Kniha Čekat vaše odpověď - obálka

Čekat vaše odpověď

Autor: Chaon Dan

Doporučená cena: 328,- Kč

přejít na detail knihy

Ukázka z knihy

 

V době, kdy začal první záchvat lehkomyslnosti pomalu odeznívat, blížil se Miles k polárnímu kruhu. Jel už Kanadou kolik dní, vždycky si jen na chvíli zdříml v autě, a sotva se probudil, vyhledal si tu nejbližší silnici k severu a vydal se znovu na cestu. Na sedadle spolujezdce se jako nějaké origami vršily pomačkané mapy. Názvy míst, která míjel, mu připadaly čím dál obskurnější – Zátoka zkázy, Velké otročí jezero, Ddhaw Ghro, hora zvaná Náhrobní kámen –, a když teď dorazil do Tsiigehtchiku, zastavil před uvítací cedulí města a z naprázdno předoucího auta zůstal na tu směsku písmen zírat, jako by ho snad šálil zrak, jako by ho z nevyspání postihla nějaká forma dyslexie. Ale ne. V autoatlase, který si koupil, se dočetl, že „Tsiigehtchic“ znamená v ku-činštině „Ústí železné řeky“. Podle autoatlasu právě dospěl k soutoku Mackenzie a Arctic Red River.

 

VÍTEJTE V TSIIGEHTCHIKU!

 

Město stojí na místě tradiční ku-činské rybářské osady. V roce 1868 zde řeholní otcové založili misii. V roce 1902 se tu nacházela obchodní stanice. 30. ledna 1932 byl nedaleko odsud při přestřelce s Albertem Johnsonem známým jako „Šílený traper od Krysí řeky“ zabit strážník královské kanadské jízdní policie Edgar „Spike“ Millen, sloužící v Tsiigehtchiku.

 

Příslušníky národa Ku-čin dodnes váže k této půdě silné pouto. Po celý rok tu můžete spatřit rybáře se sítěmi i tradiční postupy sušení ryb a masa. V zimě se lovci vydávají do lesů pátrat po cenné kožešinové zvěři.

 

AŤ SE VÁM V NAŠÍ OBCI LÍBÍ!

 

Zkusil si to jméno tiše vyhláskovat, ale rozpraskané rty se mu lepily k sobě. „T-s-i-i-g-e-h-t-c-h-i-c,“ vypravil ze sebe polohlasem a právě v tom okamžiku na něj z nejhlubších zákoutí vědomí začala dotírat mrazivá myšlenka.

Co to vyvádím? napadlo ho. Proč tohle dělám?

Celá cesta už mu v tuhle chvíli připadala spíš jako halucinace. Před časem přestalo zapadat a vycházet slunce; zdálo se, že se i nadále nepatrně pohybuje po obloze sem a tam, ale ruku do ohně by za to nedal. Na tomto úseku Dempster Highway byl po nezpevněné vozovce rozptýlen stříbřitě bílý prášek. Vápník? Prášek jako by zářil – jenže v tomhle zvláštním světle se zdálo, že září úplně všechno: tráva, nebe, dokonce i hlína světélkovala, jako by ji něco ozařovalo zevnitř.

Seděl tam v autě u kraje silnice, před sebou na volantu otevřený atlas, na zadním sedadle hromadu oblečení a krabice s papíry, zápisníky, deníky a dopisy, které za poslední roky nasbíral. Na očích měl sluneční brýle, trochu se klepal, nepravidelný porost jeho vousů dostal žlutohnědou barvu zaschlých skvrn od kávy. CD přehrávač byl rozbitý a z rádia se linula jen nezřetelná směs šumění a vzdálených, nesrozumitelných hlasů. Mobil tu pochopitelně neměl signál. Na zpětném zrcátku visel osvěžovač vzduchu ve tvaru vánočního stromku, který se točil ve vánku z ohřívače předního skla.

Nedaleko vpředu se nacházelo město Inuvik; a široká delta, která ústí do Severního ledového oceánu; a také – jak doufal – jeho bratr Hayden.

… pokračování příběhu naleznete na 328 stranách knihy Čekat vaše odpověď.

Objednejte si knihu hned teď v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Čekat vaše odpověď?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Město

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek