Kniha Schweik it easy - obálka

Schweik it easy

Autor:

EAN: 9788025705179

Formát: 216 stran, vázaná
Rok vydání: 2011

Hardcover216
Argo

Doporučená cena: 279,- Kč

Objednávka: Knihu Schweik it easy můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Třetí Moníkova próza zachycuje paradoxní a kotrmelcovité české dějiny druhé poloviny 20. století s ironickým nadhledem, barvitě a s použitím hravého, drsného i poetického jazyka.
František/Franz, syn českého otce, který se dal k Němcům, musel narukovat do wehrmachtu, ale měl štěstí a skončil v americkém zajetí, se vrací do Karlových Varů především za svou gymnaziální láskou, Němkou, která se mezitím provdala za českého budovatele pohraničí, aby se tak vyhnula odsunu.
V závěrečné části příběhu se hlavní postavou stává její syn Martin a dějištěm příběhu Praha, příznačně zachycená očima generace distancující se od režimu životním stylem na hraně mezi konformitou a rebelií.

Recenze v médiích

Diagnóza: schizofrenie
Literární noviny, /hp, 19.01.2012

(...) Příběh se odvíjí od konce druhé světové války až po normalizaci.
Sudetský Čech František, kterého dal otec "k Němcům", slouží ve wehrmachtu, šťastně se dostává do amerického zajetí, přesto však musí hrát v sovětském propagandistickém filmu o osvobození rakví Goetheho a Schillera. (...)
Padělaná historie předznamenává další osudy Němců i hrdinovy české lásky a jeho (možná domnělého) syna. Střídání režimů, vymývání mozků, první máje, festivaly, filmová rutina na obou stranách železné opony, to jsou kulisy individuálních osudů, které si jdou svou cestou, ale nutně o velkou historii zakopávají. Moník šťavnatě ilustruje své přesvědčení, že slavnosti a karnevaly určují civilizaci neméně než formy pohřebnictví a popelnicová pole.

Strhující příběh půlstoletí je jako plivnutí do tváře
MF DNES, Klára Kubíčková, 25.11.2011

(...) Je ironická, drsná, místy vulgární. V prvních dvou částech se Moník ještě drží zpátky, jako by konec války a následný nástup komunismu byl teprve prologem ke špinavé, lhostejné rebelii Prahy osmdesátých let. Pak už se močůvka lidského zla maskovaná bohémským pohozením mastných hlav rozlije do všech koutů a příběh začíná páchnout. Nepolevuje však jeho síla. Ani vypravěčovo mistrovství. Dokumentárnost je nahrazená nemilosrdnou syrovostí. A jedno je jisté – každý hrdina se může stát antihrdinou. (...) Magnetické pařáty železné opony svírají nejvíc právě svojí neviditelností. Schweik it easy jde místy za hranu snesitelnosti. Umí znechutit, zhnusit se. Je jako plivnutí do tváře. Slizké, ulpívající. Jako drsný vypravěč příběhu půlstoletí je však Moník dokonalý.

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Schweik it easy?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek