Kniha Černá voda - obálka

Černá voda

Autor:

Překlad: Dagmar Hartlová

EAN: 9788025709689

Formát: 544 stran, vázaná
Rok vydání: 2013

Hardcover544
Argo

Doporučená cena: 398,- Kč

Objednávka: Knihu Černá voda můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 10%.

Anotace:

Když Kerstin Ekmanová v roce 1993 vydala román Černá voda, způsobil naprostou senzaci. Sbíral jedno ocenění za druhým, mj. prestižní Augustovu cenu (1993) nebo Cenu Severské rady za literaturu (1994) a dodnes se ho v ani ne desetimilionovém Švédsku prodalo přes 400 000 výtisků. Autorce přinesl také mezinárodní věhlas – byl přeložen do více než dvaceti jazyků a zásluhou nakladatelství Argo konečně vychází i v češtině.

Černé vodě najdeme všechno, co od severské detektivky očekáváme, ale ještě něco navíc. Příroda nehostinných krajů na samém severu není jen drsná a nehostinná, ale i zpustošená místními lidmi, kteří s ní ztratili spojení, v honbě za ziskem nemilosrdně kácejí hluboké hvozdy a vytvářejí holiny – nezacelitelné rány na tváři krajiny, které jako by symbolizovaly prázdnotu v duších místních venkovanů.

Naděje mladé učitelky Annie, která sem s malou dcerkou přijde hledat nový život v komunitě idealistických, leč zoufale naivních odpůrců moderního života prchajících z měst, se zhroutí hned na začátku: nejen, že na ni u autobusu nečeká její milenec Dan, ale když se nakonec vydá do cizích lesů sama, narazí v nich na krvavou scénu, dvojici ubodanou ve stanu.

Nevyřešená vražda obyvatele Černé vody hluboce poznamená, ale když se minulost po osmnácti letech probudí, tragédie tím nekončí.

Recenze v médiích

Ekman, Kerstin: Černá voda
iLiteratura, Karolína Kousalová, 07.11.2014

„Nejlepší švédská detektivka všech dob“ v mnoha ohledech překvapí. Násilné činy v románu Černá voda nepředstavují nosný základ děje, spíše dotvářejí rámec pro zachycení lidských osudů, které jsou různým způsobem propojené.

Názory našich čtenářů

**
Není to detektivka
Michal Kuklík, 10.11.2015

Jsem stařec, který už od života nic nečeká. Jestli jste v podobné situaci a přečetli jste většinu veleděl (Dostojevskij, Proust, Joyce, Bunin, Faulkner, Lowry, Laxness, Grass, Beckett, Kawabata, Styron, Pamuk, …), můžete se nechat zlákat k četbě tohoto céčka. Bacha, není to detektivka ani trochu! Sice se tam míhá motiv vražd, ale „pátrání“ je odbyté několika větami na úplném konci. Je to obyčejný román o obyčejném životě obyčejných lidí na vsi. Chyba mého čtení nebo autorčina psaní je, že zločin nemá motiv. Občas jsem měl zmatek ve figurách. Autorka měla artové ambice, kterým tak docela nedostála. Když jsem přečetl poučený doslov překladatelky, řekl jsem si, „Vole, možná jsi to měl číst pomaleji.“ Jako vždycky u prózy, kus jsem přečetl půjčený z Obecní knihovny. Jestli bude za pár let v Levných knihách, nekoupím ho. Ale koupil jsem tam Řeči, řeči a To už je život, ač jsem je už četl.

21

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Černá voda?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek