Kniha Modrá. Dějiny jedné barvy - obálka

Modrá. Dějiny jedné barvy

Autor:

Překlad: Helena Beguivinová

EAN: 9788025708866

Edice: Každodenní život
Formát: 216 stran, vázaná
Rok vydání: 2013

Hardcover216
Argo

Doporučená cena: 398,- Kč

Objednávka: Knihu Modrá. Dějiny jedné barvy můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 10%.

Anotace:

Francouzský historik kulturních dějin Michel Pastoureau, který se dlouhodobě věnuje zkoumání symbolů (nejen barev ale i zvířat a také heraldikou, anylyzuje v této knize vývoj a proměny symboliky modré barvy v dějinách evropského Západu. Řekové ani Římané jí žádnou větší pozornost nevěnovali, dokonce ji pokládali za nepříjemnou na pohled. Naopak dnes se jedná o barvu, jejíž obliba v celé Evropě daleko předčí barvy ostatní (včetně zelené a červené). Autor se zamýšlí nad příčinami této proměny a zabývá se významem a symbolikou modré barvy v oblečení, každodenním životě stejně jako v literatuře a v umění od dob klasického starověku, ve středověké i v současné Evropě.

Ohlasy v médiích:

"Čtenář se dozví, jak vznikla berlínská neboli pruská modř, o původu francouzské modři známé z trikolor a dresů, o modré na uniformách i na Straussových džínech, o barvě blues, o tom, jak se barva revoluce postupem času změnila v barvu klidu a míru a barva vnímaná jako teplá v barvu studenou…"

http://www.reflex.cz/clanek/53621/tim-...ave-divky-a-modra-je-dobra-ba-nejlepsi


Recenze v médiích

Pastoureau, Michel: Modrá. Dějiny jedné barvy
iLiteratura, Jan Lukavec, 16.12.2013

Nakonec se autor ptá, co o sobě vypovídáme, když řekneme, že modrá je naše oblíbená barva, a sám si odpovídá: „Nic nebo skoro nic. Je to tak banální, tak vlažné.“ Což je ovšem v závěru právě této knihy celkem překvapivé vyjádření. Každopádně i díky ní může čtenář vnímat soubor významů v minulosti asociovaných s touto barvou jako velmi bohatý, komplexní a mnohovrstevnatý. A modrou jako barvu s vlastním příběhem. I když ty ostatní mají zajisté také svoje – neméně zajímavé – příběhy…

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Modrá. Dějiny jedné barvy?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek