Kniha Nový život - obálka

Nový život

Autor:

EAN: 9788025704912

Formát: 280 stran, vázaná
Rok vydání: 2012

Hardcover280
Argo

Doporučená cena: 298,- Kč

Objednávka: Knihu Nový život můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

V románu Nový život student Osman propadne kouzlu záhadné knihy a zároveň i překrásné dívce Canan, v jejíchž rukou knihu poprvé spatřil. Když Canan zničehonic zmizí, vydává se ji Osman hledat a zároveň odhalovat záhady světa popsaného v knize. Opouští všechny dosavadní jistoty a podniká dalekou cestu, aby unikl moderní civilizaci a znovu objevil tradiční způsob života. V knize nacházíme téma střetu modernity a tradice, Východu a Západu, ale můžeme ji chápat i jako napínavou road-movie s kriminální zápletkou, jako mystickou cestu za poznáním Boha či smyslu života.

Recenze v médiích

Začít nový život, zemřít
A2, Matěj Metelec, 19.12.2012

Román Nový život od tureckého spisovatele Orhana Pamuka je o mládí, o novém životě, jejž v tomto období hledáme a chceme prožít, až si nakonec uvědomíme, že jsme nic nenalezli. Příběh se točí kolem knihy, která rozdmýchává touhu "najít nový život bez nesnází a ran osudu" a jejíž četba mění životy. (...) Nový život je "malým", intimním románem. Neaspiruje na komplexitu a mnohovrstevnatost předcházející Černé knihy ani na pestrou polyfonii následujícího románu Jmenuji se Červená (1998, česky 2007). Přesto si pohrává s oblíbenými Pamukovými tématy – objevuje se zde již zmíněné stávání se jiným i tajemství či možná, s patřičným nadhledem řečeno, mysterium moci textu nad čtenářem.

Život podle Pamuka
Literární noviny, Jiří Nesiba, 23.03.2009

(...) Román vytvořil značnou část pověsti, které se Pamuk v současnosti těší. Vytříbil jeho styl, který mnozí nazývají postmoderním. Už příběh sám lze obtížně zařadit do tradičních schémat. Jde o příběh z větší části smutný, jehož prvky by znalejší pozorovatel hledal v road- movie, ale i v thrilleru, sci- fi, detektivce či v naprosté kýčovité slátanině. Možná i z tohoto důvodu je Nový život některými nahlížen jako mystická kniha o hledání života: se všemi smysly, tajnostmi i absurditami. (...) Postupně si tak nezbývá než zvykat na tvorbu autorů z nových kulturních okruhů, která projevuje i u nás bestsellerové ambice. Nezbývá, a to je dobře. Takto nastavená globalizace se konečně začíná jevit trochu sympatičtěji.

Pamuk, Orhan: Nový život
iLiteratura, Petr Zavadil, 14.11.2008

Nedávno jsme napsali, že Jmenuji se Červená je nejlepším románem tureckého spisovatele Orhana Pamuka (* 1952). Byla to chyba – superlativy se má šetřit. Protože také mnohem útlejší román Nový život ostatní autorova díla v lecčem předčí.

Postmoderní turecký Dante
LIDOVÉ NOVINY, Petr Zavadil, 19.07.2008

(...) Kdo si přečte Pamukův Nový život jednou, bude velmi pravděpodobně nadšen. Velmi pravděpodobně však přitom objeví pouze zlomek souvislostí, kterými je román prošpikován. A pochopí jej velmi pravděpodobně jen částečně. Samozřejmě hodně bude záležet na tom, nakolik zkušeným čtenářem je. Ale zcela jistě pokaždé, když se k četbě vrátí, před ním vyvstanou nové významy. Pochopí další a další záludnosti Pamukova díla. Ano, text - a zvláště pak text románu Nový život - je nekonečný. A kromě otázek nabízí i odpovědi. Jen potřebujeme číst opravdu pozorně. A stále znovu je hledat.

Otevřená truhla s poklady
RESPEKT, Tereza Brdečková, 07.01.2008

(...) Pamuk svůj mystický příběh vypráví realisticky, jako by psal reportáž: máme pocit, že jsme s ním projeli turecký venkov, ochutnali burek se salátem, cítili levnou vodu po holení. Fantazmagorický thriller s mrtvolami a výbuchy je zasazen do krajiny, v níž je vše konkrétní, nezpochybněné a na svém místě. Pamuk zde neskrývá inspiraci filmy Davida Lynche, v Jmenuji se červená zase prohlubuje metodu odhalování, kterou použil Umberto Eco ve Jménu růže. Jenže Lynch, Eco a postmodernisté vůbec relativizují základní hodnoty a ironizují je. Pamuk bere všechno vážně. Používá jejich triky, aby podal komplexní obraz světa a zachytil jeho vnější projevy i vnitřní pohyby.

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Nový život?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek