Kniha Černá kniha - obálka

Černá kniha

Autor:

Překlad: Petr Kučera

EAN: 9788025704882

Formát: 536 stran, vázaná
Rok vydání: 2011

Hardcover536
Argo

Doporučená cena: 398,- Kč

Objednávka: Knihu Černá kniha můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Elektronická kniha: Knihu jsme vydali také jako elektronickou knihu formátech ePub a Mobi.

Anotace:

Mistrovský román jedinečným způsobem kombinuje příběhy a vyprávěcí postupy blízkovýchodních literatur s postmoderním stylem psaní. Hlavní hrdina, advokát Galip, pátrá po své záhadně zmizelé ženě Rüye a nevlastním bratru Celâlovi, známém novináři, jehož sloupky o Istanbulu a jeho historii tvoří důležitou část bohaté románové koláže. Galip se při svém pátrání vydává do spletitých ulic Istanbulu, dostává se do podsvětí, bloumá po chudinských předměstích a setkává se s mystiky, blázny i politickými aktivisty, pročítá Celâlovy novinové sloupky a populární detektivní romány a nakonec odhalí šokující pravdu o své ženě i o sobě samém…

Recenze v médiích

Pamuk, Orhan: Černá kniha
iLiteratura, Petr Kučera, 22.02.2012

Všimli jste si, že v Bosporu ubývá vody? Nejspíš ne. Vždyť kdo z nás si dnes, kdy se vraždíme blaženě a nadšeně jako děti, co si vyrazily na pouť, vůbec přečte něco o dění ve světě? Dokonce i naše sloupkaře čteme letem světem, ve strkanici v přístavištích, zmítáni ze strany na stranu na plošinách autobusů a na sedačkách dolmuşů, kde nám písmenka skáčou před očima. Já jsem si tu zprávu přečetl v jednom francouzském geologickém časopise.

Pamuk, Orhan: Černá kniha
iLiteratura, Petr Kučera, 22.02.2012

Při psaní svých románů postupuje Orhan Pamuk tak trochu jako architekt, jímž se měl původně stát, než přeběhl k žurnalistice a posléze k literatuře. Po prvotním nápadu si načrtne poměrně přesný „půdorys“ zpravidla velmi komplikované stavby, potom promýšlí umístění každého kamene a vybírá materiál, jímž by je spojil, a jen zřídkakdy se nechá unášet postavami či dějem.

Pamuk, Orhan: Černá kniha
iLiteratura, Jan M. Heller, 13.02.2012

Pamukova Černá kniha je složitý román vybudovaný na základním principu, převzatém z detektivního žánru: advokát jménem Galip se vydává pátrat po své ženě Rüye, vášnivé čtenářce detektivek, která mu podle všeho utekla se svým nevlastním bratrem, sloupkařem Celâlem. Galipovo hledání představuje pouť potemnělým zimním Istanbulem, na níž mu jednotlivosti a slova mají poskytnout vodítko, kudy dál.

Pamukova černá kniha
LIDOVÉ NOVINY, Ladislav Nagy, 21.01.2012

(...) Asi není přehnané tvrzení, žeČerná kniha je jedním z nejzajímavějších románů (a čtivý Kučerův překlad tomu pomáhá), které v poslední době u nás vyšly. Je náročný, inteligentní, geniálně promyšlený, leč zároveň zvláštním způsobem spontánní. Je to román dotýkající se těch nejzajímavějších a nejtěžších otázek člověka, jeho dějin a kultury. Zároveň je par excellence historický: na rozdíl od dnes tolik populární literatury od Dana Browna až po Umberta Eca nevidí dějiny jako výsledek tajného spiknutí, nýbrž jako tajemství. Vnímá je jako problém, který stojí za to zkoumat.

Černá kniha Orhana Pamuka: Nahlédněte do tajemství Istanbulu a turecké historie
REFLEX, Kateřina Kadlecová, 03.11.2011

(...) Jedenadvacet let starý veleslavný román Černá kniha je alegorickým, mystickým vyprávěním příběhu advokáta Galipa, pátrajícího po celém Istanbulu po zmizelé manželce a jejím nevlastním bratrovi, známém novináři Celâlovi, a hledajícího vlastní identitu snad ještě víc než ty dva. Následují záhadná setkání s podivnými lidmi, několik ošklivých úmrtí, spousta dějových odboček a zajímavých příběhů z turecké minulosti i současnosti.

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Černá kniha?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek