Kniha Zátopek - obálka

Zátopek

...když nemůžeš, tak přidej!

Autor:

Ilustrace: Jaromír 99

EAN: 9788025717615

Edice: Argomiks
Formát: 208 stran, vázaná
Rok vydání: 2016

Hardcover208

Kniha byla vydána ve spolupráci s nakladatelstvím Paseka.

Argo, Paseka

Doporučená cena: 398,- Kč

Objednávka: Knihu Zátopek můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

"Je to hranice bolesti a utrpení, která dělí chlapce od mužů," říkal Emil Zátopek. Právě posouvání mezí možností vlastního těla z něj udělalo fenomenálního běžce a jednoho z nejslavnějších sportovců historie. Když na olympijských hrách v Londýně v roce 1948 vyhrál běh na deset kilometrů a na pětikilometrové trati skončil druhý, nepovažoval to za velký úspěch. Z následující olympiády v Helsinkách přivezl tři zlaté medaile a stal se legendou, ale připsal si i důležitější vítězství - postavil se proti režimu za svého kolegu Stanislava Jungwirtha a prosadil, aby vůbec mohl na olympiádu odcestovat. Největší úspěchy Emila Zátopka i jeho seznámení s celoživotní láskou Danou můžeme znovu prožít díky libretu Jana Nováka a vizuálně opojnému provedení Jaromíra 99.

Recenze v médiích

Zátopek
Host, Anna Křivánková, 13.12.2016

Superhrdinů najdeme v českém komiksu pomálu, ale s trochou nadsázky lze říci, že se jím protentokrát stal legendární běžec Emil Zátopek, který si v příběhu Jana Nováka a Jaromíra 99 mnohokrát sáhne na samé dno, jen aby se vrátil ještě silnější - a vítězný. Jan Novák měl podle vlastních slov původně v úmyslu natočit o vrcholných momentech Zátopkovy kariéry film, ale z připravovaného projektu nakonec sešlo, a z filmového scénáře se tak stalo libreto ke komiksu, jehož výtvarného zpracování se ujal kreslíř Jaromír 99, známý především svou spoluprací na trilogii o Aloisi Nebelovi. Byl to šťastný tah, protože právě Jaromírův svébytný styl představuje onu přidanou hodnotu, která z jinak poměrně standardního příběhu dělá skutečně pozoruhodné dílo. Nejde přitom jen o velmi dobře vystiženou podobu protagonisty či působivé rozfázování rámečků, ale především o celkovou atmosféru, z níž vane duch padesátých let.

Zátopek v barvách 50. let
Instinkt, 28.04.2016

(...) Emotivní, obrazově intenzivní, s filmovým spádem vyprávění a humorem. I když jde o životopisný komiks, kniha Zátopek (... když nemůžeš, tak přidej!) určitě není ilustrovaným encyklopedickým heslem. Nesledujeme příběh slavného kopřivnického rodáka od narození do smrti, jen některé výrazné momenty jeho života. Obraz mladého muže ožívá i díky reflexi drobných detailů, jako jsou sportovcovy pověstné křečovité grimasy při běhu, samomluvy nebo jeho sklon rozdávat medaile. Ze stránek vystupuje běžec od pánaboha, který se do treter (alespoň zpočátku) obul tak trochu neplánovaně. Spontánní Moravák, co se při tréninku i na závodech nebál sáhnout na dno. Svéráz, který žil a sportoval podle svého momentálního pocitu, a choval se tak i vůči tehdejším mocným. Apoliticky založený sportovec se dokázal komunistické zvůli vzepřít, když v roce 1952 odmítl jet na olympiádu v Helsinkách bez kádrově nevyhovujícího mílaře Stanislava Jungwirtha, ale také kličkovat, když například na sjezdu strany předával pochodeň prezidentu Gottwaldovi.

Odstíny Emila Zátopka
RESPEKT, Kateřina Čopjaková, 25.04.2016

(...) Komiks Jana Nováka a Jaromíra 99 narušuje mýtus o atletovi, který běhal režimu navzdory

Komiksoví superhrdinové už dávno nejsou dokonalí. Stále překonávají možnosti lidského, ale také už mají své pocity, svá tajemství a své temné stránky. Takový je i Emil Zátopek coby hrdina alba, za nímž stojí kreslíř Jaromír Švejdík a spisovatel Jan Novák. Kniha je součástí roční kampaně Českého olympijského výboru, která má vzdát hold legendárnímu běžci a upoutat pozornost mládeže k opomíjenému sportu. Stejně jako je jí nedávno vydaný životopis Emil Běžec od Pavla Kosatíka. Ale kupodivu je to víc komiks, jenž příběh slavného českého atleta přibližuje realitě. Známý publicista téma komplikovaného vyjednávání s komunistickým režimem spíš potlačuje, naznačuje, že „náš Emil“ byl mocí zneužíván a běhal „jí navzdory“. Komiks naopak tradovanou legendu narušuje, aniž Zátopka lacině obžalovává.

Novák, Jan; Jaromír 99: Zátopek
iLiteratura, Pavel Mandys, 23.04.2016

Spolupráce renomovaného spisovatele a scenáristy Jana Nováka a kreslíře Jaromíra 99 posunula komiksové médium v očích české veřejnosti opět o něco dál. A to i přesto, že je to poměrně konvenčně pojatá biografie.

Názory našich čtenářů

****
Zátopek
Terka M., 26.01.2017

Pěkné je to! Hlavně obrázky.

*****
NÁDHERNÁ PRÁCE
Marian, 18.04.2016

Je toho tolik. Spousty skvělých knih, filmů a jiných kvalitních kulturních počinů. Učíst a zkonzumovat to nelze . Je nutno si vybrat. A kdo si vybere tuto nádhernou knihu - neprohloupí ! A ztráta času to není. P. Zátopek by radostí povyskočil. Snad i za něho velký DÍK ! Díky všem kdo se na tomto skvostu podíleli. Nádherná práce a pocta tomuto / dle mého soudu / " poslednímu " S P O R T O V C I " ! Nikoho bych se nechtěl dotknout ale p. Zátopkovi ty sportovní výkony opravdu věřím. Je to ale jen / možná pro někoho trochu zcestný / můj názor. K některým knihám lze opravdu přilnout. Tato mezi ně patří ! Bravo !

****
Víc love story
Pavel Dort, 16.04.2016

Dvě stovky stran od Jaromíra 99 v barvě, už jen kvůli tomu se to vyplatí. Zamrzelo, že "akční" scény nejsou delší nebo hravější a hlavně že v příběhu není víc "Ťopka" a Dany, civilní pasáže z jejich života se mi totiž líbily asi nejvíc. Každopádně palec nahoru za neskutečnou práci a originální pomník sportovní legendě.

****
Skvělý komiks o Zátopkovi
panKaplan, 13.04.2016

Na tuto knihu jsem se ukrutně těšil a výsledek je ještě lepší, než má očekávání. Jaromír 99 se drží svého stylu a díky tomu čtenář vnímá sportovní příběh Emila Zátopka (k tomu, proč píšu sportovní příběh se ještě dostanu, vydržte do konce) intenzivně a barvitě. Grafický román v podání Jaromíra 99 je totiž opulentní a tam, kde rekvizity / prostředí potřebují pompéznost (například Zlín), vidíte megalomanské scenerie, které na vás hodně silně působí. Scénář / Libreto Jana Nováka ukazuje nejen sportovní cestu Emila Zátopka, ale také dobové a ideologické souvislosti. Byla to hnusná doba a tu hnusotu kniha ukazuje v plné parádě.
Bohužel jsem ale čekal, že komiks půjde dál. Že vyprávění neskončí v Helsinkách 1952, ale bude vyprávět i následný příběh našeho nejslavnějšího běžce. Toho jsem se nedočkal a je to škoda. Protože to, co se v Zátopkově životě odehrávalo potom je snad ještě zajímavější. Kniha také úplně opomíjí stinné stránky Emila Zátopka, například jeho podporu rozsudku nad Miladou Horákovou.

4.24

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Zátopek?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek