Kniha Před Draculou: Archeologie upíra - obálka

Před Draculou: Archeologie upíra

Autor:

Překlad: Tereza Sieglová

EAN: 9788025709368

Formát: 266 stran, vázaná
Rok vydání: 2013

Hardcover266
Argo

Doporučená cena: 398,- Kč

Objednávka: Knihu Před Draculou: Archeologie upíra můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Italský kulturní antropolog Tommaso Braccini zkoumá fenomén vampyrismu v evropských dějinách. Zamýšlí se nad kořeny představ o vampýrech – mrtvých, kteří opouštějí hroby, aby pronásledovali živé.
Kniha se zabývá vývojem těchto představ v byzantské říši a na území obývaném slovanskými národy, kde se strach z těchto bytostí zvláště rozšířil, odhaluje kořeny vampyrismu v antickém starověku, jeho pozdější vývoj a vztah k náboženským herezím a historii církve v moderní době, včetně tzv. „Nového světa“.
Podrobná a pečlivá antropologická analýza, jíž autor podrobuje starověké i pozdější prameny, odhaluje neočekávané aspekty vampýrského mýtu.

Ohlasy v médiích:

"Poznámky a texty, z nichž je citováno, tvoří téměř polovinu knihy, ale i když přečtete jen tu první část přímo z Bracciniho pera, bude to stát za to. Kdo si chce trochu rozšířit obzory a nespoléhat jen na hollywoodský výklad dějin či mýtů, o který se zoufale a opakovaně poslední dobou pokouší, rozhodně neudělá chybu, když si Bracciniho „archeologii“ upíra pořídí do své knihovny."

http://www.fantasyplanet.cz/clanek/tomaso-braccini-pred-draculou-archeologie-upira

Recenze v médiích

Braccini, Tommaso: Před Draculou: archeologie upíra
iLiteratura, Jan Lukavec, 26.02.2014

Upír byl podle autora nakonec zbaven významu, a tak ztratil svou identitu. A to stačilo k tomu, aby získal, co mu staletí zaříkávání, kremací či rozhřešení nedokázala poskytnout – „pokoj a mír“. To zní – tváří v tvář dnešní popkulturní záplavě fiktivních upírů – jako provokace. A mírně provokativní je v tomto smyslu i celá Bracciniho kniha. Je podnětná právě v tom, jak znovu a přesvědčivě ukazuje proměnlivost představ, které mnozí pokládají za tradiční a neměnné.

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Před Draculou: Archeologie upíra?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek