Kniha Dějiny Ruska 20. století -  2. díl - obálka

Dějiny Ruska 20. století - 2. díl

1939 - 2007

Autor:

Originální název: Istoria Rossii, XX věk. 1939-2007
Překlad: Libor Dvořák, Zuzana Soukupová, Josef Vološin, Martin Vrba

EAN: 9788025709641

Formát: 770 stran, vázaná
Rok vydání: 2015

Hardcover770
Argo

Doporučená cena: 778,- Kč

Objednávka: Knihu Dějiny Ruska 20. století - 2. díl můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Dvousvazková, moderně pojatá a na oficiální prokremelské propagandě nezávislá práce kolektivu ruských autorů, vedená profesorem Andrejem Borisovičem Zubovem, představuje jedinečný pokus o syntetický výklad dějin Ruska 20. století. Autoři se v ní pokoušejí odpovědět na otázku, proč se ruské dějiny po pádu carismu ubíraly cestami vedoucímu k vytvoření totalitního, nelidského, cynického, navenek však modernizačního režimu, jenž ve svém důsledku vedl téměř ke zničení ruské duše a svébytné ruské civilizace. Jejich pohled je veskrze komplexní. Hlavní důraz nekladou na suché politické dějiny, nýbrž na dějiny společnosti, která specifickým způsobem reagovala na sociálně inženýrské pokusy nevzdělaných sovětských vůdců, kteří si nevážili lidského života a vše nazírali prizmatem osobní moci a osobního prospěchu. Na pozadí utrpení ruského národa autoři píší i dějiny ruského intelektuálního života a dějiny ruské pravoslavné církve, v níž spatřují, i přes její tendence kolaborovat s totalitním režimem, jeden z pilířů přetrvání ruské existence. Jako vůbec první historická práce Velké dějiny Ruska rovněž propojují dějiny ruské emigrace, dějiny „jiného“ Ruska, Ruska mimo Rusko, s dějinami sovětského impéria, čímž líčení ruské minulosti dávají rozměr konfrontace dvou světů, jež mezi sebou vedly život na život a na smrt.
První díl, zahrnující léta 1894-1939, je věnován konci období carského Ruska, revolucím 1905 a 1917, budování sovětského státu za Leninovy a Stalinovy diktatury.

Recenze v médiích

Zubov, Andrej (ed.): Dějiny Ruska 20. století (1939–2007)
iLiteratura, Jan Lukavec, 21.07.2015

Kniha nejpodrobněji z obdobných publikací dostupných v češtině popisuje četné nedávné události ruské historie. Musíme ale polemizovat s oficiálním tvrzením, že má jít o text nezávislý „na oficiální prokremelské propagandě“. Zřejmě to neplatí o způsobu, jakým je v knize ospravedlňována válka v Čečensku, idealizováno vlastenectví a zbožnost současné ruské mládeže nebo přehlíženy vraždy Kremlu nepohodlných lidí.

Zubov, Andrej Borisovič (ed.): Dějiny Ruska 20. století
iLiteratura, Jan Lukavec, 02.12.2014

Výrazně pravoslavně křesťanské hledisko, na základě něhož jsou dějiny líčeny, je pro českého čtenáře dost neobvyklé. Autoři mají na takový přístup samozřejmě právo, jako „moderně pojatou práci“ však tento jinak zajímavý text asi označit nelze.

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Dějiny Ruska 20. století - 2. díl?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek