Kniha Diví lidé (v imaginaci) pozdního středověku - obálka

Diví lidé (v imaginaci) pozdního středověku

Autor:

EAN: 9788025706220

Formát: 304 stran, vázaná
Rok vydání: 2012

Hardcover304
Argo

Doporučená cena: 598,- Kč

Objednávka: Knihu Diví lidé (v imaginaci) pozdního středověku můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Kniha předního světového odborníka na středověk je věnována imaginaci středověkých lidí ve vztahu k fiktivním postavám divých lidí, kteří v pozdním středověku reprezentovali ideál čisté, nezkažené společnosti. Výchozím pramenem autorova zkoumání jsou rukopisy Václava IV., v nichž se diví lidé  vyskytují ve střední Evropě v nejhojnější a nejbarvitější podobě. Na pražské prostředí vázané motivy přitom nazírá ve velmi širokém, celoevropském srovnávacím spektru a na jejich základě dochází k originálním zjištěním ohledně imaginace pozdně středověkého světa.

Ohlasy v médiích:

"Bez ohledu na tyto dílčí připomínky, dokládající podnětnost nové Šmahelovy knihy, končím své zamyšlení poklonou. Autor opětovně dokázal svou schopnost vstoupit na pole mezinárodní medievistiky a zpracovat nosné, byť u nás zatím nedoceněné téma s hlubokou erudovaností, patřičným nadhledem a na vynikající vědecké úrovni."

Recenze v médiích

Šmahel, František: Diví lidé (v imaginaci) pozdního středověku
iLiteratura, Jan Lukavec, 12.01.2013

Díky četným barevným ilustracím je autorův výklad neobyčejně živý a jeho exkurs do jednoho – vlastně velmi úzkého – segmentu středověké imaginace působí názorně a přesvědčivě. Téma navíc není pro autora čistě historické: když necháme stranou třeba štítonoše na současném královském znaku Dánska, nedávnou aktuální obdobu divých lidí podle něj představují Černého postavy obřích miminek lezoucích po Žižkovské věži.

Diví lidé (v imaginaci) pozdního středověku
Ostatní, Stanislav Vaněk, 11.12.2012

(...) Tato skutečnost však nezmění nic na faktu, že byla napsána kniha, která je v mnoha směrech unikátní. Autor přiblížil čtenáři pohled na úzce specializované téma, které doprovázelo vizuální podobu světa, v němž žili lidé období středověku. Publikace je doplněna mnoha kvalitně reprodukovanými vyobrazeními unikátních uměleckých děl, která tvoří v mnoha případech součást zlatého fondu nejen českého kulturního dědictví. Jejímu autorovi – Prof. PhDr. Františku Šmahelovi, DrSc. – je nutné vyslovit velké uznání. Nakladatelství Argo posunulo spoluprací na tomto projektu pomyslnou laťku kvality opět o stupínek výše.

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Diví lidé (v imaginaci) pozdního středověku?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek