Kniha Vzpomínej na mě zítra při bitvě - obálka

Vzpomínej na mě zítra při bitvě

Autor:

Originální název: Manana en la battala piense en mí
Překlad: Marie Jungmanová

EAN: 9788072031214

Edice: Současná světová próza
Formát: 296 stran, vázaná
Rok vydání: 1999

Hardcover296
Argo

Doporučená cena: 189,- Kč

Objednávka: Knihu Vzpomínej na mě zítra při bitvě můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 10%.

Anotace:

Javier Marías (nar. 1951) patří k největším objevům nastupující spisovatelské generace ve Španělsku. Vycházet začal v polovině 80. let a mezinárodní věhlas mu přinesly dva romány z 90. let. Román Vzpomínej na mě zítra při bitvě vtáhne čtenáře do děje již první větou. Na pozadí napínavého příběhu autor rozebírá takové aspekty lidského života jako možnost volby, roli náhody, zaměnitelnost lidí a rolí, jež hrají navzájem ve svých osudech. Má velký pozorovací talent, pokud jde o chování a vztahy lidí, a výjimečný dar jazyka, umocněný zkušeností lingvisty a překladatale. Název je citátem z Richarda III., který se opakuje jako hlavní motiv. "Vzpomínej na mě zítra při bitvě," říká duch královny Anny Richardovi. V Maríasově románu se jedná o ženu, která zemře, když se chystá k nevěře s málo známým mužem. Téměř neznámý milenec se tak ocitá v podivné situaci, musí řešit spoustu otázek: Co s malým dítětem v bytě? Má informovat manžela? Snaží se o mrtvé dozvědět víc, postupně se seznamuje s celou rodinou, a vůbec netuší, co ho na konci pátrání čeká.

Recenze v médiích

Maríasovi hrdinové neznají pocit viny
PRÁVO, Jan H. Vitvar, 15.09.1999

(...) "Vzpomínej na mě zítra při bitvě, a upusť tupý meč, buď zoufalý a zemři," spílá ve snu Richardovi jeho mrtvá žena Anna. Zatímco pro anglického krále znamenala tato výčitka smrt na Bosworthském poli a zapsání se do dějin touhou po novém koni, Víctor se takovéto odplaty nedočká. Jeho špiclování ho nakonec přivede k pointě celého příběhu, strašnější než všechny nejodvážnější konstrukce. Jenže Víctora se to opět ani nedotkne. Oblékne si šálu a plášť a odchází přiživit se i na tom mále, co ze vzniklé situace získal.

Názory našich čtenářů

*****
Maňana en batalla piensa en mí ... půvab textu s ...
HannyC, 02.11.2017

Maňana en batalla piensa en mí ... půvab textu s překladem ztratil své magické kouzlo ... originálu překlad ubral na erbenovské zvukomalebnosti španělských souvětí ... nicméně obsahově opět dokonalý Marías ... rozhodně nejlepší román autora ... jasně vymezující osobu vypravěče "samce" ... a jeho vztah k okolí ... už od prvních stránek jsem cítila vůči "hrdinovi" silnou averzi ... copak by někdy nějaká žena nechala doma samotné tříleté dítě? ... navíc s mrtvou maminkou/ženou v zamčeném bytě? ... a nepomohlo ani jeho žensky "rozostřené" vnímání svého okolí ... a ex-manželky ... ani román ... ani studie osobnosti ... prostě opět lyrika s epikou v jednom zapleteném klubíčku ... akademický román akademického autora ... vyjímečný svým dějem ... vyjímečný svým textem ... vyjímečný svou lyrikou ...

Výborný ale neznámý Javier Marías!!!
koulam@atlas.cz, Kralupy, 29.08.2000

Současná světová literatura je u nás prezentována z devadesáti procent americkým trhem, zbytek je anglický, německý, francouzký, ale číst něco španělského v češtině je rarita není-li to nám školou do hlavy vtloukaný Don Quijote. V tomto díle se čtenář může přesvědčit, že španělská literatura také stojí za to a má v sobě víc než padesát procent amerického tisíckrát opsaného braku. Javier Marías, autor žijící v Madridu vám v této knize nastíní příběh muže, který přežívá svůj život až do dne kdy potká Martu. Ta jej pozve na večeři a když má dojít k hříchu Marta umírá... On je sám v bytě s mrtvou ženou a jejím malým synem, on ví že manžel je na služební cestě v Londýně, on ví že by tady neměl být, ale co má dělat? Je to jeden z nejsilnějších psychologických románů, které člověka nenechají chvilku v klidu. Je to částečně tím, že je kniha psána v první osobě a člověk se do role vžije a přemýšlí spolu s hlavním hrdinou, vzpomíná s ním, uvažuje co bude dělat a rozhodně neusne. Zápletka by vám měla stačit k tomu jestli si řeknete, ano je to zajímé a přečtu si to nebo ne. Dle mého názoru kniha rozhodně stojí za to a mrzí mě, že od tohoto autora je to jediná kniha přeložená do češtiny, protože jeho další knihy také stojí za to(Corazón tan blanco, El hombre sentimental, povídky Cuando fui mortal...) Snad se někdy najde někdo kdo vidá i ostatní díla, která rozhodně stojí za to, v češtině si máte možnost přečíst asi to jedno z nejlepších...

2.52

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Vzpomínej na mě zítra při bitvě?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek