Kniha Reprezentace české středověké šlechty - obálka

Reprezentace české středověké šlechty

Autor:

EAN: 9788025710043

Edice: Každodenní život
Formát: 476 stran, vázaná
Rok vydání: 2013

Hardcover476
Argo

Doporučená cena: 398,- Kč

Objednávka: Knihu Reprezentace české středověké šlechty můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Během posledních deseti let se Robert Šimůnek, působící v Historickému ústavu AV ČR, vypracoval v předního znalce české aristokracie pozdního středověku. Ústřední téma jeho monografie přestavují nejrůznější podoby sebeprezentace šlechty. Ta vědoma si svého výsadního společenského postavení, podpořeného stavovským uspořádáním mocenských sil po Lipanech, začala v polovině 15. století nejrůznější cesty, jejichž prostřednictvím chtěla navenek zdůraznit svůj étos, svoji starobylost i svoji jedinečnost. Šlechtické snahy o ovládnutí paměti se promítaly jak do podob nejrůznějších staveb světského i církevního charakteru, tak do konstruování rodových pověstí i vizuálních symbolů v podobě erbů, portrétů či náhrobků.

Autor všechny tyto problémy sleduje jak s důrazem na detail, tak v širokém společenském kontextu druhé poloviny 15. a počátku 16. věku, v němž se zdánlivě jedinečné jevy šlechtické reprezentace ve skutečnosti jeví jako vědomé projevy kolektivně sdílené šlechtické identity a kultury.

Ohlasy v médiích:

"Ti, kteří se příliš neorientují v problematice heraldiky a genealogie, jistě ocení, že kniha je psána způsobem schůdným i jim. A nejen to, i přes svůj odborný základ je publikace navíc psána velmi čtivě a líčení zajímavých historek a faktů (například to, že i sebemenší urážka předka mohla vést k souboji s následkem smrti jednoho z protivníků) udržuje čtenářovu pozornost."

http://www.klubknihomolu.cz/85099/vyrazove-prostredky-stredoveke-aristokracie-ceskych-zemi/

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Reprezentace české středověké šlechty?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek