Kniha Potvory - obálka

Potvory

Autor:

Překlad: Michala Benešová

EAN: 9788025709177

Edice: Současná světová próza
Formát: 186 stran, vázaná
Rok vydání: 2013

Hardcover186
Argo

Doporučená cena: 269,- Kč

Objednávka: Knihu Potvory můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Kniha mladé polské autorky nám ukazuje temnou stranu současné Varšavy. Potvory – to je určité memento mori pro všechny, kdo se řídí přesvědčením, že životní síla přemůže vidinu smrti.
Hrdinkami jsou čtyři třicátnice, životem zkoušené mladé ženy, které vyhlásily válku developerům, svalovcům z posiloven, hospodským povalečům, opilcům z městských autobusů a vlezlým dědkům z paneláků. Není náhodou, že začátek vyprávění, postaveného na městských legendách o chuligánkách a činžácích, jimž je lepší se vyhnout obloukem, se odehrává na hřbitově.
Z tamější nekropole nás děj zavádí tam, kde život přináší bolest a je založen na boji a pomstě. Nejde tolik o to, že příslušnice něžného pohlaví najednou přepadají lidi na ulicích a jsou agresivnější než muži. Autorka si pohrává s významem slova „pomsta“, a s tímto pojmem se vyrovnává po svém, osudy jejích hrdinek však dokládají, že nenachází pouze jediné vysvětlení, ale uvědomuje si, jak velkou silou může pomsta být. Spirála násilí se roztáčí.

Ohlasy v médiích:

"Každá ulice, kterou zmiňuje, má v próze svůj význam. Její jazyk je obrazný a hrdinky, plasticky vykreslené, to nejsou žádné blbky. Vadí jim, že dneska všichni píšou, jako kdyby neznali nic z gramatiky, jako by byl jazyk „nějaká děvka k pronajmutí“. Bolestných problémů mladých vdov, ale i dopad vítězství developerů, kteří ničí starou Varšavu, parky a stavějí nové „krabice“, vidí Chutniková dost. A ostře protestuje. Je to její další román bořící tabu a bouřící vlny poklidného rybníka středoevropské prózy."

http://www.novinky.cz/kultura/333406-narez-sylwie-chutnikove-z-varsavy.html

Recenze v médiích

Chutnik, Sylwia: Potvory
iLiteratura, Michael Alexa, 13.06.2014

Sylwia Chutniková se obvykle řadí k feministickému proudu současné polské prózy, která je u našich větších sousedů podstatně bohatší než u nás. V těchto často velmi „akčních“ dílech je zpravidla zřetelná velmi hlasitá kritika. Právě tak je tomu u Chutnikové, na zajímavosti však jejím textům přidává sklon k hlubokým úvahám bezmála meditativního rázu.

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Potvory?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek