Kniha Zajatci hvězd a snů - obálka

Zajatci hvězd a snů

Katolická moderna a její časopis Nový život

Autor:

EAN: 9788072032624

Formát: 458 stran, vázaná
Rok vydání: 2000

Hardcover458
Argo

Doporučená cena: 1498,- Kč

Objednávka: Knihu Zajatci hvězd a snů můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Rozsáhlá publikace, která vychází jako katalog výstavy české Katolické moderny v Moravské galerii v Brně, je výsledkem několikaleté badatelské práce autorského kolektivu odborníků z různých uměnovědných oborů. Hlavním tématem knihy je prezentace české Katolické moderny, důležitého kulturního ohniska přelomu 19. a 20. století, které tvořila skupina významných umělců a intelektuálů soustředěná kolem časopisu Nový život. Jejím hlavním cílem bylo sblížení tradičních duchovních hodnot s moderním způsobem života. Zakladateli Katolické moderny i jejího časopisu byli katoličtí kněží Karel Dostál-Lutinov a Sigismund Bouška, mezi její hlavní autority pak patřili Julius Zeyer, František Bílek, Otokar Březina, Felix Jenewein, Zdenka Braunerová, Alois Kalvoda, Jindřich Šimon Baar i někteří další umělci, kteří byli respektováni také představiteli jiných názorových platforem.

Názory našich čtenářů

Super
Milna Kudrys, Hustopeče na Moravě, 11.02.2002

Když jsem vzal poprvé tuto knihu do ruky moc jsem nevěděl co mne čeká, ale již po letném nahlédnutí jsem byl doslova nadšen. O hnutí Katolické moderny toho u nás nebyl zatím příliš napsáno, avšak tato kniha je zásadním dílem k uvedené problematice. Několik samostatných studií se věnuje jednotlivýcm problémům Katolické moderny na přelomu 19. a 20. století. Studie např. Romana Musila, M. C. Putny, Jiřího Raka, Edaurda Burgeta a Jiřího Hanuše patří k tomu nejlepšímu. Malou vadou na kráse je na druhé straně velmi slabá stať jakéhosi Antonína K. K. Kudláče. Škoda, že tak krásná kniha je znehodnocena tak slabým a odbytým textem.

Skvělá kniha, leč příliš drahá
František, Praha, 07.09.2000

Problematika Katolické moderny byla v minulosti poněkud opomíjena, je dobře, že se konečně našel tým autorů, který se pokusil toto církevně-reformí, ale i literární a umělecké hnutí, katolických intelektuálů přelomu století rehabilitovat. Kniha je komplexním zpracováním dané problematiky (historie, literatura, výtvarné umění, hudba). Je vybavena nádhernými reprodukcemi výtvarných děl (F. Bílek, V. Foerster, J. Uprka ad.). Rozhodně ji doporučuji všem zájemcům o literaturu a umění přelomu století. Pouze cena není příliš příjemná, ale na druhou stranu pochopitelná při takovém rozsahu a provedení knihy, která se stane ozdobou každé knihovny.

02

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Zajatci hvězd a snů?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek