Kniha Idea národa v husitských Čechách - obálka

Idea národa v husitských Čechách

Autor:

EAN: 9788072032617

Edice: Historické myšlení
Formát: 346 stran, vázaná
Rok vydání: 2000

Hardcover346
Argo

Doporučená cena: 339,- Kč

Objednávka: Knihu Idea národa v husitských Čechách můžete koupit ještě dnes v internetovém knihkupectví Kosmas.cz se slevou 15%.

Anotace:

Esejisticky pojatá kniha, věnovaná problematice utváření českého národního vědomí v období pozdního středověku, tzn. od konce 13. století až do poloviny 15. století. Tato v české historiografii jedinečná práce odkrývá velké téma, jež bylo historikům po generace zcela neznámé, a vnáší zcela netušené pohledy na vzdálený středověk. Na základě zevrubného rozboru dobových pramenů F. Šmahel v českém středověkém nacionalismu odhaluje prvky nacionalismu moderního – sebeidentifikaci národa na jazykovém principu, xenofobní protiněmecké uvažování, zemský patriotismus, uvědomělé vytváření národnostně vyhraněného politického národa, který původně tvořila pouze šlechta a postupně se k ní přiřadilo i měšťanstvo. Podle autora se princip středověkého národního vědomí v českém prostředí rodí na konci 13. století, ve století následujícím postupně zesiluje, získává nové dimenze a svého vrcholu dosahuje v souvislosti s rozvojem české reformace a s výbuchem husitské revoluce. Tento Šmahelův esej představuje myšlenkově a interpretačně mistrovské historické dílo.

Recenze v médiích

Poctivost historika Šmahela
MF DNES, Marie Koldinská, 10.10.2000

(...)Dokáže-li historik zasvěceně a čtivě pojednat o jednom z nejdiskutabilnějších dějinných témat, a je-li navíc schopen kritického odstupu od vášní zmítajících jeho vlastní dobou i následné sebereflexe, lze jeho dílo bez uzardění označit za jednu z perel české medievalistiky.

Napište vlastní komentář

Četli jste knihu Idea národa v husitských Čechách?
Tak neváhejte a napište vlastní komentář. Podělte se s ostatními čtenáři o své hodnocení.
Hodnocení
výborné
Nadpis recenze *

Váš komentář *

Vaše jméno

Nejprodávaněj±í knihy
v±echny nejprodávaněj±í tituly
Kmenoví autoři
v±ichni kmenoví autoři
 
Brzy vyjde
v±echny připravované tituly
ARGO spol. s r.o.
Milíčova 13, Praha 3
tel.: +420 222 781 601

  Pokročilé hledání zasílání novinek