Kniha Všechno, co se povznáší, se musí setkat - obálka

Všechno, co se povznáší, se musí setkat

Autor:

Originální název: Everything That Rises Must Converge
Překlad: František Vrba, Petr Onufer, Tomáš Vrba

EAN: 9788025708699

Edice: Jiný Jih
Formát: 264 stran, vázaná
Rok vydání: 2013

Hardcover264
Argo

Doporučená cena: 328,- Kč

Objednávka: Knihu Všechno, co se povznáší, se musí setkat můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Může Kristus vytetovaný na zádech obrátit svého nositele na pravou víru? Ani v druhé povídkové sbírce Flannery O’Connorové nechybí její oblíbená témata: víra či nevíra a důsledky z toho plynoucí, rodinné rozbroje, rasové postoje, mezilidská nepochopení a nedorozumění, otázky vykoupení či poznání světa – to vše autorka opět podává v dokonalém absurdním tvaru. Flannery O’Connorová sbírku dokončila těsně před smrtí v roce 1964 a jejího vydání se nedočkala.
Název úvodní povídky i celé sbírky pochází z citátu francouzského filozofa a náboženského myslitele Pierra Teilharda de Chardin o cílené evoluci směřující do bodu Omega.
Sbírka vychází česky poprvé v úplné, originální podobě.

Recenze v médiích

Jižanská epifanie
A2, Pavel Šidák, 28.08.2013

(...) V českém překladu vyšla druhá a poslední povídková kniha klasičky americké prózy Flannery O’Connorové. Autorka za tyto prózy, jejichž těžištěm bývá zvnitřnění konfliktu a pointou epifanie, kdysi získala cenu National Book Award. Bližší pohled ukazuje, jak se v její tvorbě prolíná realismus s religiozitou. (...) Říct, že O’Connorová píše komorní psychologická dramata, nestačí. Pointy povídek jsou matoucí, paradoxní, zdánlivě vybočují z dějového půdorysu. Celý příběh často vnímáme očima postavy, ale v osudovém okamžiku se perspektiva radikálně promění. Řeč přebírá vypravěč, jenž s ironickým klidem postavu projektuje na axiologickou, mravní a epistemickou osu věčnosti, vůči níž postava nemůže obstát, a celá hodnotová pozice světa je tak rázem proměněna.

O’Connor, Flannery: Všechno, co se povznáší, se musí setkat
iLiteratura, Pavel Mandys, 25.08.2013

Povídky druhé, posmrtně vydané sbírky slavné americké jižanské autorky ve většině případů variují totéž: rozmíšky ovdovělých rodičů s dospělými dětmi v prostředí venkovských sídel, nejčastěji farem. Také pointy jsou až na dvě výjimky obdobné – drobné naschvály a půtky vyústí v náhlou a nečekanou tragédii.

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Všechno, co se povznáší, se musí setkat?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek