Kniha Hroby, hrobky a mumie - obálka

Hroby, hrobky a mumie

Autor:

Originální název: Tombs, Graves and Mummies
Překlad: Irena Steinerová

EAN: 9788072031542

Formát: 214 stran, vázaná
Rok vydání: 1997

Hardcover214
Argo

Doporučená cena: 699,- Kč

Objednávka: Knihu Hroby, hrobky a mumie můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Výpravná publikace z pera doktora archeologie cambridgské univerzity seznamuje s nejvýznamějšími a nejzajímavějšími archeologickými nálezy hrobů a phřebišť z celého světa a přibližije tím jeden z aspektů starých kultur Mayů, Egypťanů, Číňanů atd.

Názory našich čtenářů

*****
Skvělá kniha
Tereza Klusáčková, 03.02.2016

Máte rádi tajemno, napětí, staré objevy? Spisovatel, překladatel a doktor archeologie z cambridgeské univerzity Paul G. Bahn nás ve své knize Hroby, hrobky a mumie zavádí na 50 nejznámějších a nejlépe zdokumentovaných nalezišť hrobů a těl na světě.
Kniha je uvedena předmluvou, ve které autor zmiňuje problém střetu zájmů mezi výzkumníky a domorodými obyvateli zejména Ameriky a Austrálie, kteří už desítky let vyjadřují nesouhlas s odkrýváním hrobů a narušování ostatků a klidu zemřelých předků. Bahn nabádá k vzájemnému respektu obou stran, zaujímá ovšem hledisko vědce a archeologa s tím, že vzhledem k rozvíjejícím se novým výzkumným metodám „nemůže být analýza lidských pozůstatků nikdy konečná“. Na dalších stranách Bahn společně s dalšími spoluautory detailně popisuje nejvýraznější milníky světové archeologie.
Pro lepší orientaci je publikace rozdělena na 6 částí – Kosti, Hroby, Pohřebiště, Hrobky, Těla, Mumie. V každé části najdeme několik obsahově odpovídajících podkapitol. Od zásadního nálezu Lucy, našeho prapředka z rodu Australophitecus, se přes pohřbívání neandrtálců dostáváme k popisu sumerských pohřebišť v Uru a hrobů lovců a sběračů ve Skandinávii. Další kapitoly obsahují informace například o ledovém muži Ötzim z jižních Tyrol, Lindowském muži z britských ostrovů, pohřbeném v rašeliništi, obyvatelích Pompejí, jejichž poslední pohyb se díky vesuvské lávě uchoval až do dnešní doby, či o nejstarších mumiích a egyptském balzamování těl. Na konci knihy nalezneme mapu celého světa s podrobným bodovým vyznačením všech zmíněných nalezišť a pohřebišť, bibliografii jednotlivých podkapitol a také podrobný rejstřík základních i odbornějších pojmů uvedených v knize.
Jedním z výrazných pozitiv této publikace je doprovodný obrazový materiál. Objevují se zde desítky barevných fotografií a ilustrací, detailně zachycující pohřebiště, těla či doprovodné předměty nalezené v hrobech. Celkově kniha na křídovém papíře v A4 formátu, s tučně vytištěným obecným úvodem ke každé podkapitole, informacemi ve zvláštních rámečcích a právě velkoformátovými fotografiemi s důkladnými popisky připomíná spíše encyklopedii. Dalším kladem publikace je vysoká frekvence informací a podrobný popis míst a všeho dění, díky nimž není nutné dopředu se v tématu podrobně orientovat. Vzhledem k obsahu ač odborných, tak velmi dobře vysvětlených termínů, je vhodná pro zájemce o archeologii a fyzickou antropologii spíše než pro odborníky na toto téma. Laika a širší veřejnost rovněž potěší osobní historky výzkumníků přímo z nalezišť, jež dodávají knize žádaný beletristický nádech.
Po mnoho archeologicky orientovaných publikacích zaměřených převážně pouze na Egypt a jeho historii kniha Paula Bahna a kolektivu autorů podává komplexní obraz o hlavních celosvětových archeologických objevech. Čtenář se tak může od, ačkoliv fascinujících, ale neustále probíraných, egyptských pyramid přenést dále do hor, rašelinišť a pouští dalších zemí a kontinentů a získat tak širší povědomí o oboru archeologie.

51

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Hroby, hrobky a mumie?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek