Kniha Tisíce planoucích sluncí - obálka

Tisíce planoucích sluncí

Autor:

Překlad: Ladislav Šenkyřík

EAN: 9788025710074

Formát: 408 stran, vázaná
Rok vydání: 2013

Hardcover408
Argo

Doporučená cena: 298,- Kč

Objednávka: Knihu Tisíce planoucích sluncí můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 10%.

Anotace:

Druhá kniha a světový bestseler Khaleda Hosseiniho přináší příběh dvou žen, jejich zamotaných, dramatických a více či méně tragických životů na pozadí válečných konfliktů v Afghánistánu. Z jejich počáteční nedůvěry se postupně stává láska na život a na smrt.

Marjam je harámí, dítě hříchu, která celý život hledá vztah, který by jí poskytl pocit lásky a bezpečí. Vyrůstá se zatrpklou matkou, zbožňovaný „návštěvní“ otec ji nakonec zradí a provdá za Rašída, muže o třicet let staršího, který se čím dál víc podvoluje svým násilnickým sklonům. O dvacet let mladší Lajla je neporovnatelně šťastnější, má milující rodiče i nejlepšího kamaráda Tárika. To všechno však zmizí, když jí do života vstoupí válka a Lajla se náhle ocitá bez rodičů, zato těhotná v Marjamině a Rašídově domácnosti. Po počátečním odmítání Marjam s Lajlou sblíží jejich společný osud, osud obětí Rašídovy prchlivosti, osud bezprávných žen v Tálibánem ovládaném Afghánistánu. Ale Lajla s Marjam se svému osudu vzepřou.

Recenze v médiích

Hosseini, Khaled: Lovec draků a Tisíce planoucích sluncí
iLiteratura, Michaela Plicková, 23.05.2009

Obě knihy spojuje téma vývoje politické situace v Afghánistánu, která má zásadní vliv na osudy hlavních hrdinů. Významným narativním principem, který autor používá v obou knihách, je zrcadlení velkých dějin v individuálních příbězích postav. Sovětská okupace i pozdější převzetí moci Talibanem se dotýkají jejich osudů a mnohdy je nenávratně přetvářejí.

Khaled Hosseini, Tisíce planoucích sluncí
A2, Martina Blažeková, 13.05.2009

(...) Román Khaleda Hosseiniho je přitažlivý. Na rozdíl od autorovy prvotiny Lovec draků se příběh odehrává celý v Afghánistánu a zachycuje značnou část dějin země - od šedesátých let minulého století po současnost. V Afghánistánu se během těchto let událo mnoho, a tak má autor pro život dvou hlavních postav proměnlivé pozadí. (...) Autorovy vypravěčské dovednosti jsou vůbec obdivuhodné a jsou bezesporu třetím důvodem přitažlivosti knihy. Místy naturalistické, místy poetické vyprávění činí knihu čtivou, ba napínavou. Afghánistán se svou historií v knize ožívá téměř jako jedna z postav.

Ženské vzdělávání není leštění plivátka
PRÁVO, František Cinger, 06.03.2009

(...) Je zřejmé, že osudy mnoha žen, které utekly z Íránu, Jordánska, Iráku a dalších zemí, kde se nehodlaly vzdát vlastní důstojnosti a práva na samostatný život, poutají už po desetiletí čtenářský zájem. A Hosseini svým osobitým vkladem úročí zasetou literární setbu svých předchůdců.

Bojovník s genderovým apartheidem
LIDOVÉ NOVINY, Petra Procházková, 21.02.2009

(...) Pokud by se příběh dvou žen, Marjam a Lajly, neodehrával v Afghánistánu a pokud by nebyl napsán tak, jak je napsán, byl by jen těžko uvěřitelný. Asi by se zdál přehnaně krutý a vykonstruovaný. Ale není tomu tak. I když Hosseini tvrdí, že jde o osudy zcela smyšlené, určitě se někde v té nešťastné zemi musely stát, a stávají se dodnes. Tisíce planoucích sluncí je vyznáním spisovatelovy hořkosti nad "genderovým apartheidem", který ve vystoupení na knižním veletrhu v New Yorku v roce 2007 označil za "jednu z největších nespravedlností moderního světa". Na rozdíl od Lovce draků není Hosseiniho druhá kniha na první pohled autobiografická. A přesto, že se v ní vyskytuje řada dat a historických faktů, není ani "učebnicí" afghánské kultury, ani encyklopedií. Hosseini správně předpokládá, že Američan či Evropan neví o kontextu afghánských dějin nic. A tak mu řadu dat "natluče" do hlavy, aniž by dotyčný byl rušen při čtení vzrušujícího dobrodružného příběhu.

Názory našich čtenářů

*****
Dojem z četby
Barvinka, 03.12.2013

Příběh dvou žen mě nesmírně zaujal, knihu jsem přečetla jedním dechem. Autor má vyjímečné vypravěčské nadání. Došla jsem k názoru, že vůbec není špatné narodit se jako žena v Česku, moci chodit do školy, svobodně si vybrat partnera, zaměstnání i oblečení. To všechno si člověk uvědomí po přečtení osudu žen z Afganistánu a podobných lokalit.

51

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Tisíce planoucích sluncí?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek