Kniha Frajer - obálka

Frajer

Autor: Toman Marek

Doporučená cena: 279,- Kč

přejít na detail knihy

Ukázka z knihy

Šel jsem Spálenou ulicí a díval se do země, když kolem projížděli policajti. Nechtěl jsem zachytit jejich pohled a ze všeho nejvíc jsem se chtěl vyhnout situaci, že by v autě seděl Michal. Odhadoval jsem, kdo z chodců mohl být na demonstraci. Taky před nimi jsem uhýbal očima. Na Karlově náměstí jsem místo do Vyšehradské zamířil nahoru, kolem špitálů do Viničné ulice, abych se vyhnul fízlárně v Benátské. Sešel jsem na Albertov a teprve u kostela Na Slupi jsem se začal cítit v bezpečí.

Kousek pod Vyšehradem bydlel Brajgl. Přihlásili ho k babičce, když byla ještě naživu, a fígl vyšel. Brajgl byl jediný člověk s bytem jenom pro sebe, kterého jsem znal. Dveře jeho domu byly dokořán jako vždycky. Přeběhl jsem po vyšlapaných dlaždicích v chodbě, vyklusal do skřípavých dřevěných schodů, ve druhém patře zabočil na pavlač. V kuchyni se svítilo. Zaťukal jsem na dveře s nálepkou Čtěte Revolver Revue, ale nic se nedělo. Vrátil jsem se na pavlač. Světlo v kuchyni mezitím zhaslo.

Zašeptal jsem do škvíry po vysypaném kytu. „Brajgl! Otevři, fofrem! To jsem já!“

Jak bylo v domě ticho, teď jsem zaslechl kroky. Několik párů šourajících se papučí, které se sunou k pavlačovému zábradlí, aby jejich majitelé vykoukli, stáhli se k telefonu a vytočili známé číslo. Stejně jako když volali esenbáky při Brajglových mejdanech. Podle nich dostal přezdívku, a taky díky hospodské debatě, jak správně vyslovovat jméno malíře Breughla.

Přitiskl jsem ucho na dveře, ty se otevřely a já propadl do tmy. Do někoho jsem vrazil, několik vteřin jsem čekal, že dostanu ránu. Rozsvítilo se a Brajgl se zatvářil podobně nechápavě, jako když mě před lety nechtěl pustit z tanku.

„Co tady děláš?“ vyhrkl.

Kouknul jsem na důvěrně známé plakáty na Pražské jazzové dny na stěnách předsíně.

„Zdrhám z demonstrace na Národní,“ začal jsem. „Tys tam nebyl?“

„Ne.“

Takhle to bylo s Brajglem vždycky. I když jsme byli kamarádi, občas se na mě díval, jako bychom se viděli prvně.

„Sebrali mě… hele, já teďka nemůžu domů. Co kdyby mě vyhmátli.“

„A co já s tím?“

„Vždyť ty přece znáš lidi! Z undergroundu! Z Charty!“

„No právě!“ ztišil Brajgl hlas do šepotu. „Všichni o mně vědí, že jsem zapojenej! Jakmile začnou sbírat disidenty, budu první na ráně! Proč myslíš, že jsem zhasnul? Stará Jirásková má uši jako rys, a má na mě pěknou pifku. Možná právě teď volá fízly! Dupal jsi po schodech jak bejk! Copak ty, ty se máš! Kdežto já… já teď čekám… no to je jedno.“

… pokračování příběhu naleznete na 194 stranách knihy Frajer.

Objednejte si knihu hned teď v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Frajer?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Město

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek