Kniha Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelese - obálka

Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelese

Autor:

EAN: 9788025711811

Formát: 452 stran, vázaná
Rok vydání: 2014

Hardcover452
Argo

Doporučená cena: 298,- Kč

Objednávka: Knihu Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelese můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Elektronická kniha: Knihu jsme vydali také jako elektronickou knihu formátech ePub, Mobi, PDF.

Anotace:

Nejmodernější metody archeologického výzkumu, vztah otce a syna, několik set let stará legenda, virtuální realita, hledání pravdy v dějinách i ve vlastním životě, stav současné české společnosti, židovství, křesťanství, politika, nenávist a láska… báseň a pravda… A také Praha, magické město jako stvořené k tomu, aby se stalo jevištěm pro tajuplný příběh… To vše se prolíná a vytváří jedinečnou atmosféru strhujícího románu Marka Tomana Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelese.
Kniha vychází s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky.

Marek Toman (*1967) vydal několik knih básní, překladů a próz. Jeho knihy pro děti Dobytí ostrova Saaremaa (Baronet 2007) a Můj Golem (Argo 2010, nominováno na Magnesii Literu) byly zároveň mezinárodními projekty, zahrnujícími řadu vystoupení ve školách, knihovnách a v kulturních centrech. S Tomanovým jménem jsou spojovány romány Pavla Torcha Zvláštní význam palačinek (Argo 2005) a Já, ideální partner (Argo 2008). Edičně připravil dílo Jiřího Daniela (Mé myšlenky se velice nepodobají dýmu, Torst 1997), přeložil texty irského spisovatele Richarda Kearneyho (Samův pád) a anglicky psanou knihu českého exulanta Adolfa Hermanna (Mých prvních pět životů). V roce 2011 vyšel zatím jeho poslední román Frajer.

Recenze v médiích

Toman, Marek: Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelese
iLiteratura, Marek Lollok, 25.03.2015

Kniha zprostředkovává příběh Šimona Abelese, asi dvanáctiletého židovského chlapce, který se rozhodl konvertovat ke křesťanství. Jeho osud, v hrubších obrysech známý ze staropražské legendy spojené s chrámem Matky Boží před Týnem, kde jsou uloženy jeho ostatky, se Toman snaží oživit, zplastičtět, případně místy také sám domyslet.

Názory našich čtenářů

*****
Jaká tajemství ukrývá naše historie, jaká tajemství ukrývá naše současnost, aneb: Víte jaké počítačové hry hrajou vaš děti a kde teď právě jsou?
m6k, 03.11.2014

Kniha vyprávěná ve dvou časových rovinách je napínavá jako detektivka, velice nakažlivě čtivá a je těžké se od ní odtrhnout. Jednou rovinou vyprávění je zbeletrizovaná skutečná historická událost, z konce sedmnáctého století. Kdy židovský jinoch Šimon Abeles utekl z pražského židovského města, (respektive ghetta), s rozhodnutím nechat se pokřtít. Utekl se do domu mistra tiskaře, který byl Židem konvertovaným ke křesťanství. Tady ho ale jeho otec Lazar Abeles našel a odvedl si ho zpět za brány pražského židovského města. Kde ovšem chlapec záhy umírá. Zda smrtí násilnou, či na psotník, kterým trpěl je nezodpovězená otázka. Na udání je jeho tělo z židovského hřbitova exhumováno a jeho otec Lazar obviněn z toho, že ho zavraždil, protože chtěl přestoupit na křesťanství. Následně se rozběhne velký dobový monstrproces. Ovšem Lazar Abeles se k vraždě nepřizná ani při mučení a ve vězení, kterým je věž staroměstské radnice s orlojem (sic!), spáchá sebevraždu, o které není tak úplně jisté, zda byla „sebe“. Kola náboženského procesu se ovšem již rozběhla a je potřeba najít jinou oběť křesťanské spravedlnosti...
Druhou časovou linií příběhu je současný archeologický, respektive antropologický výzkum, zaměřený na hledání hrobu nebohého Šimona Abelese, který má být údajně pohřben v Týnském chrámu na Staroměstském náměstí. Výzkum vede vědec Ladislav Albrecht, kterému právě záhadně zmizel vlastní dospívající syn z rozvedeného manželství, který krátce před tím „konvertoval“ do jeho péče. Souvisí náhlé zmizení s jeho náruživým hraním kontroverzní počítačové hry? A kdo je sousedka v domě naproti, kterou Ladislav sledovává při převlékání. Kniha v obou časových rovinách příběhu mistrně nechává čtenáře v napětí. Obě linie příběhu čtenáře pohltí s přitažlivostí literárního thrilleru.

Zároveň je znát, že autor poctivě nastudoval velké množství nejen historických faktů a reálií, ale například i ze světa počítačových her a atraktivním způsobem se o tyto informace se čtenářem dělí. Rozuzlení ani jedné dějové linie prozrazovat nebudu, ale prozradím vám, že pokud se do čtení této knihy pustíte, tak vás nepustí a bude se vám líbit. Ať už jste fanouškem historie, partnerských vztahů, detektivek, či počítačových her, vyznavačem křesťanství, židovské víry, nebo ateistou. A jestli se tato knížka nestane bestselerem, tak je něco špatně v českých literárních vodách.

*****
Jak je možné, že jsme na Šimona Abelese zapomněli?
edvani, 13.10.2014

Ani nevím, co zmínit dříve. Pro mě je to příběh o síle slova, o tom, že lidská touha po moci je po staletí stejná, o tom, že vztahy mezi rodiči a dětmi jsou pořád stejně křehké a že hledat pravdu je vždycky dobrodružství. Román vypravuje o o skutečném dramatu, na který jsme zapomněli. Je napínavý od prvních stran až do konce. Způsobil, že na mnohá místa staré Prahy se dívám daleko pozornějšíma očima.

52

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelese?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek