Kniha Výhled z Hradčan - obálka

Výhled z Hradčan

Autor:

Překlad: Vratislav Slezák

EAN: 9788025712795

Formát: 120 stran, vázaná
Rok vydání: 2015

Hardcover120
Argo

Doporučená cena: 198,- Kč

Objednávka: Knihu Výhled z Hradčan můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Elektronická kniha: Knihu jsme vydali také jako elektronickou knihu formátech ePub, Mobi, PDF.

Anotace:

Výbor fejetonů, novinových článků, úvah a drobných próz, v nichž se opět zrcadlí pohnuté osudy autorky i jejích současníků a především krásná i šílená tvář minulého století.
Novinářka Tomanová-Weisová se vždy velmi zajímala o osudy a činy obyčejných lidí, kteří se v nelítostném soukolí dějin zachovali jako hrdinové či osvědčili svoji lidskost. Tak kupříkladu zaznamenala příběh českého lékaře Františka Vaněčka, který v květnových dnech roku 1945 zachránil internované německé děti a odvezl je do bezpečí švýcarského velvyslanectví.
V jiném textu zase vylíčila tragický příběh lidické ženy, jež přežila koncentrační tábor a po válce se setkala se svým domnělým ztraceným synkem. Doslov k českému vydání napsal rakouský spisovatel Erich Hackl.

Helena Tomanová-Weisová (1912–2007) se narodila do pražské německé rodiny, její matka pocházela z francouzské části Švýcarska. Budoucí herečka, rozhlasová redaktorka, novinářka, překladatelka a spisovatelka vyrůstala a žila v těsném kontaktu s německou menšinou a stýkala se s jejími čelnými představiteli, Maxem Brodem, E. E. Kischem, Oskarem Baumem aj. V roce 1996 Argo publikovalo bilingvní vydání její vzpomínkové knihy Setkání v Praze/Begegnungen in Prag.

Recenze v médiích

Tomanová-Weisová, Helena: Výhled z Hradčan
iLiteratura, Jan Lukavec, 23.11.2015

Zaniklé pražské soužití jednotlivých kultur a jejich vzájemnou přátelskou toleranci autorka možná mírně idealizovala. A to, že následující období šmahem nazvala „půlstoletím barbarství“, bylo možná zase až přehnaně příkré. I tak má ale její svědectví dodnes svoji cenu. Minimálně pro přežití existence německé menšiny v našem kulturním povědomí.

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Výhled z Hradčan?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek