Kniha Sedmikostelí - obálka

Sedmikostelí

gotický román z Prahy

Autor:

Ilustrace: Pavel Růt

EAN: 9788072032204

Formát: 328 stran, vázaná
Rok vydání: 1999

Hardcover328
Argo

Doporučená cena: 298,- Kč

Objednávka: Knihu Sedmikostelí můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Elektronická kniha: Knihu jsme vydali také jako elektronickou knihu formátech ePub, Mobi, PDF.

Anotace:

Sedm kostelů a série děsivých vražd. Nad Prahou se skláněl stín podzimu, když podle tajného rozpočitadla začali umírat lidé. Odpovědnost padla na nevinného - člověka bez zaměstnání a bez budoucnosti, jen s nadáním, které neuměl prodat, a s láskou k městu, které mu hynulo před očima. Utrpení ho rozdrtilo na tisíc a jeden kus, ale našel se někdo, kdo kousky posbíral, vyčistil je a přetavil na střepy: slepil z nich skleněného muže, golema, zjevovatele pravdy, v němž lze číst jako v křišťálové kouli.

Kdo je vrah a kdo oběť?

Kdo se provinil a kdo přivřel oči? Kdy sešly dějiny z cesty a kdy ji opět najdou?

Odpověď skrývá Sedmikostelí, existenciální horor o městě ve městě nad Vltavou; román regotizující jeden starobylý žánr.

 

Ohlasy a odkazy:

"Sedmikostelí, temný román z Prahy konce milénia", Ladislav Nagy, iLiteratura.cz, 9. 4. 2003

 

Recenze v médiích

Urban, Miloš: Sedmikostelí
iLiteratura, Ladislav Nagy, 09.04.2003

Nový román Miloše Urbana, "spoluautora románové mystifikace" Poslední tečka za rukopisy, se k dlouhé tradici temných příběhů sklonků století přihlašuje už svým podtitulem: Sedmikostelí, gotický román z Prahy.

Účtování agresivních staromilců
TÝDEN, Jan Jandourek, 07.02.2000

(...) Sedmikostelí nese podtitul „gotický román z Prahy“, ovšem spíše by se hodilo označení „novogotický román“. Jde o odraz téže touhy, která tu už jednou byla a dala vzniknout právě gotickému románu nebo novogotické architektuře. Kniha ovšem jednoduché žánrové vymezení přesahuje, protože je zároveň i provokací. (...) Za vrstvou mystifikace a ironie se zřejmě skrývá výraz životního pocitu, který je dnes mnoha lidem vlastní, totiž odpor k nezamýšleným důsledkům příliš komplikovaného moderního světa, který více problémů vytváří, než řeší.

Sedmikostelí - gotický román dnes
PRÁVO, Antonín Jelínek, 25.01.2000

(...) Urbanovo Sedmikostelí dává současné české próze nový a nečekaný rozměr.

Pomsta gotické duše
RESPEKT, Jiří Peňás, 03.01.2000

(...) Konec minulého století (stále jím je ještě století devatenácté) přinesl v tomto směru řadu jedinečných děl básnických i prozaických. Česká dekadence byla obdobím literárního rozkvětu, který se pak opakoval už jen nanejvýš dvakrát, naposledy před čtyřiceti lety. Ale i na prořídlém, vším rámusem kolem oslabeném a lidem opuštěném těle současné české literatury najdeme několik děl, jež onen dnešní pocit fin de siécle zajímavým a originálním způsobem vyjadřují, ba spoluvytvářejí. Například pozoruhodný "gotický román z Prahy", jenž jeho autor Miloš Urban nazval Sedmikostelí.

Sedmikostelí Miloše Urbana: hra, která skrývá hlubší smysl
LIDOVÉ NOVINY, Aleš Haman, 26.11.1999

(...) Pod plamenným staromilským patosem cítíme skrytý hrot ironické mystifikace pohrávající si s návratem do idealizovaného středověku pojatým jako jediná možná záchrana před apokalypsou. Je to samozřejmě hra bystrého intelektu založená na využití postupů antikvovaného žánru, nicméně se pod ní může skrývat i pocit vyvstávající v koutku postmoderní duše pocit slastné hrůzy z tance nad propastí. Sám literární model Urbanovy prózy, gotický román, se totiž zrodil v době, která byla naplněna podobně jako dnešek nejasným tušením příslibů i hrozeb budoucnosti. V tomto smyslu nabízí Urbanův návrat ke gotickému románu více než pouhé žánrové zpestření soudobé prozaické produkce; můžeme v něm tušit i určitý příznak dobového ovzduší konce milénia.

Názory našich čtenářů

***
SEdmikostelí 2013
florian liebeskind, 03.02.2013

Dobrý text, čtivý příběh. Mix Kafky, Dana Browna, Coleha a jiných autorů-detektivní linie se hezky prolíná se středověkou symbolikou. Též plusově hodnotím grafickou tvář knížky. Kde má dle mého názoru autor rezervy? Příliš jednostranně hodnotí husity jako destruční živel a také občas má sklony popisovat již popsané (různé pražské ulice atd.) Konec překvapivý...

Uau, překvapení!
Pavel Bored, Tábor, 17.01.2011

Knihu jsem si přečetl až 11 let po jejím vydání a jsem příjemně překvapený. Na to, že se nepovažuju za intelektuála, jsem se u ní dobře bavil ze spousta různých důvodů - jednak je to docela fajn turistický průvodce Novým městem, čtenář se dozví zajímavosti z historie, všudypřítomná nadsázka neškodí atmosféře a napětí (alespoň jsem za nadsázku považoval ten brilantní sloh a praštěného hlavního hrdinu), detektivní linie (s vtipnými odkazy na éru komunismu, atd.) je taky fajn, i když v závěru románu ustupuje sci-fi končí s nastoleným novým pořádkem. :) Bavilo mě to a dostal jsem chuť si přečíst něco o gotice a architektuře. :) Navíc, i když jsem si knihu půjčil v knihovně, už jsem si objednal vlastní exemplář, protože tak pěkně výtvarně zpracovaná bichle se prostě musí v mé poličce vyjímat. :)

Velmi dobré
loki, ČB, 25.03.2010

Jedna z nejlepších českých knih, které jsem za dlouhou dobu četl. Jestli román je či není existenciální mi přijde zcestné. Podle mně jde o mix žánrů, který se čte velmi hezky. Jen jsem občas měl dojem, že jsou v textu faktické a logické chyby.

hrůza (to číst)
zuzka, Pardubice, 30.12.2007

Kniha mi přijde nepřitažlivá, postavy schematické, děsivé scény mne vůbec nezajímají, přijdou mi kýčovité, bizarní morbidita zbytečná. Prostě asi nemám ráda gotický román...

Zajímavé, ale prázdné
Honza, Brno, 27.02.2007

Urbanovi nelze upřít rozsáhlou znalost českého jazyka, smysl pro stavbu, atmosféru, a částečně i příběh. Ale přece jenom, čím víc stránek má člověk za sebou, tím víc je to jen o rochání se ve slovech a oné atmosféře, avšak chybí něco podstatnějšího, nějaká výpověď, něco 'za příběhem', prostě co by mi utkvělo v paměti jako řekněme poselství autora i po přečtení.

0.65

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Sedmikostelí?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek