Kniha Dům z hlíny - obálka

Dům z hlíny

Autor:

Překlad: Gita Zbavitelová

EAN: 9788025711057

Formát: 200 stran, vázaná
Rok vydání: 2014

Hardcover200
Argo

Doporučená cena: 289,- Kč

Objednávka: Knihu Dům z hlíny můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Dům z hlíny je jediný dokončený román legendárního amerického zpěváka a skladatele lidových písní Woodyho Guthrieho. Autor jej začal psát koncem třicátých let a dopsal v roce 1947; pak se kniha na mnoho let ztratila a byla znovu objevena teprve nedávno. Je to lyrický, autentický a působivý portrét chudé a těžce pracující farmářské manželské dvojice, která se zoufale snaží překonat nepřízeň počasí a další překážky v podobě mocných ničivých sil za katastrofálního sucha a prašných bouří na texaských pláních v třicátých letech; a je to i příběh o snech obyčejných lidí a o jejich hledání lásky a smyslu života ve zkaženém světě. Tike a Ella May Hamlinovi se marně snaží farmařit na vyprahlých pláních v severním cípu Texasu. Žijí v polozbořené dřevěné chatrči, která nedokáže vzdorovat divokým rozmarům počasí, a Tike proto touží po bytelnějším příbytku, jenž by je před zrádnými přírodními živly ochránil. Z příručky ministerstva zemědělství ví, jak postavit dům z nepálených cihel, odolný proti vichru, prachu, dešti, mrazu, ohni i termitům, jenže Hamlinovi nevlastní půdu, kterou obdělávají. Jsou jen nájemci farmy a kvůli okolnostem, jež nemohou a nedokážou přemoci – jako majitelé půdy a rančů anebo banky –, pro ně „dům z hlíny“ zůstává jen nedosažitelným snem.

Ohlasy v médiích:

"Guthrie knihu začal psát na konci třicátých let minulého století, v době, kdy mu nebylo ani třicet let. Dopsal ji, pravda, až v roce 1947, nicméně literárních zkušeností v mezičase příliš nenabral. Následující „zmizení“ rukopisu pak způsobilo, že se na vydání jeho díla muselo čekat šestapadesát let.

Dům z hlíny je zápisem Guthrieho životních postojů a tak trochu raritou na jeho umělecké cestě. Je to jeho jediný dokončený román, k němuž by ostatně jako soundtrack měly znít jeho písničky."

http://www.novinky.cz/kultura/342160-recenze-literarni-apel-woodieho-guthrieho.html

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Dům z hlíny?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek