Kniha Mondschein - obálka

Mondschein

Autor:

EAN: 9788025707456

Formát: 214 stran, vázaná
Rok vydání: 2012

Hardcover214
Argo

Doporučená cena: 285,- Kč

Objednávka: Knihu Mondschein můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Elektronická kniha: Knihu jsme vydali také jako elektronickou knihu formátech ePub a Mobi.

Anotace:

Román Mondschein je znepokojivou vizí světa po blíže neurčené katastrofě; sledujeme v ní komunitu přeživších, soustředěnou v severo či východoevropských kulisách, jejichž neurčitá pochmurnost odráží neradostnou situaci hrdinů: ti prošli dokonalým vymytím mozků a nyní žijí v totalitním státě, jenž odměnou za naprosté podrobení nabízí "oddych" ve virtuálním světě zvaném "Dorma" (původně šlo zřejmě o vojenský simulátor, nyní však Dorma nabízí lidem paralelní existenci, iluzi plnohodnotného života, ne-li dokonce iluzi svobodné vůle). Většina lidí toto uspořádání přijímá trpně; Eriku Vilksovi, hlavnímu hrdinovi knihy, se však pomalu začíná zajídat. Jeho nespokojenost přiživují matné záblesky vzpomínek na "svět předtím", na realitu vně Města i vně Dormy; přesto, že Erik patří k privilegované kastě členů "Ústředí" a klást si podobné otázky je proti jeho přísaze, rozhodne se přijít na to, kdo vlastně je a zda je daný stav skutečně tak nevyhnutelný, jak tvrdí establishment Města… Štindlova dystopie v mnohém odkazuje na zahraniční klasiky (Huxley, Orwell, Dick), v mnohém je zavázána domácí literární tradici (Egon Bondy); přitom ovšem nabízí svébytný, původní a napínavě vystavěný příběh o hledání lidské identity a fungování lidské společnosti. Svébytnou, paralelní rovinu příběhu vytvářejí ilustrace Josefa Bolfa, jenž je zároveň spoluautorem námětu knihy.

Recenze:

http://aktualne.centrum.cz/kultura/umeni/clanek.phtml?id=764466

http://iliteratura.cz/Clanek/30813/stindl-ondrej-mondschein

http://art.ihned.cz/knihy/c1-58564750-mondschein


Recenze v médiích

Štindl, Ondřej: Mondschein
iLiteratura, Petr Nagy, 18.11.2012

Román Mondschein, který nedávno vyšel v pražském Argu, je knižní debut novináře a rozhlasového moderátora Ondřeje Štindla (* 1966), podle jehož scénáře byl před dvěma lety natočen snímek Pouta. Pro svou prozaickou prvotinu si autor zvolil žánr dystopie či antiutopie, jehož bohaté tradice na poli světové i tuzemské literatury se nikterak nezalekl, naopak využil řadu nabízejících se motivů a přetavil je do podoby díla zcela původního a nadmíru zajímavého.

Meditace nad svobodou po konci světa
LIDOVÉ NOVINY, Ivan Adamovič, 19.10.2012

Prozaický debut Ondřeje Štindla Mondschein je brilantní dystopií o ztrátách a nálezech. (...) Ondřej Štindl je čtenářům Lidových novin znám jako precizně se vyjadřující novinář. Formu prózy ovládl hned na první pokus. Důležité ale je, že zároveň připravil svému čtenáři strhující drama, jež má daleko k mudrlantsky intelektuální próze, k níž by mohla uvedená témata lákat. Jako by ve spěchu načrtnuté obrázky Josefa Bolfa ilustrují entropii světa drženého při životě tak křehkými vlákny, jako je naděje či tóny zapomenuté hudby.

Názory našich čtenářů

****
Místy strhující a atmosférické, jinak mírné zklámání
Laco Toušek, 20.10.2012

Asi jsem měl příliš velká očekávní, ale Mondschein je pro mě mírné zklamání, jakkoli druhá část knihy ho mírní a dokáže velmi strhnout. Zejména drhne styl, který příliš často stojí na otřepaných frázích a v první třetině vyloženě škobrtá. Text by též zasloužil lepší editaci: Občas lze narazit na alogickou posloupnost děje (setkání s Martou v Dormě), významově opačná sdělení vinou nevhodně použité spojky apod. Vykreslená dystopie je atmosférická. Ale svým charakterem podle mě odpovídá spíš románu z minulého století (i přes použití motivu virtuální reality), resp. společnosti dávno minulé. Popis Města, každodenní rutiny a (ne)jednání lidé je inspirací až příliš orwellovské. Lépe propracovat by asi zasloužila politická a ideologická stránka dystopie, díky níž by čtenář možná lepé rozuměl motivacím postav a apatickému jednání masy lidí, jejichž jednání je degradováno až příliš hluboko pod racionální úroveň ve stylu McCartyho, který v díle dost rezonuje. V této souvislosti selhává zejména postava Stana, které chybí hloubka a působí dle mého soudu nevěrohodně. O logice technických detailů (nákaza, převrat, Dorma) asi není třeba s ohledem na žánr dumat, ale i tak občas vzbuzuje během čtení četné otázky. Bolfovi ilustrace jsou úžasné, jakkoli text doplňují zcela nahodile a nijak jej nereflektují.

41

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Mondschein?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek