Kniha Proč diety nefungují - obálka

Proč diety nefungují

Věda o hubnutí, mýty o pevné vůli a proč skoncovat s dietami

Autor:

Originální název: Secrets From the Eating Lab
Překlad: Alena Heroutová

EAN: 9788025719428

Formát: 220 stran, brožovaná
Rok vydání: 2016

Paperback220
Argo

Doporučená cena: 248,- Kč

Objednávka: Knihu Proč diety nefungují můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 10%.

Elektronická kniha: Knihu jsme vydali také jako elektronickou knihu formátech ePub, Mobi, PDF.

Anotace:

Kniha pro všechny bojovníky s nadbytečnými kily. Traci Mannová, psycholožka z Minnesotské univerzity, která dvacet let zkoumala lidské sebeovládání a příjem potravy, dospěla na základě vlastních výzkumů i studií jiných vědců k několika pozoruhodným závěrům: diety nefungují a ani fungovat nemohou, takzvaná epidemie obezity je mediální strašák, a diskriminace tlouštíků je pro jejich zdraví nebezpečnější než sama obezita. Zároveň boří mýtus o úloze pevné vůle při udržování zdravé hmotnosti a nabízí dvanáct jednoduchých a účinných strategií, jak s využitím přirozených lidských sklonů vnést do našeho jídelníčku více zdravých potravin a do života více pohybu. Tak se snadno dostaneme na spodní hranici našeho individuálně daného váhového rozsahu. To je ta nejnižší váha, se kterou můžeme šťastně a zdravě žít, kterou si lze udržet, aniž by z toho člověk dělal své životní poslání. Vždyť nejdůležitější na člověku není to, co se dá změřit z vnějšku, ale to, co září zevnitř.

Názory našich čtenářů

****
Z absolutního zoufalství do sebe cpete čokoládu potom, co ...
Nikol Schneiderová, 10.03.2017

Z absolutního zoufalství do sebe cpete čokoládu potom, co jste vzdali již čtvrtou dietu v pořadí. Už několikrát jste zažili ten pocit, když porušíte zásadu a přecpete se k prasknutí... nejraději byste si nacpali prst do krku a všech těch hříchů se hned teď zbavili. Ale nebyla by škoda toho všeho jídla, co jste do sebe s takovou námahou nacpali? Cítíte se před zrcadlem pod psa a stále dokola si vyčítáte, jak slabou máte vůli. Z deprese sníte ještě víc brambůrků než minule.

Neustálý koloběh hubnutí a nabírání nám brání ve štěstí. Nebo si v něm bráníme sami? Traci Mannová studuje chování lidí v oblasti příjmu potravy, životního stylu a své postřehy přináší v knize Proč diety nefungují.

A skutečně. Diety nefungují. Možná zhubnete, možná ze sebe budete mít chvíli radost, ale skutečnost je taková, že mnoha lidem se shozená kila vrátí zpátky. Proč? Protože dieta omezuje, zakazuje, jsou to dny plné odříkání, jdou proti našemu přirozenému chování, alespoň tak si to stále opakujeme, až si to vezmeme za své. Následně jíme z deprese ještě víc a přibíráme a přibíráme.

Traci Mannová popisuje výsledky výzkumů, kde se dozvíte, proč si stejně tu čokoládu nakonec dáte, proč nikdy nepřekonáte svou minimální dědičně danou váhu, aniž byste se nedostali k poruše příjmu potravy. Vysvětluje, kde se stala chyba v našem životě a samozřejmě - důvod, proč jsem si knihu přečetla - několik rad a triků, jak se dlouhodobě udržet na uzdě, čemu předcházet, na co se soustředit.

Bohužel jsem našla několik výzkůmů především z oblasti psychologie, které si autorka upravila podle svého vlastního výkladu, aby se jí hodil do knihy. To knihu zbytečně sráží dolů, určitě by nevadilo mít o pár stránek méně, ale seriozní informace. Její vlastní průzkumy jsou ale zajímavé, vcelku uvěřitelné a určitě je vypozorujete i sami na sobě.

Velmi oceňuji i základní rady pro úspěšný krok k lepšímu životnímu stylu. My, co máme sklony k obezitě a požitkům z jídla, takové rady potřebujeme, ale nejdůležiější ze všeho stejně je zakomponovat je do denní rutiny. To nelze dělat naráz, nýbrž postupně jeden bod po druhém. Proto by se kniha měla stát součástí knihovny každého, kdo nechce zhubnout zázrakem za dva týdny, ale kdo si je vědom, že když tloustne 10 let, bude mu trvat dostat se na nižší váhu delší dobu.

Nutno dodat, že rady to nejsou nijak složité. Jde třeba jen o to mít v ruce ubrousek, abyste si zvýšili překážky k nabírání jídla na nějaké akci se švédským stolem. Jednoduché, účinné, splnitelné. Jakýkoliv krok je vždycky lepší než nedělat vůbec nic. A časem budete mít pocit, že jde vše snadno a rychle.

Z celkového hlediska knihu hodnotím jako čtivý doplněk k novému životnímu stylu, který se chystáte nastolit. Jako motivaci k tomu mít postavu, jakou chcete. A jeden ze způsobů, kde zjistíte, že vzít si čokoládu není zklamání a že se máte mít rádi, ať jste jakýkoliv (což nevylučuje změnu, ale můžete se mít rádi, i když se měníte).

41

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Proč diety nefungují?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek