Kniha Neotevřené dopisy - obálka

Neotevřené dopisy

Autor:

EAN: 9788025725856

Formát: 192 stran, vázaná
Rok vydání: 2018

Hardcover192
Argo

Doporučená cena: 228,- Kč

Objednávka: Knihu Neotevřené dopisy můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 10%.

Anotace:

Alena je hezká holka s vyřídilkou a výtvarným talentem. Když po osmašedesátém utíká kvůli tisku protikomunistických letáků do Paříže, tak jí otec – zlatník, který skončil v Jáchymově – dá do podpatku diamant. Alena se nikdy nechce vdávat, ale nakonec si vezme výtvarníka Járu (je v sedmém měsíci). Její manžel je sice význačný, ale v praktickém životě neupotřebitelný. Během normalizace Alena finančně táhne tříčlennou rodinu a pomáhá svému muži překonat psychické propady.
Po manželově smrti však najde v jeho psacím stole svazek neotevřených dopisů. Písmo je ženské, agresivní, ale proč je její muž nikdy neotevřel? Chce si je přečíst?
Dopisy však nejsou jedinou záhadou jejího života, i paní Alena má svoje tajemství.

Alice Horáčková (1980) studovala v Praze a Berlíně, pracovala jako literární redaktorka deníku MF Dnes. Debutovala biografickou knihou Vladimíra Čerepková – Beatnická femme fatale (Argo, 2014), která byla nominována na Cenu Josefa Škvoreckého a cenu Magnesia Litera pro objev roku. Je autorkou knížky 7x ve vedlejší úloze, v níž se osmi sourozenců sedmi výjimečných lidí vyptávala na to, jaké to je, žít život ve stínu (Argo, 2016).

Recenze v médiích

Stará dáma vypráví. Se smutkem, vtipem a prořízlou pusou
MF DNES, Alena Slezáková, 31.10.2018

Alena není žádná oběť, nýbrž holka od rány s pěkně prořízlou pusou. A právě způsob, jakým Horáčková prezentuje její postoje a pohotový jazyk, je neodolatelně okouzlující. Přitom si dvě ženské prostě povídají, tu u kafíčka, tu nad sklenkou vína, tu v autě, tu v kuchyni. Přesněji řečeno povídá Alena, Vlastiny otázky jsou zamontované do jejího monologu, rozbitého do kratičkých a vypointovaných kapitol a zaplněného vtipným, elegantním a místy lehce cynickým líčením zážitků z totality. Je pozoruhodné, jak autorka, která vzhledem k věku tu dobu příliš nezažila, dokáže vyhmátnout její atmosféru, počínaje umístěnkami, pitomými kádrováky, frontami na favorita či problémy s výjezdní doložkou a konče estébáckými sliby laskavosti a výhod při spolupráci. Člověk by se nad záplavou půvabných, v hovorovém módu formulovaných vět chvílemi s chutí zasmál – kdyby to v podstatě nebylo tak smutné. (...) Alice Horáčková se v literatuře uvedla výborným a ceněným životopisem beatnické básnířky Vladimíry Čerepkové. Následoval další atraktivní faktografický titul 7x ve vedlejší úloze a Neotevřenými dopisy autorka dokazuje, že se stejně dobře pohybuje i ve fikci. Hodnocení: 80%

Názory našich čtenářů

*****
Ani za devíti horama a devíti řekama, v bájném ...
Kamila Vodrážková, 10.11.2018

Ani za devíti horama a devíti řekama, v bájném Mojacaru, neztrácím čas nějakým opalováním či opíjením se místním vínem. Za dva dny jsem přečetla novou knihu, kterou napsala Alice Horackova. Tak se vám svěřím s pocity z četby, chcete?!
#neotevřenédopisy #argo #blondbookfanatic #welovebooks
Líbilo se mi to moc. Líbí se mi Aliciin styl psaní. Novinářskej. Četla jsem i její Čerepkovou, četla jsem i 7x ve vedlejší úloze. Všechny tři knihy jsou výborně napsaný. Strhující. Nejdou odložit. Alice si vždy skvěle vybere téma a pak po něm jde. Umí se ptát. Mě vždycky u rozhovorů štve, když ten který redaktor nepoloží otázku, na kterou bych se zeptala já, kdybych měla tu možnost. Alice se ptá za mě a naopak, nikdy nepokládá zbytečné otázky.
#vladimíračerepková #7xvevedlejšíúloze
Byť jsou tedy všechny její knihy vlastně rozhovory (na což jsem si stěžovala v baru, kde se mnou seděla i Iveta a Jan, kteří v této nové knize také mají svou chvíli slávy:), tenhle žánr dalece překračují. A i když jsem tuhle knihu otvírala s obavou, že se Alice bude opakovat, byla jsem vyvedena z omylu. Alice umí psát, tentokrát to vytáhla ještě výš.
O čem jsou neotevřené dopisy a v čem mi přijdou ještě lepší než předchozí knihy, ve kterých různí lidé mluvili o svých životech? Alici v této knize tušíte. Je tam, sedí naproti u stolu a popíjí víno, sedí v autě na sedadle spolujezdce, je doma s nemocným synem, mluví o svém muži, nabízí zpovídané osobě k ochutnání tatarák. O ničem z toho se tam nepíše. To prostě víte. Alice se ve skutečnosti úplně skryla. Celá kniha je monologem. Všechno odvypráví sama ústřední postava, která tu má jméno Alena. Celé to utáhne. Jako kdyby to dala na jeden nádech. Alice sedí a nedutá. A pak to skvěle zaznamená. A vy to přečtete na jeden zátah. Protože je to, opakuju, skvěle napsaný.
Je to o jedné ženě. O jejím muži. O jejich životě. O životě umělců za totáče. O životě ženy s umělcem za totáče. Je to hodně dobrý. Kupte si to. Taky jsem si to koupila. K. (Původní text recenze zkopírovaný z fb profilu K.V.)

51

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Neotevřené dopisy?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek