě šlo o knihu velmi dobrou, pokud by z knihy vynechal 60% svých úvah o tom jak co napsat a raději napsal skutečnou knihu HHhH. Měla by totiž spád a čtenáře by vtáhla do děje. Nestala by se pro něj nudnou a nemusel by se dovídat nesmysly jako že hokejista Dominik Hašek je Čech, když kniha je o něčem úplně jiném.

45

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu HHhH?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek