Kniha Portrét umělce v jinošských letech - obálka

Portrét umělce v jinošských letech

Autor:

Originální název: Portrait of the Artist as a Young Man
Překlad: Aloys Skoumal

EAN: 9788025702994

Formát: 224 stran, vázaná
Rok vydání: 2012

Hardcover224
Argo

Doporučená cena: 298,- Kč

Objednávka: Knihu Portrét umělce v jinošských letech můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Portrét umělce v jinošských letech, Joyceův románový debut z roku 1916, je předstupněm autorova vrcholného románu Odysseus (v mnoha ohledech lze Portrét číst jako úvod do pozdějšího literárního experimentu) a zároveň uhrančivým dílem, jež obstojí samo o sobě a jež ani po bezmála sto letech od svého prvního vydání neztratilo nic ze své síly. Poprvé se tu setkáváme se Štěpánem Dedalem, který nese leckteré rysy autora samého; na rozdíl od Odyssea je tu však Štěpán jediným hlavním hrdinou. Sledujeme Štěpánovo dětství, dospívání a počátky jeho dospělosti; Joyceův mnohovrstevnatý a poetický styl vyprávění přitom pozoruhodně zrcadlí jednotlivé etapy Štěpánova života i jeho postupné sebeuvědomování, ústící v otevřenou vzpouru proti hodnotám, které mu odmalička vštěpovala rodina, církev či škola. Joyce tu ve svém vyprávění hraje se čtenářem zvláštní hru: román se sice povětšinou tváří jako autobiografie, leccos v něm však poukazuje na fiktivnost textu a autorův vztah k hlavnímu hrdinovi je dvojznačný. Jak v doslovu ke knize podotýká anglista a literární kritik Ladislav Nagy, „čtenář je tak v neustálém napětí, zda má podlehnout a se Štěpánem se identifikovat, anebo ho číst kriticky, jako obraz Ikara, jenž selhal pro své nadměrné ambice“. Tak či onak, James Joyce nám ve svém originálním bildungsromanu nabízí působivou šifru, skrze niž můžeme jasněji nahlédnout i svá vlastní „léta učednická“ a přiblížit se pochopení jejich smyslu. 

Recenze v médiích

Joyce, James: Portrét umělce v jinošských letech
iLiteratura, Miroslav Jindra, 14.06.2003

Portrét umělce v jinošských letech zachycuje procesy tohoto několikerého joyceovského odpadlictví, nebo alespoň jeho základní výchozí rysy. Jeho první variantou je povídka či spíše esej o mladém rouhači, který hříchem realizuje svůj tvořivý instinkt; dvaadvacetiletému Joyceovi ji odmítl otisknout dublinský časopis...

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Portrét umělce v jinošských letech?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek